Переглядів: 1360

Опозиція переможе, якщо не сваритиметься

З яким настроєм Віктор Янукович підписував новий закон про вибори — невідомо, але він був змушений це зробити. Український президент ще зважає на міжнародну спільноту, бо боїться стати невиїзним, як Лукашенко.
Закон усуває всі відомі механізми фальшування виборів. Про це в один голос кажуть і опозиціонери, і незалежні експерти. Тепер членам виборчкомів не уникнути відповідальності: чистоту виборчого процесу зможе перевірити наступна влада, адже вся документація зберігатиметься протягом п’яти років.

«Регіонали» розраховували на свій закон, у якому передбачили море лазівок для фальсифікацій, що застосовувалися на місцевих виборах 2010 року. Тоді Партія регіонів перемогла практично скрізь — від Луганська до Львова.
Аби захистити чесне волевиявлення, парламентська опозиція єдиним фронтом виступила проти ганебного законопроекту, зареєстрованого «регіоналом» Єфремовим. Цей документ забезпечував адміністрації президента тотальний контроль над Радою. На думку експертів, демократичним силам не варто було сподіватися на більш ніж 50 місць у парламенті.


Для ухвалення такого закону провладній більшості не бракувало голосів. От, наприклад, 9 грудня, «регіонали» в першому читанні прийня­ли скандальний закон про ринок земель, хоча фракції «НУ — НС» і БЮТ не брали участі в голосуванні.
Новий закон про вибори, який опозиція буквально вигризла в «регіоналів», дає змогу створити у Раді демократичну більшість. У цьому переконана опозиція, а тому взялася узгоджувати список єдиних кандидатів у мажоритарних округах, які протистоятимуть провладним висуванцям. Партія регіонів, зі свого боку, звично робитиме ставку на адміністративний ресурс.


За новим законом партійні блоки не можуть брати участі у виборах. У такий спосіб «регіонали» прагнули нівелювати вплив харизматичних опонентів, передусім Тимошенко та Яценюка. Утім, і «Батьківщина», і «Фронт змін» доволі відомі серед виборців завдяки активній роботі на місцях.


Гірше — лідерам маловідомих партій, адже вони не подолають 5-відсоткового бар’єра. За бортом залишаться провладні КПУ і Народна партія Литвина. До сліз розчаровані численні гетьманчики, що хотіли заробити на політиці. Прохідний бар’єр хоча й зріс на 2 відсотки, нікому не закриває шляху до Верховної Ради: кожен охочий зможе балотуватися в мажоритарному окрузі.


Лише два опозиційні політики не змирилися з тим, що їхні партії напряму не потраплять до парламенту, — Анатолій Гриценко та Віталій Кличко. Через це вони активно критикують незручний виборчий закон, а заодно і всіх причетних до його ухвалення. При цьому чомусь більше дістається не владі, а опозиційним силам, що вирішили на майбутніх виборах спільно виступити проти Партії регіонів та її висуванців. Проте розколоти опозицію не вдається — робота зі створення єдиного списку кандидатів-мажоритарників триває.


Гриценко і Кличко спробували домовитися про спільну участь у виборах 2012-го своїх партій — «Громадянської позиції» та УДАРу. Каменем спотикання стала дилема, хто до кого приєднається. УДАР у своєму активі має розкручену спортивну «зірку», «Громадянська позиція» — три тисячі членів. Насправді цього замало бодай для однієї перемоги на двох.


Чесні вибори — ось що має стати спільною метою опозиції. Якщо вдасться захистити народний вибір, переможуть усі, а передусім — держава Україна. Якщо амбіції гетьманчиків візьмуть гору, то й надалі правитимуть «регіонали». Третього не дано.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net