Переглядів: 1387

Зайві люди

Багатотисячний мітинг протесту на Болотній площі в Москві проти фальсифікації виборів до Державної Думи Російській Федерації отримав широкий резонанс у світі.
Розглядаючи причини соціального протесту, аналітики переважно зосереджують свою увагу на таких негараздах у цій країні, як корупція, контрпродуктивна вертикаль влади і неефективність державного і корпоративного управління, безконтрольність влади і виродження судової системи, обростання управлінських структур сімейними і клановими наростами тощо. Всі ці та інші негативні явища призвели до зростання маси зайвих людей. Сьогодні ця маса зайвих людей наближається до критичної. На всіх газової труби не вистачає. Як наслідок цього в російському суспільстві зростає суспільна напруга.

Можна лише дивуватися, що нинішня влада в Україні повторює вади відсталого історичного досвіду сусідів, вводячи народ України в оману. Хіба не дивно, що президент України запрошує в радники людей з Росії та Казахстану? Втім нічого дивовижного в тому нема: яке їхало — таке й здибало…


Ідеологічне коріння російського соціалізму живиться з досвіду язичницьких толків і з устрою Золотої Орди. Сутність цього тривкого світоглядного феномену можна виразити давньоіндійською мовою як «mangala-tatah» — «обіцянка майбутнього щастя». Санскрит «mangala» — благополуччя, щастя, свято, сприятливе знамення, а «tatah» — згодом, колись. Мана «майбутнього щастя» становила сутність «самодержавія-православія-народності» та сталінської моделі російського соціалізму на практиці. Одначе ідеологія «мангало-татахського щастя» мала до татар і монголів такий самий стосунок, як марксизм-ленінізм до корінних народів Сибіру і Крайньої Півночі. Сутність ординських порядків (ordo) полягала у знищенні всяких спроб самостійного існування людей. Тисячі ушкуйників рискали просторами Орди, знищуючи самостійних господарів. Весь урожай мав здаватися у стодоли улусних баскаків, і лише звідти люди могли отримувати собі на прожиття. Все було підконтрольне тогочасному поміщику, власнику ярлика — аж до права першої ночі. Про все це можна прочитати в книгах, зокрема в монографії М. Д. Полубояринової «Русские люди в Золотой Орде» (Москва, «Наука», 1978).


Опричнина Івана Грозного була реставрацією старого укладу, який почав руйнуватися після переселення в Московію «православних» з Литви (з України). Посталі на землях Московії феодальні вотчини набули певної самостійності. Гегемоном опричнини виступили загони служилих людей. Опричнина — експропріація, захоплення чужої власності: господаря — на кіл, його жінку — опричникам, дочку — ватажку, а сина — сокирою, щоб і сліду не залишилося.
А ось в країнах Західної Європи в ту пору у протистоянні католицизму з протестантизмом зроджувався новий самостійний виробник, у результаті чого заро­джувалася нова доба — просвітництво і новий клас — буржуа.


Ординський досвід організації суспільних відносин було реставровано після Жовтневої революції. За експропріацією поміщиків і капіталістів було ліквідовано куркулів як клас, потім — середняків, а вже потім настав апофеоз єднання пролетаріату через геноцид селян під допоміжним гаслом-обгорткою, що селянство породжує буржуазію.
Ту ж саму ідеологію взяла на озброєння «партія регіонів» — знищення самостійної людини, через знищення його самостійного бізнесу. На словах у «регіоналів» — «mangala tatah» (цяця «покращення життя»), на ділі — величезні маєтки і рахунки в офшорних зонах. На словах — закон, на ділі — беззаконня. На словах — боротьба зі злочинністю, насправді — їхні діти при банках, у радах депутатів, у державних структурах. Маса зайвих людей в Україні зростає. Зростатиме і соціальна напруга.

Оксентій ОНОПЕНКО.

м. Москва (Російська Федерація).

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net