«Товари казенного дому»
Так трохи незвично називається магазин, розташований на розі Іподромного провулку та вулиці Краснова. У ньому одесити не тільки можуть вигідно придбати найрізноманітніші товари за дивовижно «кумедними» цінами, а й допомогти у такий спосіб своїм співгромадянам, які, так розпорядилася доля, опинилися у місцях позбавлення волі. А справа в тому, що в цьому магазині представлена продукція, яку виготовляють у Чорноморській виправній колонії для жінок №74, Південній виправній колонії № 51 та Одеській виправній колонії № 14.
У прес-конференції, на якій йшлося про виробничий потенціал виправних закладів Одеси (а відбулася вона у Чорноморській виправній колонії для жінок №74), взяли участь заступник начальника управління з виконання судових покарань в Одеській області Сергій Форніка, директор підприємства Чорноморської виправної колонії №74. Тетяна Шукляр, директор підприємства Південної виправної колонії № 51 Тагир Ахметов і директор підприємства Одеської виправної колонії №14 Сергій Коренчук. Вони розповіли як про справді великий потенціал підприємств пенітенціарної системи в Одесі, так і велике коло проблем, із якими випадає їм стикатися.
Безперечно, можна по-різному ставитися до використання праці у колоніях тих, хто відбуває покарання. Але державне фінансування виправних закладів України настільки недостатнє, що ув’язнені просто змушені своєю працею забезпечувати собі відносно нормальне існування. До того ж не потрібно забувати, що багато хто з тих, хто відбуває покарання, повинні відшкодовувати збиток, завданий під час вчинення злочину. Тож на даний момент для нашої країни моральний аспект використання праці ув’язнених не є темою для обговорення. У такій праці є об’єктивна необхідність, і з цим потрібно миритися.
Існує й ще один аспект цієї теми, на який звернули увагу всі учасники прес-конференції. Він полягає в тому, що ув’язненні, беручи участь у виробничій діяльності, отримують (і найчастіше — вперше в житті!) професію, що дає їм шанс після звільнення знайти своє місце у суспільстві поза криміналом. Для цього в одеських колоніях навіть працюють професійно-технічні училища, де засуджені можуть здобути і фахову освіту, і диплом державного зразка.
Профілі підприємств одеських колоній дуже різнобічні: від виготовлення головних уборів до виготовлення важких навісних восьмикорпусних плугів. Так, жіноча виправна колонія №74, що існує вже понад 50 років, займається швейною справою. І сьогодні тамтешнє підприємство виготовляє майже весь спектр швейних виробів: від найпростішої постільної білизни до офіцерського обмундирування. Підприємства колоній №51 та №14 спеціалізуються на виробах з металу: сталеве, чавунне, кольорове литво, виготовлення сільськогосподарської техніки і запчастин до неї. Частина продукції навіть іде на експорт — постачається в Румунію, Казахстан і Росію. У перспективі планується співробітництво з Білоруссю.
Але, на жаль, обсягу замовлень бракує. І потужності підприємств не використовуються на повну силу. А проблема, з якою, на жаль, випадає стикатися при пошуку замовлення, в тому, що, будучи державними підприємствами, які працюють винятково «по білому», у колоніях не можуть дозволити собі ніякі, як прийнято говорити, «химині кури» у стосунках із замовниками. Про жодні «відкати» та інші маніпуляції тут і мови бути не може! І тому замовник, що розпоряджається бюджетними коштами, віддає перевагу приватним виробникам. Нехай його продукція дорожча, але з ним є можливість «чесно украсти і поділити» бюджетні гроші. Відтак основними замовниками в підприємств колоній є саме приватні підприємства, які, на жаль, в умовах нестабільності української економіки не можуть безперебійно завантажувати потужності закладів пенітенціарної системи своїми замовленнями.
Проблему цю не вирішити без цілеспрямованої державної політики в економіці, яка забезпечувала б пріоритети в освоєнні бюджетних коштів такими соціально важливими підприємствами, які працюють при колоніях. Наразі ж, на жаль, ситуація інша, і «товари казенного дому», які забезпечують більш-менш прийнятний рівень життя ув’язнених, складно знаходять дорогу до споживачів.
Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206