Переглядів: 1385

Куди піти вчитися бабусі?

Невмолима статистика свідчить, що сьогодні в Одесі на тисячу осіб працездатного населення припадає 404 пенсіонери. Наше місто — одне з тих, де найвищий рівень демографічного старіння. При цьому літні люди занепокоєні, перш за все, проблемами виживання, ліками й політикою. За соціологічними дослідженнями, лише 20 відсотків українських пенсіонерів щодня відчувають позитивні емоції. Європейські лікарі, що працюють у нас, відзначають дуже високий рівень клінічної депресії. Та й чому радіти, якщо пенсія маленька, а професійна непотрібність і самотність у родині не додають настрою.

Нещодавно у Територіальному центрі соціальних послуг Приморського району почало свою роботу нове відділення соціально-побутової адаптації, мета якого — допомогти пристосуватися до нових умов літнім людям та інвалідам, які перебувають у складних життєвих обставинах. Відділення, розташоване за адресою вул. Торгова, 43, працює за кількома напрямками.

Медична сестра надає долікарську консультацію, міряє тиск та температуру, веде групи з лікувальної гімнастики та бесіди на теми гігієни і фізичного здоров’я.

Психолог проводить індивідуальний прийом та групову роботу, надає психологічні консультації. Він допомагає літнім людям та інвалідам вирішити психологічні проблеми, що виникають у спілкуванні з оточуючими, сформувати адекватне ставлення до себе і своїх особливостей та можливостей, підтримує у нелегкій борні з психологічними наслідками хвороб. Один з улюблених методів роботи психолога — арт-терапія, тобто лікування з допомогою художньої творчості. У планах — проведення міні-тренінгів, занять та бесід на теми психологічного здоров’я для виходу із кризи.

Через відділення соціально-побутової адаптації впроваджується новий проект Міністерства соціальної політики — «Університет третього віку». Цей проект покликаний підтримати літніх людей, які, зберігаючи активну життєву позицію, почуваються незатребуваними, і допомогти їм адаптуватися до нових умов життя. У розвинених країнах така форма навчання і спілкування досить популярна. В Україні перший університет для пенсіонерів з’явився у 2008 році в Ковелі на Волині, згодом такі навчальні заклади почали працювати у Києві, Кременчуці, Дніпропетровську та інших містах. Навчання в університеті, як й інші послуги відділення, надаються безкоштовно, на добровільних засадах, без вступних та випускних іспитів, і призначаються для пенсіонерів та інвалідів з активною позицією, які хотіли б вести наповнене й цікаве життям. Це, насамперед, можливість зайнятися здоров’ям, втіленням планів та мрій, можливість навчатися в групах з однолітками і опановувати щось нове.

Сьогодні формується база даних тих, хто бажає навчатися в цьому університеті. До речі, літні люди найчастіше заявляють про прагнення опанувати комп’ютер. Цікавляться й збереженням здоров’я. Заняття з предмету «здоровий спосіб життя» проводитимуться не лише теоретично, а й практично — у формі тренінгів, бесід, доповідей, дебатів, різних вправ і навіть у формі танців. Нині в одному з районів міста вже працює група «Танцюючі бабусі», в якій літні люди вивчають спеціальні танці, що допомагають зберігати і розвивати пам’ять та уважність у повсякденні. Літні студенти університету з допомогою музики навчаться поринати у простір емоцій, їм запропонують методики як практично можна уникати хвороб та жити без болі. У комплекс оздоровчої гімнастики, розробленої саме для людей похилого віку, входять спеціальні вправи, спокійні медитації, ігри.

Зараз набираються майбутні студенти на такі напрямки: інформаційні технології, здоровий спосіб життя, декоративно-прикладна творчість, психологія. Програми з усіх предметів будуть побудовані таким чином, щоб набуті знання і навички можна було застосовувати повсякчас на практиці.

Нове починання потребує допомоги з боку вищих та середніх освітніх закладів. Йдуть активні пошуки партнерів, які візьмуться за навчання літніх людей, зокрема роботи з комп’ютером. Для цього потрібна аудиторія, обладнана кількома комп’ютерами, та викладачі-волонтери, які б учили літніх студентів основам ком­п’ютерної грамотності, орієнтуванню в мережі інтернет, умінню спілкуватися по скайпу та в соціальних мережах. Одна із задумок — щоб літніх людей навчали школярі-старшокласники або студенти. Крім іншого, це ще й можливість встановити довірливі відносини між різними поколіннями.

Усі, хто хоче навчатися або ж викладати в «Університеті третьо­го віку», можуть звертатися за телефонами 723-34-56 або 795-96-07. Групи формуються у відділенні соціально-побутової адаптації Територіального центру соціальних послуг Приморського району за адресою: вул. Торгова, 43, кабінет №1.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net