Переглядів: 1027

Мистецтво, що утверджує радість

У приміщенні Всесвітнього клубу одеситів триває персональна виставка фотомайстра Олега Владимирського

17Коли ви бачите у «Чорноморських новинах» світлину, то її автор, як правило, Олег Владимирський, бо саме він є фотокореспондентом «ЧН». І газети «Вечерняя Одесса» — так само. Це звичайна, буденна й навіть рутинна робота. Прийти, побачити, сфотографувати… Але не така вже й проста, як це може видатися. У чому тут сіль? Прийти — отже, встигнути. Побачити — але як, у якому контексті? Сфотографувати — це зовсім не те саме, що просто натиснути спуск фотокамери. Бо ж аксіома про те, що добре пише той, хто добре мислить, рівнозначно достосовується й до того, хто фотографує для газети, назагал — для друку.

Усе це, втім, прописні істини. Та все ж в епоху цифрової фотографії, що підвладна й дитині навіть, вони так само важливі, як і в часах плівкової фотографії. Сьогодні фотографові навіть важче. Певна річ, є фахові апарати, великі, дорогі. Може, вигадають і такі, в яких затвор спрацьовуватиме навіть по команді мозку — фотограф лише подумав: оце воно, а те «воно» вже й зафіксоване. Але навіть тоді без особистісного ставлення до «об’єкта зйомки» — чому саме це і навіщо треба його зафіксувати, про що має вповісти світлина — нічого путнього не ви­йде. Бо ж відомо: часом один знімок може розповісти про таке, чого й на кількох сторінках не описати.

Багато років працюючи поряд та бачачи щодень його продукцію (чи творчість, це в даному випадку слова-синоніми), мимохіть оцінюєш роботу редакційного фотографа (як і того, хто пише тексти, до слова сказати) як щось буденне й навіть тривіальне. Тож потрібен якийсь невеличкий струс (можливо, емоцій), якийсь сплеск, резонанс, щоби зненацька глянути на ці речі інакше: з іншого боку, в інакшому ракурсі — фотографічною мовою кажучи. Такою небуденною подією є, певна річ, персональна виставка фотомайстра. Це майже те, що й виставка для художника — чи й не важливіше. Час від часу Олег Владимирський влаштовує таке, сказати б, фотосвято. Це наче б огляд своїх сил і можливостей: на що ми ще здатні, що нам добре вдається, на що можемо розраховувати у найближчому майбутньому. Й огляд досягнутого від часу попередньої виставки. І, звичайно ж, реакція інших людей: як вони оцінюють, що найбільше подобається, чи цікаво їм серед оцих персонажів.

Одразу можна сказати: цікаво. Передусім, тому, що цікаво самому авторові, майстрові, котрий з деяким острахом (якщо він позбавлений цинізму чи холодного розрахунку — а мистцеві це, назагал, не притаманне) усе ж відважується на такий крок. Прикрившись невидимим, але надійним щитом тонкого гумору (де-де, а в Одесі це спри­ймається як належне), часом іронії, легкого, та, втім, дотепного жарту. До слова сказати, це якраз основні риси творчості Олега Владимирського. Життя прекрасне саме тому, що воно — життя. У ньому, звісно, є все: є радість і є горе, є ейфорія і біль, сміх і смуток… На всі ці прояви він дивиться крізь… та звичайно ж, крізь об’єктив фотоапарата, але передусім — крізь призму життя, котре для нього є не так сама лиш екзистенція, як, властиво, згусток енергії, що може виділяти емоції і дії, часом не підвладні формальній логіці, але цілком достосовані до логіки життя.

«Прості чоловічі радощі»… Та це, звичайно ж, лише привід, тільки назва. Заголовок, у якому, як відомо, половина успіху. Жіноча краса, добрі друзі, спілкування з природою, гарне вино… Реєстр дуже простих речей — навіть якщо з позицій гумору. Автор, втім, ставить доволі провокативну назву — на перший погляд нібито поверхове означення. Насправді ж ці світлини таки глибші, вони ніби розсувають формат об’єктива та дають нам можливість трохи ближче познайомитися з самим автором. Це — його мислення, його сприйняття земних радощів. Отже — й світу.

«Звичайна чоловіча радість — це те, що відбувається отут і вже, не замутнене ніякими розмірковуваннями, без якого б то не було минулого чи майбутнього. Момент повного занурення у те, що отут-таки відбувається, коли абсолютно байдуже, що про мене думають і як я сам виглядаю. Я цілковито у процесі, і мені добре від цього».

Це його слова — єдине словесне пояснення фотомайстра, котрий зазвичай доручає це своїм речникам — фотографіям. А вони можуть сказати більше, аніж сам автор.

Виставка «Прості чоловічі радощі» — п’ята у виставковій діяльності Олега Владимирського. До неї були: «О, ці обличчя!», «За п’ять — п’ятдесят», «П’ятдесят на п’ятдесят» (тут очевидні натяки на вік), «Основний інстинкт фотографа», «Одеса пункт». Вже сам цей перелік багато про що говорить. А ще ж була низка виставок, як ми кажемо, колективних, у яких він брав участь як один з експонентів. Й ось там — вже точно! — можна було не шукати таблички з іменем автора: фотографії «говорили».

Тож і не дивно, що в тісному й без того приміщенні клубу на відкритті виставки не було де й повернутися. Прийшли, передусім, численні колеги і численні ж таки друзі, зна­йомі… Привітання, часто жартівливі, гумор, сміх… Свято, яке влаштував Олег, влаштовувало всіх, а це, погодьтеся, не так вже й легко та просто. Але прості, невибагливі радощі простих, звичайних людей, не обтяжених владою, багатством тощо, — вони й передбачають легкість та простоту спілкування в колі людей, де кожен є самодо­статнім та певним себе — своїх можливостей та свого уміння. І саме тут знаходить Олег Владимирський свої… об’єкти для зйомки? — ні, характери і персонажі. Ним може бути будь-хто: бідолашний, до половини занурений в «альтфатер», артистка балету чи й кумедне цуценя — все це для нас цікаве саме тому, що спочатку зацікавило фотографа (чи ж ми самі помітили б це, зустрівшись віч-на-віч?). Майстра, котрий відчуває себе часткою цього суспільства, цієї спільноти та виразником її життя.

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net