Переглядів: 1049

Вишивка, що скрашувала життя

Доброю традицією музею «Степова Україна» стало відкриття тематичних експозицій, приурочених до Міжнародного жіночого дня. У попередні роки з успіхом пройшли виставки «Полна-полна коробушка...», «Дамські капелюшки» і «Рукоділля. Мережива». Інтерес до них не випадковий, адже відвідувачі мали унікальну можливість наочно побачити справжні деталі побуту минулого, про який тепер можна тільки прочитати в книжках чи побачити в кіно.

Нинішня виставка «Рукоділля. Вишивка», яка відкрилася 6 березня, продовжила цю серію. В основі представленої експозиції — домашні вишивки, якими турботливі господині у 40-х — 50-х роках минулого століття намагалися прикрасити буденний домашній побут. Тоді майже в кожному домі можна було зустріти вишиті вручну настінні килимки, подушки і подушечки, штори, фіранки і навіть цілі картини. З небагатого вибору кольорових муслінових ниток, якими торгували в магазинах, створювалися різноманітні квіти і візерунки, зворушливі дитячі голівки в крислатих і матроських шапочках, різна екзотична і звичайна звірина, і звісно, сюжети з казок.

Такі прикраси помешкань вважалися виявом безідейності, міщанства і непристойності. Доречним вважалося прикрашати житло бадьорими плакатами й ідеологічно витриманими картинами на тему успіхів колгоспного селянства, робітничого класу й трудової інтелігенції. Намагаючись у цих умовах іти в ногу з часом, автори домашніх вишивок іноді пробували поєднати ідеологічні символи і прагнення створити гарну картинку. Дуже показово це виглядає на одному з представлених на виставці килимків, де Спаська вежа Кремля з великою червоною зіркою визирає з великого букета троянд!

В основу виставки лягли роботи трьох майстринь домашньої вишивки — Ніни Іванівни Романенко, Варвари Олександрівни Попової та Галини Макарівни Климентенко. Вони пройшли фронт і окупацію, по-різному склалися їхні долі, але всіх їх об’єднувала любов до свого дому, прагнення прикрасити побут у тяжкий повоєнний час. Кожна з них виховувала дітей, вирішувала життєві проблеми, багато часу проводячи на роботі, але вони знаходили хвильку для улюбленого захоплення.

На виставці представлена і декоративна вишивка 1950 — 1960-х років та різноманітні пристосування для вишивки з фондів Одеського історико-краєзнавчого музею.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua