Переглядів: 857

Нема кінця степу і дорозі, або Про те, як монах чумаком був

Продовження. Початок у номерах за  28 січня та 4 лютого.

У неділю, у свято чумак нізащо не вирушить в дорогу, а дасть в ці дні спокій собі та худобі. По дорозі траплялися церкви — наші, румунські та болгарські. Залишимо, було, вартовників при волах і возах, а самі йдемо до церкви. Я, оскільки вмів читати та співати ще малим, ставав на клірос і співав навіть у румунських церквах, хоча одне тільки «доміне мілоєшті». Народ майже повсюди був заможний та гостинний: забачать чумаків і розбирають з церкви по хатах на обід. Мені, як помічнику на кліросі, діставалась найбільша честь та частування; скоріш за все, запросить до себе дячок, а іноді й священик; напоять, нагодують, ще й на дорогу чогось їстівного дадуть. Саме так пригостили мене з батьком в Ганському, де я співав з синами управляючого Сендерка, не знаючи, що доведеться бути в них школярем. А якось випало мені заступити священика і дячка разом. Приходимо ми в слобідку Кошкову, маєток Потоцького. Раптом назустріч нам люди.

— Чи нема у вас, питають, письменного. У нас помер багатий старий чоловік, а нема кому псалтир почитати.

— Є, — відповідаємо ми. — Що б то ми за чумаки, щоб між нами письменного не було.

— То становіться, будьте ласкаві, до нас на нічліг; все одно вечір надходить. Випрягайте воли, нехай пасуться з нашими, а ви йдіть до нас усі на вечерю, а той нехай псалтир чита.

Ми охоче погодились, оскільки не тільки день закінчувався, а й небо затягло хмарами. Два дні йшов дощ; два дні читав я псалтир. Звали нас обідати і вечеряти, воли поправилися, і ми підкріпилися, і від непогоди сховалися; на третій день довелося ховати. Мені подали святу воду та кропило з васильків; я покропив гріб і покійника. Тіло поклали до труни і понесли до могили, а я всю дорогу співав «Святий Боже». Над могилою промовили всі «Отче наш», а я сказав і проспівав «Вічну пам’ять». Так поховали без священика, якого і за 100 верст не можна було знайти. Так і чумаків ховали, а траплялося, що чумак чумаку в степу перед смертю сповідувався, а той, повернувшись додому, передавав сповідь священику. Потреба закон міняє. Так і з нами тепер було. Поховали, а потім покликали нас на обід, частували щиро, ще й сіна на вози поклали нам багато.

Але не завжди чумаків чекали одні приємності в дорозі і не всякому чумакові таланило в його справах. Кому не відома пісня:

Ой ходив чумак сім рік по Дону,
Та не було пригодоньки ніколи йому.
Або хто не чув іншої:
А вже чумак та й дочумакувався,
Нема свити, кожух обідрався.

Не можна з одного літнього походу судити про приємність іншого такого походу; не можна за одним вдалим оборотом робити висновок про прибутковість чумацької справи загалом. Трапляються з чумаками різні нещастя в дорозі; трапляються з ними великі невдачі, які іноді руйнують все їхнє життя. «Ніхто так щиро, — говорили у нас, — Богу не молиться, як матрос на морі, а чумак в дорозі». Найбільше лихо для чумака — спекотне літо. Вигорить трава, засуха страшна, зміліє водопій, ніде нагодувати і напоїти скотину. Стоїть спека нестерпна, дорогою курява стовпом; воли задихаються та мліють, від поту з сірих стають чорними; нерідко зупиняються, тяжко поводять боками, сльози капають з очей. За декілька днів тварина втрачає тіло і силу; не може їсти, не хоче пити. Лежать воли, лежимо і ми, як мерці біля возів. А коли здох віл у чумака, пропав весь його літній заробіток. Іншого літа замість посухи ллє дощ цілими тижнями. Нова біда для чумака: розкисне дорога, намокнуть вози, запріють шиї у волів, стоїмо цілими днями, час та гроші втрачаємо; а як нам цілими тижнями на дощі та холоді перебувати, про те не кажу.

Чумаків з власним вантажем, з пшеницею до Одеси і сіллю з Криму, небагато; переважно це перевізники. Підрядяться із зими або ранньої весни у візництво і гроші наперед заберуть; а при невдалій дорозі доводиться останнє продавати, щоб виконати підряд і покрити збитки.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua