Переглядів: 1150

Чи почнеться Європа з понеділка?

Угода про асоціацію між ЄС і Україною, якої прагнуть обидві сторони, стала заручницею політичних процесів в Україні. Високі очікування від саміту у Києві, запланованого на понеділок, 19 грудня, можуть не справдитися.

МАЙЖЕ п’ять років, з весни 2007-го, тривали переговори щодо Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною. З технічної точки зору, переговорний процес вважається завершеним. А от з політичної — укладення цієї фундаментальної для майбутніх відносин між Брюсселем і Києвом угоди є проблематичним. Головне питання сьогодні обертається навколо перспективи парафування документа, за яким мало би відбутися його підписання й ратифікація органами Європейського Союзу та парламентами країн-членів спільноти.

На тлі актуальної політичної ситуації в Україні є підстави сумніватися, що парафування відбудеться цього року, як того прагнули Київ і Брюссель. Передусім тінь на укладення угоди кидає обвинувальний вирок колишньому прем’єр-міністрові України і лідеру української опозиції Юлії Тимошенко. Суд над нею ЄС вважає політично вмотивованим і поставив долю угоди про асоціацію в пряму залежність від звільнення Тимошенко.


Таку позицію вважає неправильною Сьюзен Стюарт, експерт німецького фонду «Наука й політика». Європейський Союз, наголосила Стюарт у розмові з Deutsche Welle, упродовж останніх місяців занадто сильно сфокусував увагу на справі Юлії Тимошенко. «ЄС очікував, що Україна піде на поступки, Тимошенко вийде на волю й буде далі займатися політикою. Але цього не сталося», — каже експерт.


Лідер опозиції залишається у в’язниці, а Європейський Союз завів себе у глухий кут, вважає Стюарт. «Якщо відступити зараз від вимог у справі Тимошенко, то виникне враження, що ЄС не можна довіряти. Якщо ж Євросоюз наполягатиме далі на своїх вимогах, то не буде укладено угоду про асоціацію», — каже Сьюзен Стюарт.


Який вихід? Експерт вважає, що Європейський Союз має поставити умову: угода про асоціацію буде підписана лише тоді, коли Україна досягне поліпшення ситуації з демократією. Якщо ж нема прогресу, то нема й угоди. Сьюзен Стюарт пропонує ЄС створити такий собі каталог вимог, які стосуватимуться реформ у конкретних галузях, а також назвати конкретні кроки й часові рамки, яких очікував би Брюссель від Києва.


Як просуватиметься надалі ухвалення угоди, спрогнозувати важко. За повідомленням інформагентства «Інтерфакс», в українському міністерстві закордонних справ припускають, що на саміті 19 грудня у Києві взагалі лише оголосять про завершення переговорів. Саме над такою заявою нині працюють українські дипломати. А от формального парафування на саміті може й не відбутися, повідомив директор департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин.
«Не слід сприймати саміт 19 грудня як день остаточного рішення, коли йдеться про все або нічого», — застеріг в інтерв’ю Deutsche Welle Рікардо Джуччі, експерт німецької групи радників при уряді України. Діалог між ЄС та Україною буде продовжуватися за будь-яких обставин, вважає він.

З ЕКОНОМІЧНОЇ точки зору угода про асоціацію вигідна обом сторонам. Її «ядром» є угода про вільну торгівлю (англійська абревіатура — DCFTA), яка означатиме для України кращий доступ до ринків ЄС, зниження митних зборів, підняття стандартів виробництва українських товарів й збільшення інвестицій.


Часто аргументом європейських політиків на користь якомога швидшого ухвалення угоди про асоціацію України з ЄС є небезпека занадто сильного зближення України з Росією. Обидва німецькі експерти вважають, що гіпотетично такий варіант можливий. Але підстав для занадто великого занепокоєння не бачать ні Сьюзен Стюарт, ні Рікардо Джуччі.


Російська альтернатива — вступ до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном — невигідна для України передусім з економічної точки зору, переконаний Рікардо Джуччі. Єдине, що робить Митний союз привабливим для українського керівництва, він вважає нижчі ціни на російський газ, себто вирішення нагальних проблем. Але ж не можна ухвалювати довгострокове рішення, щоб вирішити короткострокові проблеми, наголошує експерт: «Зі вступом до Митного союзу Україна тільки ще сильніше відгороджуватиме себе. Результатом буде зменшення як рівня імпорту, так і рівня експорту». На основі торгових моделей німецькі радники підрахували, що на довгострокову перспективу український експорт, за умови вступу до Митного союзу, скоротиться на 4,6 відсотка. Якщо ж буде укладено угоду про вільну торгівлю з Євросоюзом, то експорт з України зросте у цій же довгостроковій перспективі на 6,3 відсотка.


Угода про вільну торгівлю як частина угоди про асоціацію, якщо її буде парафовано, могла би вже досить швидко почати діяти на засадах тимчасового документа, каже Рікардо Джуччі. Тобто позитивні моменти для України можуть почати діяти вже дуже швидко. Не треба буде чекати на завершення усього процесу ратифікації. А от із самою ратифікацією можуть виникнути проблеми, зокрема з німецького боку. Якщо українська сторона, зауважує Сьюзен Стюарт, не демонструватиме своєї волі до виконання демократичних зобов’язань, то ратифікації просто не буде.

ЗА ІНІЦІАТИВОЮ Німецько-українського форуму і німецького фонду Bertelsmann-Stiftung у Берліні у вівторок відбулася конференція на тему очікуваного підписання угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною. Брюссель і Київ навряд чи зможуть домовитися, вважають експерти.


