Переглядів: 4787

Конфлікт розмірів скандалу

Порядок денний дев’ятої сесії обласної ради складався з півсотні питань, однак найбільшу цікавість ЗМІ викликали два з них. Абсолютно різні, однак дуже й дуже важливі.
Ще задовго до початку і цієї, як і попередньої, сесії почав затягуватися вузол конфлікту довкруж комунального закладу «Одеська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №7 І — ІІ ступенів для дітей з наслідками поліомієліту та церебральними паралічами», що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління яким делеговано обласній державній адміністрації. Інтернат для недужих дітей розташований на 9-й станції Великого Фонтану, біля самого морського берега. А це, кажуть люди, і є основною причиною того, що для початку задумали викинути з посади його директора, Юрія Семенюка, аби згодом заклад ліквідувати, а землю під ним — вигідно «сплавити».
Директора робили спробу, але не змогли, зняти з посади ще минулої сесії (на те було замало депутатських голосів — частина обранців вимагала спершу детально все з’ясувати, а не рубати зопалу), тож розбиратися в конфлікті отримала повноваження спеціально створена комісія, до складу якої увійшли громадські активісти й навіть місцеві журналісти.

У день, коли проходила сесія, батьки дітей-інвалідів прийшли протестувати до будинку обласної ради. Вони виступали проти звільнення Юрія Семенюка, який, казали, є добрим керівником, тож і вони, і їхні діти цілковито всім задоволені. Мітингувальники також дорікали, що комісія — заангажована. За висновком цієї комісії, яка з вересня здійснює перевірки інтернатів області, Юрій Семенюк не забезпечив нормальні умови для перебування дітей.
Позиції депутатів у сесійній залі й цього разу розділилися, дехто вимагав навіть поіменного голосування, однак майже всі погоджувалися з тим, що ніхто не дослухався до думки людей, які відстоюють право своїх дітей вчитися й лікуватися в стінах цього закладу.

Голова ОДА Едуард Матвійчук у своєму виступі наголосив, що справа не в директорі, а в наведенні елементарного порядку з інтернатами області, яких у нас аж 40, й історії, які там трапляються, примушують здригатися. Він дав слово взяти питання під особистий контроль і на власну відповідальність, пообіцявши вище за все поставити інтереси дітей.
За звільнення директора проголосували 82 депутати.
Запитання: чи варто було доводити людей до акції протесту? Мовчати в таких випадках і ховатися по кабінетах, очікуючи на рішення сесії, — все одно що до сухого віхтя підносити запаленого сірника. Люди не повірили, що їм хочуть добра, адже кожен чув про те, як крадуть в Одесі схили, нарізаючи на них приватні ділянки. Обласна ж влада в особі профільних фахівців (до слова, Андрій Ткачук, начальник управління освіти та науки, який нібито написав заяву на звільнення, про що на сесії повідомив Едуард Матвійчук, однак вже за кілька днів заповзято виступав з трибуни на апаратній нараді) не зважила за потрібне розв’язати конфлікт, поговоривши з людьми по-людськи, послухавши їх, співставивши всі думки, тривоги й побажання, нарешті, заспокоївши збурених людей, щоб не доводити конфлікт до розмірів скандалу.

Коли ж Максим Мелецький, правозахисник, котрий сам виріс у стінах інтернату, член комісії, яка перевіряла заклад, вийшов на вулицю до мітингувальників і повідомив, що директора рішенням сесії звільнено, стривожена юрба спробувала взяти штурмом двері приміщення обласної ради (на знімку), заодно кидаючи звинувачення й на адресу самого активіста, в об’єктивність якого тяжко не повірити.


Навряд чи все закінчиться цим мітингом. Люди писатимуть до Києва, приїздитиме розбиратися ще не одна комісія.
Тепер про інше, але також важливе. Ефективне використання надр — ще одне питання, яке викликало тривале й активне обговорення на сесії. Ще у лютому була створена робоча група, якій доручили дослідити, як на території нашої області ведеться видобуток сировинних ресурсів. Йдеться про основні поклади: глину, пісок, граніт, камінь-черепашник...


Про підсумки роботи групи доповів її голова — депутат Віктор Волков, який сказав, що з 262 діючих на території Одещини кар’єрів лише сім видобувають сировину на законних підставах, ще 50 — мають бодай якусь частину дозвільних документів, решта — чорні копачі, чий злочинний промисел щороку завдає збитків на сотні мільйонів гривень. Ситуація, виходить, зовсім не контрольована.


Злодюги вигрібають надра й залишають після себе розорені ґрунти. Виїзди комісії на місця, зустрічі та наради нічого путнього не дали. Правоохоронці, казав, якщо був до них сигнал, що десь риють, гребуть і вивозять, просто проганяли чорних копачів з кар’єрів, навіть не відбираючи в них знарядь видобутку.


Чи можна зупинити розкрадання? За приклад депутат навів АР Крим, де надра взяті під суворий контроль як держави, так і місцевих громад. Там за два роки зуміли зупинити грабіжництво, попередньо об’єднавши зусилля влади, силових структур і громадськості.


Депутат Сергій Фаєрмарк запропонував порахувати прибутки, які область може отримувати від легального використання корисних копалин, і включити їх до плану доходів бюджету на 2012 рік, тим самим ожививши наведення порядку з надрами. Депутат Сергій Степаненко висловився за те, щоб ініціювати внесення змін до кодексу України «Про надра», аби дозволити місцевій владі видавати ліцензії на видобуток сировини. Навіть саме оформлення пропозиції — це ціла процедура, а надра грабують щодня й щогодини. Депутат Григорій Єпур у своєму виступі наголосив на тому, що годі не помічати того, що до цього тіньового процесу розграбунку добра громади втягнуті правоохоронці й органи місцевого самоврядування, які, мовляв, не можуть не знати про те, що твориться на їхній території. Й ці процеси, сказав, не можливо зупинити без політичної волі керівництва області.


На Одещині злодії вже взялися викопувати каналізаційні труби, про що на сесії говорив Едуард Матвійчук. Але це ще квіточки! Он, на Київщині (розголосу справі надали телевізійники) ненажерливі хапають усе, що трапляється на очі: екскаваторами вже знімають родючі пласти чорнозему та торгують ним.


Депутати одноголосно схвалили рішення про заходи щодо підвищення ефективності використання родовищ корисних копалин місцевого значення на території Одеської області. Один із пунктів — негайне підключення до роботи прокуратури, міліції, вчених та економістів для того, щоб зупинити грабіжницький промисел чорних копачів, а разом з тим визначити величину збитків, яких вони завдали, задля подальшої компенсації втрат.

Яна СТАСІНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net