Фаст-фуд: швидко, смачно. Чи корисно?
Австралійські вчені дійшли висновку: діти, які полюбляють швидку і шкідливу їжу (чіпси, сосиски в тісті, сухарики) частіше за інших лаються, б’ються та дратуються. Пай-дівчатка і пай-хлопчики, навпаки, їдять на обід суп, вживають овочі та фрукти, корисні каші. Діти, які харчуються правильно, емоційно стійкіші, менш агресивні і переживають період перехідного віку легше та швидше.
Натомість учені з Університету Арканзасу (США) і національного університету Тайваню стверджують: фаст-фуд викликає не лише ожиріння, а й почуття радості. Такого висновку вони дійшли, дослідивши взаємозв’язок між раціоном і психологічним станом у двох тисяч дітей віком до 12 років. Науковці виявили ожиріння у четверті дітей. І всі вони частенько балували себе їжею швидкого приготування. Водночас саме ця група, на думку вчених, виявилася психологічно благополучнішою. А діти, яким таку їжу забороняють, більш схильні до депресій та пригніченого стану.
Кому ж вірити та яку їжу пропонувати дітям? І чи справді фаст-фуд такий небезпечний, як нас лякають?
Дієтологи і гастроентерологи в цьому питанні майже однозначні. Їжа швидкого приготування провокує розвиток діабету, руйнує клітини головного мозку, вражає імунну систему, викликає гіпертонію, сечокам’яну та жовчнокам’яну хвороби, а також захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба, гастрит і панкреатит). Від фаст-фуду псується шкіра, з’являється важковиліковний целюліт, прищі та складні форми алергії.
Так, прагнучи встановити причину алергії, італійські фахівці вивчили проби, взяті з кишково-шлункового тракту дітей, що живуть у великих містах Європи та на заході Африки. Вони виявили, що в африканських підлітків, котрі харчуються бобовими та овочами, кількість корисних бактерій в шлунку набагато більша, а от фаст-фуд, прихильниками якого є діти з розвинених країн, вбиває в кишечнику корисні бактерії, що захищають організм від алергії.
Діти (як і дорослі) з апетитом вживають їжу з вмістом барвників, емульгаторів, згущувачів, підсилювачів смаку, які сприяють знищенню захисної флори організму та розвитку небезпечних захворювань, у тому числі й алергії. Та невже фаст-фуд смачніший від домашньої їжі? Аж ніяк! Справа в іншому. Дітям подобається все незвичайне і яскраве. Виробники користуються цим і заманюють крихіток барвистою упаковкою, подарунками або зображенням улюблених героїв мультфільмів всередині. Красива картинка і звучний слоган моментально запам’ятовуються в мозку дорослого і тим більше дитини. Однак, крім реклами, існують й інші причини.
Ви помічали раніше, що після поїдання чіпсів через деякий час з’являється відчуття голоду? Секрет у тому, що фаст-фуд — «мертва» їжа. Він руйнує баланс гормонів і «примушує» вас їсти більше й більше. Поласувавши фаст-фудом бодай раз, вам захочеться це повторити. А все тому, що фаст-фуд — це наркотик. У ньому, звичайно, не містяться наркотичні речовини, але наявні цукор та жири викликають хімічні зміни в головному мозку, в результаті чого організм вимагає дедалі більше і більше цієї їжі. Більше того, фаст-фуд формує у дитини перекручене поняття про смак. «Правильна» їжа її більше не приваблює.
Багато мам і тат запитують у лікарів: «Якщо малюк так добре їсть фаст-фуд, то чому б не дозволити йому робити це й надалі? Адже ми самі харчуємося цим, і з нами нічого поганого не відбувається». Все дуже просто: дорослий організм досить захищений, щоб впоратися зі шкідливими речовинами, та й усілякі негаразди не так швидко проявляються. А ось у малечі проблеми зі здоров’ям розвиваються стрімко. Не дарма ж цілі інститути займаються розробкою системи раціонального харчування для діток, адже воно впливає на імунітет, на обмін речовин, на ріст, загалом на фізичний і розумовий розвиток дитини.
Зрозуміло, виробники, активно просуваючи на ринок систему швидкого харчування, намагаються отримати прибуток. Здоров’я малюків майже не цікавить і продавців. Адже і ті, й інші не несуть відповідальності, якщо тільки дитина не отруїлася. Відстрочену і довготривалу шкоду здоров’ю довести практично неможливо, чим і користуються подібні заклади.
