Переглядів: 1012

«Стрітення» на полі Вадима Куцана

На свято Стрітення в Одеському художньому музеї друзі, меценати, покровителі та усі зацікавлені стали свідками мистецького свята — виставки невтомного і жертовного Вадима Кучера-Куцана під відповідною назвою — «Стрітення». Ретроспективна виставка перспективного одеського художника.

Стрітення не тільки як данина традиції, але як соціа­лізація події, як місце зустрічі. Було представлено близько 150 робіт майстра, що охоплюють різні періоди творчості — від учнівських до недавно створених. Відкриття виставки у ці ще морозні, але з наростаючим весняним поступом дні виявилася вельми багатолюдною. Загальне піднесення посилювали мажорні роботи художника. Багато живих квітів було подаровано Вадиму та його дружині, музі й «прекрасній садівниці» Ользі, чий образ проглядає з площини багатьох презентованих полотен.

Відчуття свята підсилювала й «музична заставка» у виконанні одеського ансамблю популярної класичної музики (ситуація більш типова для Музею західного і східного мистецтва).

Відкрив виставку господар, заступник директора з наукової роботи Віталій Абрамов. Його характеристика місця творчості представленого полістилістичного митця з висот мистецького Олімпу носила стримано-ввічливий характер, не позбавлений іронії. Для певних умів реалізм сьогодні не в пошані — такі собі симптоми одеської ситуації початку ХХ ст., коли в непримиренному антагонізмі зіштовхувалися естетичні позиції традиціоналіста Костанді й авангардиста Іздебського. Гострота втрачена, та протиріччя залишаються.

Велеречиво-глянцеві виступи Ірини Тімохової завжди урівноважують подібний скептицизм. У своєму слові мистецтвознавець розкрила становлення творчої біографії митця — від учнівства у школі ім. К. Костанді, коротких епізодів на худграфі та в Київському художньому до Петербурзької академії мистецтв (майстерня Угарова). Зазначимо, що на персональних одеських виставках Вадима майже незмінно присутній директор школи ім. К. Костанді Валерій Токарев.

Проект став можливим завдяки підтримці колекціонера Олександра Дмитренка, який останнім часом дуже позитивно впливає на виставково-художні процеси в Одесі (згадаймо минулорічну виставку автопортрета з його колекції). Олександрові Дмитренку імпонує високий рівень майстерності Вадима Куцана, його невтомне, я б сказав, жертовне служіння мистецтву.

Виставка Кучера-Куцана знайомить також із серією портретів видатних людей Одеси, яка нині перебуває на стадії втілення. Побажаємо автору довести цей масштабний задум до його логічного кінця. Серед інших — зображення артистів театру «Маски-шоу», ефектних у кольорі, гротескних за рисунком; представників артистичного світу (портрет Наталі Бузько), наукового — Григорія Зленка, мистецького — Василя Понікарова, Валентина Захарченка, Альбіна Гавдзинського. Останній камерний естетський портрет в овалі — музейна річ, що викликає у пам’яті твори К. Сомова і Л. Бакста.

Сильний бік художника — живописний, тональний рисунок, скульптурне ліплення форми, тонка світлотіньова модуляція, досконале володіння композиційним простором полотна. Як недолік — надмірне захоплення вільним, соковитим «цорновським» мазком,ставка на ефект, одноманітність стилістичної інтерпретації, а також звужений колористичний діапазон, прив’язаність до «тілесного», локального кольору, позбавленого складних тепло-кольорових поєднань. Загалом у художника спостерігається схильність до салонності, однак у низці живописних, камерних пейзажів Вадим досягає надзвичайної колористичної виразності, живості й експресії. Згадана портретна серія засвідчує, що обдарування художника розвивається у напрямку посилення режисури, артистизму й ґротеску.

Художник еклектичний у своїй творчості, але цей еклектизм у нього органічний. На це вказує, власне, і назва статті до каталогу виставки «Експресіоімпресіонізм Вадима Кучера» за авторства Віктора Ополєва.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net