Деякі країни — члени ЄС виступають нині проти підписання угоди, й основною причиною цього є недотримання Україною принципів правової держави і прав людини, вважає Ґюнтер Фергойґен, колишній віце-президент Єврокомісії та екс-єврокомісар з питань розширення ЄС. «Головним чином це пов’язане із судовим процесом проти Юлії Тимошенко», — зазначив він.


На думку Фергойґена, багато хто в Європі переконаний, що цей процес має політичне підґрунтя. За словами екс-голови Єврокомісії, політична каральна юстиція має дуже мало спільного з демократичними принципами ЄС. «Тому, поза всяким сумнівом, від України чекають руху в напрямку демократії, правової держави і дотримання прав людини», — роз’яснив політик.


Корнеліус Охманн, експерт німецького фонду Bertelsmann-Stiftung, поділяє таку думку і критикує Київ за непослідовність. Він зауважує, що ще не так давно деякі вислови президента Віктора Януковича в Європі сприймали як готовність піти на певні поступки у справі Тимошенко. «Нам здавалося, що українська сторона готова до компромісів. Але насправді все відбувається з точністю до навпаки, і тепер звинувачення виглядають ще більш притягненими за вуха», — підкреслив він і додав, що не може собі уявити, щоб за нинішнього стану справ і з огляду на ситуацію навколо Юлії Тимошенко канцлер Німеччини Анґела Меркель готова буде зустрітися з президентом Віктором Януковичем і підписати угоду про асоціацію.


Щодо російського впливу на підписання або непідписання угоди Ґюнтер Ферхойген підкреслив, що фактор Росії не повинен впливати на вибір українців. «Україна — це суверенна держава і має повне право підписувати такі угоди. Це на користь Україні, а в довгостроковій перспективі — це також в інтересах Росії, оскільки призведе до більшої стабільності в регіоні і створить для всіх сторін кращі шанси в торгівлі й економіці», — наголосив він у коментарі «Німецькій хвилі».

ТИМ ЧАСОМ невизначеність у справі Тимошенко, розгляд апеляції якої відкладений на час після саміту Україна — ЄС, дає можливість Віктору Януковичу маневрувати і торгуватися з Брюсселем та Москвою, вважає директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран. «Метою цього торгу є домогтися від Європи піти на співпрацю з Києвом і розглядати Януковича як свого рівноправного партнера. В такий спосіб Янукович хоче надати легітимності арешту Тимошенко й отримати неформальне право і далі порушувати права опозиції», — сказав він в інтерв’ю Deutsche Welle.


Звільнення Тимошенко нині неможливе за будь-яких обставин, вважає експерт. Політолог переконаний, що така ситуація зберігатиметься до завершення парламентських виборів, оскільки, на його думку, «головною метою нинішньої влади є усунення Тимошенко та інших лідерів опозиції як своїх політичних конкурентів на виборах». За його словами, президент просто «не усвідомлює, які кризові явища ув’язнення екс-прем’єра Тимошенко може спричинити для нього в міжнародній політиці, й абсолютно не розуміє наслідків цього у внутрішній політиці».


І все ж у Міністерстві закордонних справ України розраховують, що саміт Україна — ЄС 19 грудня відбудеться на вищому політичному рівні. У п’ятницю офіційний сайт глави держави проанонсував, що президент братиме участь у цьому заході (нагадаємо, перед тим неодноразово у ЗМІ припускалося, що Віктор Янукович, ймовірно, проігнорує українсько-європейський форум, а полетить у Москву на саміт ЄврАзЕС, який призначили«випадково» на ту ж дату).


Перед тим у своїй статті, опублікованій у четвер у німецькій газеті Handelsblatt, міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко вкотре підкреслив європейські перспективи України і відзначив її унікальне геополітичне положення: «Україна має унікальне геополітичне положення. Будучи мостом між Європою і Росією, ми також є гарантом миру і стабільності в регіоні. Ми надаємо великого значення дружнім відносинам з усіма нашими сусідами. Але ми чітко і свідомо вирішили приєднатися до Європи, незважаючи на тиск, який здійснюється з боку інших зацікавлених сторін». Глава українського зовнішньополітичного відомства наголосив, що в атмосфері глобальної нестабільності і складних політичних подій Європа не може дозволити собі відвернутися від України. При цьому, на думку Костянтина Грищенка, євроінтеграційний курс України особливо сильно потребує підтримки з боку Німеччини, яка традиційно була її другом.


Того ж дня в ефірі «5-го каналу» депутат від Партії регіонів Леонід Кожара висловив припущення, що угода про асоціацію не буде парафована під час саміту 19 грудня. Своє припущення «регіонал» мотивував неузгодженістю політичної частини документа з юридичною.


Мотив такої «неузгодженості», ймовірно прочитується у словах Віктора Януковича, виголошених на спільній прес-конференції з президентом Республіки Таджикистан Емомалі Рахмоном у четвер.


Відзначивши важливість візиту до України єврокомісара з питань розширення Штефана Фюле напередодні запланованого на 19 грудня саміту Україна — ЄС, Президент визнав, що в ЄС до України нема претензій, крім однієї — стосовно Юлії Тимошенко.


Та при тому, що офіційний Київ усе ще сподівається на «хеппі-енд», водночас обережно натякаючи, що готовий і до гіршого сценарію, в опозиції впевнені: у понеділок щедрого європейського дарунку від Святого Миколая марно сподіватися. «Нічого парафовано не буде. І в першу чергу це пов`язано з тим, що технічно не готові документи. Судячи з усього, буде лише спільна політична заява України та ЄС, але парафування не буде», — вважає народний депутат з фракції «БЮТ — Батьківщина», член Комітету Верховної Ради у закордонних справах Олексій Логвиненко. Нардеп упевнений: «Європа двері не зачиняє, але прослизнути в щілину й отримати ще від цього дивіденди не вийде».

За матеріалами «Німецької хвилі» та УНІАН.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net