Навіть не варвари, а гірше
«Володимир Зубанов — абсолютно нетиповий «регіонал». Почнемо з того, що, будучи директором заводу, він сам просився до комітету з духовності (зазвичай усі рвуться до інших комітетів, наприклад бюджетного). По-друге, Зубанов дозволяє собі не голосувати за помахом уже легендарної руки Михайла Чечетова. І нарешті, має час і натхнення редагувати книжки про історію...» — саме так представила журналіст Олена Яхно свого співрозмовника на початку розлогого інтерв’ю, яке було опубліковане у газеті «День» у четвер, 16 лютого. Кілька уривків з цієї розмови пропонуємо вашій увазі.
— Складається враження, що ваші колеги з Партії регіонів перед виборами знову вирішили розіграти «мовну карту». Михайло Чечетов розповідає, що серед ключових законопроектів, які збираються затвердити в Раді, — закон про мовну політику Ківалова та Колесніченка. Згідно з цим законопроектом, російська мова стане офіційною в десяти областях України.
— Я для себе вигадав такий хід: в ухваленні будь-якого рішення слід спертися на якийсь фундамент. Що це за фундамент? Це незалежність України. Якщо рішення шкодить незалежності — це погано. Якщо воно зміцнює незалежність — це добре. Комусь ця держава з неба впала, хтось за неї кров проливав. Але вона відбулася, їй 20 років. Усе, що для неї добре, й для мене добре, все, що для неї погано, й для мене погано.
Дві державні мови — це не проблема, якщо в Конституції України написано, що кожен громадянин зобов’язаний знати дві мови — українську й російську. Однаково володіти й однією, й другою. Але як забезпечити цю рівність? Щоб усі знали, й усі бажали знати. Й у Криму, й у Львові.
Деякі політики інакше розуміють: якщо є дві державні мови, то людина сама обирає, яку їй знати —російську чи українську. Так ми прийдемо до повного розколу держави на дві частини.
Зрозуміло, що українська мова в світі не конкурентоздатна. Якщо ти її знаєш — це не гарантія, що ти десь влаштуєшся в світі й отримуватимеш добру зарплату. Тут глибші взаємини. Фіни хіба не розуміють, що фінська не конкурентноздатна? Чи поляки, угорці, румуни? Але вони ж бережуть свою мову, свою культуру.
Є ще моральні зобов’язання перед своїми предками й перед світовою спільнотою. Українська мова та культура — це як Софія Київська — надбання всього людства. І якщо ми самі своїми руками починаємо її знищувати, то як до нас ставитимуться в світі? Прийшов до Софії Київської з кувалдою й почав руйнувати. Це навіть не варвари, а гірше...
І не треба випендрюватися, що ми не розуміємо українську мову й не хочемо її розуміти. Нічого страшного, якщо документи будуть українською мовою. Є держава Україна, і є державна мова — треба її знати.
— Але якщо я не помиляюся, ще два-три роки тому ви говорили, що дві державні мови — це цілком нормально. І ще наводили приклад двомовної Канади.
— Так, я так казав. А потім я почав придивлятися до Канади. Виявилося, що франкомовний Квебек весь час ставить питання про відділення від решти Канади. Причому Франція де? І де цей Квебек? А у нас Росія поряд. Тут навіть десяти років не треба для розколу держави, якщо буде дві державні мови!
А що стосується закону Ківалова — Колесніченка, то там узагалі нема місця українській мові. Вона там не згадується.
— Ще один скандальний законопроект. Група народних депутатів пропонує передати церкві кілька об’єктів, розташованих на території низки монастирів. Серед них і Верхню лавру, де розташоване музейне містечко. Один з його ініціаторів, ваш однопартієць Василь Горбаль, сказав, що, мовляв, більшість депутатів підтримує «повернення храмів православній церкві». Усі храми (Свято-Богоявленський жіночий монастир у Тернопільській, Почаївська та Києво-Печерська лаври) належать УПЦ Московського патріархату...
— Це призведе до безумного конфлікту. Я не знаю, ким треба бути, щоб вигадати такий закон. Таке враження, що його не в нас писали.
Як можна віддати Почаївську лавру Московському патріархату, якщо вона 150 років була греко-католицькою? І там головні споруди були зведені греко-католиками. Це що? Хочуть довести до того, щоб Папа Римський втрутився в цю ситуацію?
У Росії такий закон іще міг би бути. Московський патріархат у Росії — це практично державна релігія. Вона там одна. Трішки мусульман, практично нема католиків. А в Україні рівно представлені різні релігії. І як усе це почати ділити на користь однієї церкви? У нас щодо релігії абсолютно інший склад, ніж у Росії...
— А що ви думаєте з приводу подій у Росії? Ці багатотисячні мітинги опозиції матимуть якийсь конкретний результат? Це до чогось приведе?
— А до чого вони можуть привести? Походили, пошуміли, на тому й розійшлися. Тому що нема лідера серйозного. Нема лідера, який готовий усю цю вертикаль влади організувати. Нема команди, що з ним прийде. Хіба що вітрини поб’ють через злість, якщо Путін переможе в першому турі.
Але нам що від цього? Будь-який російський демократ закінчується там, де починається українське питання. Що Жириновський, що Зюганов, що Путін, що Навальний. Демократи будуть іще вдвічі жорсткішими до України, ніж Путін. Україна для них — це подразник.
От коли розвалилася Югославія, чимало аналітиків казали, що Сербія закінчилася як держава. Чому? Тому що серединні землі залишилися в Хорватії. Це вся духовність, усі монастирі, все начало релігії, все дісталося хорватам. Серби залишилися без зв’язку з минулим.
Так і Україна для Росії. Усе ж тут. Зародження слов’янського етносу тут, хрещення — тут, начало релігії — тут. Ми для них — духовне начало, без якого нація не може жити. Тому їхній інтерес до України зрозумілий. І він буде завжди. Інша річ, що він має бути в розумних і справедливих відносинах. А не давити й душити.
Тому хоч би хто в Росії до влади прийшов, він до України ставитиметься не гірше й не краще, ніж Володимир Володимирович. Тому що така в росіян доля. А наша доля — відстояти свою незалежність.
Джерело: www.day.kiev.ua/223727

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206