Переглядів: 923

Врубель на Софіївській

Архітектура Одеси отримала ще одну історичну мітку — на фасаді будинку по вулиці Софіївській, 18, відкрито меморіальну дошку з рельєфом Михайла Врубеля (1856 — 1910).

Цей запізнілий вияв поваги до геніального російського художника — ініціатива Всесвітнього клубу одеситів. А матеріалізувався він завдяки меценатській підтримці члена клубу Євгена Деменка. Щоправда, багатолюдним це відкриття не назвеш — зо три десятка осіб разом з журналістами і телеоператорами. Подумалося, не більше, як колись на похороні Врубеля...

Автор рельєфу — відомий одеський скульптор Олександр Токарев — створив печальний, навіть трагічний, образ митця, беззастережно відданого мистецтву. Можливо, хтось волів би бачити сповненого надій юнака, яким був учень Рішельєвської гімназії та Одеської рисувальної школи у 1869 — 1874 роках. Різними формальними засобами скульптор підкреслив крихкість фігури художника. Автор дошки синтезував відомі зображення Михайла Врубеля, у тому числі й автопортрети, що так різняться між собою.

В Одесі Врубель пристрастився до опери, відкрив для себе радість наукового пізнання, тут він повірив у своє обдарування художника. Однак це місто водночас гнітило молоду людину своїм комерційним духом, відсутністю широкої перспективи. Врубель мріяв про Північну Пальміру, про Академію. Пізніше, у 1885-у, після завершення розписів Кирилівської церкви у Києві, він ще раз побуває в Одесі, гостюватиме у батька, який на той час мешкав на Софіївській. У цьому типовому, збудованому у стилі еклектики триповерховому будинку Михайло Врубель виконував начерки до своєї знаменитої картини «Демон сидячий». Спільно з В. Сєровим він навіть мріяв про заснування в Одесі власної художньої школи.

Під час відкриття меморіальної дошки справедливо було сказано, що Одеса, на жаль, не може похвалитися належним вшануванням представників мистецтва: К. Костанді, В. Кандинський, М. Жук, М. Божій і ще кілька осіб — на пальцях однієї руки можна порахувати меморіальні дошки на честь митців. Тим більше радує цей благородний жест Всесвітнього клубу одеситів, адже для кількох поколінь наших художників Врубель був кумиром, зразком для наслідування, прикладом безмежної відданості мистецтву. Зрештою, це і престиж міста, славного своїм мистецтвом і культурними зв’язками.

Володимир КУДЛАЧ.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net