Візьмімо за приклад хот-доги, які так полюбляють і діти, і дорослі. Якість сосисок, що входять до їх складу, аж ніяк не найкраща. Виробники використовують дешеву сировину з метою економії. До того ж у медиків та епідеміологів досить часто виникають претензії щодо дотримання нормативів приготування та зберігання цього продукту. Додайте сюди гірчицю та кетчуп (вони через гостроту порушують травлення дитини) та майонез (прекрасне середовище для мікробів)... Чи можна довести, що проблеми зі здоров’ям виникли через те, що вам смакують хот-доги і ви їх регулярно споживаєте? Винних вдасться встановити хіба у випадку, якщо, не дай Боже, ви «впіймаєте» кишкову інфекцію.
Як же бути мамам і татам, адже діти інколи навіть вчаться краще, аби тільки у вихідні їх зводили в кафе швидкого приготування?! Як пояснити, що це шкідливо?
Головну роль у процесі такого виховання відіграє особистий приклад батьків. Здорові харчові звички членів сім’ї закладуть у малюка основи правильного харчування. Будьте креативніші! Пропонуйте дітям гідну альтернативу шкідливим продуктам! Скажімо, саморобні чіпси (картопля, запечена в духовці маленькими скибками) чи красивий бутерброд з булочки і домашньої котлетки...
Психологи радять: з дитиною треба розмовляти короткими і ємними фразами. Малюк не зрозуміє довгих розмов-лекцій, наповнених теоретичними нотаціями. Йому треба пояснювати все ясно і лаконічно. Наприклад, звернути увагу на зображення дуже повної і не дуже охайної людини по телевізору і пояснити, що можна стати таким же негарним, якщо їсти фаст-фуд. Це досить ефективно.
А ось ніякого ефекту не принесе дрібний шантаж: «Якщо ти не доїси салат або овочевий суп, не отримаєш картоплю фрі або цукерку». Це викличе у дитини цілком очевидний протест, і вона не їстиме корисний суп, а знайде спосіб домогтися цукерок, які тепер стануть для нього ще бажанішими.
На дитячому майданчику «бувалі» батьки також дали нам декілька порад. Мати семирічного Дмитрика, приміром, готує йому корисні сендвічі з салатом і курячим м’ясом у формі сердечка або зірочки. Їх вона не загортає в целофановий пакет, а кладе в спеціальний контейнер з яскравою кришкою. Можна дозволити дитині приліпити на кришку наклейки з улюбленими персонажами мультфільмів.
Якщо йдеться про домашні обіди чи вечері, а ваше чадо навідріз відмовляється їсти корисні парові котлетки, овочі та фрукти, пані Олена, яка має досвід виховання чотирьох дітей, пропонує ще одну хитрість. Замість порцій звичайного розміру вона подає «мікроверсію»: помідори черрі, крихітні котлети, карликові банани. «Дітям подобається все незвичайне і цікаве, тож ваш упертюх напевно не втримається і спробує», — стверджує досвідчена мати.
Відомий і світовий досвід. У британській школі по сусідству з автоматами, що продають шоколадки, сухарики і газовану воду, встановили автомат з оригінальним продуктом — яскравими чіпсами з... моркви. Ці «чіпси» мали різну форму і колір, що приваблювало дітей ще більше. На справді ж це були скибочки моркви, по-різному підфарбовані і нарізані. Ефект вражаючий: уже через годину майже всі школярі хрустіли морквою з пакета. Протягом наступних тижнів апарат буквально не встигали наповнювати — діти розхапували морквяні пластівці на очах.
Пам’ятайте: вихід є завжди! Але щоб його знайти, слід докласти певних зусиль. Готування корисної, привабливої для дітей їжі, звісно, додасть клопоту мамі. І це навряд чи заохотить вас повністю забути про фаст-фуд. Адже дитина щодня бачитиме яскраві і звабливі вивіски закладів швидкого харчування та однолітків, які ласують такими продуктами… Можливо, інколи й справді можна дозволити своїй дитині таку їжу?
Що ж до вчених, які виявили взаємозв’язок між фаст-фудом та радістю, то вони, як не дивно, дають інші пояснення своїм висновкам й інші поради. Настав час, стверджують, не «підсідати» на фаст-фуд, сподіваючись стати щасливішими, а шукати нові, здоровіші шляхи створення хорошого настрою та емоцій у дітей, аби не довелося бігати за ними до найближчого кафе.
Інна ЯКИМЕНКО.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206