Переглядів: 1137

Візит мудрості і надії

У неділю, 11 листопада, в останній день пастирського візиту до нас на Південь блаженнішого Святослава (Шевчука), глави і отця Української греко-католицької церкви, у каплиці Апостола Андрія Первозванного (що на вул. Гімназичній) відбулася урочиста літургія.
Маленький цей храм не міг умістити всіх бажаючих побачити, послухати нового главу церкви. Сюди прийшли вірні не лише з Одеси, а й з інших парафій Одесько-Кримського екзархату УГКЦ, а поміж них і мешканці навколишніх вулиць, котрих часто можна бачити у цьому храмі, хоч далеко не всі вони розмовляють українською мовою. Але церква наша українська приймає всіх, бо вона сповнена благодаті, сповнена миру та любові, бо ж сказано: Бог є любов.

І тому від самого ранку, хоч приїзд блаженнійшого очікувався на 12 годину, сюди вже сходилися святково зодягнені люди, з урочистими, просвітленими лицями, а серед них можна було бачити багато молоді. Напередодні патріарх Святослав відбув зустріч з представниками одеської юні, студентами вишів і, сам ще достатньо молодий та енергійний, знайшов з ними порозуміння, знайшов відповіді на часом непрості, гострі запитання, здобув прихильність у душах багатьох з них.


Урочиста хвилина... Молоді люди в українських національних одежах вітають бажаного гостя золотим українським короваєм на вишиваному рушникові зі словами щирими та схвильованими. А потім маленькі діточки, а за ними — священики, вірні... Величезна кількість людей перед входом до храму, тісно всередині: впади яблуко зверху — й не долетить воно долу, застрягне поміж людьми...


Починається свята літургія... Слова спільної молитви линуть у храмі і поза ним — звук виведено й на вулицю. Урочистий спів, читання Святого Євангелія наче виносять з душі усе наносне, тимчасове, суєтне, все, що заважає їй єднатися з Господом. А далі — пастирська проповідь. Блаженнійший Святослав говорить про те, що це був особливий його візит, бо зміг побачити багатьох вірних, поспілкуватися з ними.


— Вчора мені якось так особливо припали до серця слова однієї жінки у нашій церковці Святого Михаїла, яка мені подарувала такий цікавий малюнок — морський пейзаж, намальований її десятилітнім сином, зі словами: «Це вам, блаженнійший, щоби ви пам’ятали, що ми тут є, греко-католики, і тут ми хочемо бути собою».
Патріарх у своїй проповіді роз­тлумачує щойно виголошену євангельську притчу про багача, котрому дуже добре вродила земля, й він забув, що то Господня є земля, і вся її повнота, і все те, що вона дає, належить Творцеві. І той господар, — продовжує далі блаженнійший, — каже собі: «Душе моя, їж, пий, гуляй і веселися, бо маєш добра на багато років». Багач думає, що душа живиться хлібом, що життя його залежить від їжі, що його веселість і радість залежать від його матеріальних статків. І тому-то каже Господь йому: «Безумний ти, бо тієї ж ночі я заберу твою душу». Бо насправді людина, людська душа є сотворена для вічності, жодна земна, матеріальна пожива не зможе нагодувати, наситити людської душі. Справжньою поживою для душі є лише Господь Бог, каже Євангеліє.
— Сьогодні у світі спостерігається дуже дивне явище, яке блаженнійший Іван Павло ІІ описав як явище втрачання мудрості. Сьогодні світ наче викидає Бога з людського життя, усуває Його із життя суспіль­ства. Такий процес викидання Бога з людського горизонту ми часом називаємо словом «секуляризація». Коли сьогоднішня людина думає, що вона може бути багатою і щасливою без Бога. І тому-то сьогоднішнє людство переживає страшні економічні кризи. Тому що показує своє власне безумство. Без Бога — ані до порога, каже українська приповідка. Ось чому 1 грудня, коли наша Україна відзначала 20-річчя референдуму, де наш український народ ствердив своє бажання жити у незалежній, вільній державі, глави церков — традиційних церков України — разом при­йняли окреме звернення до українського народу, де говоримо про духовне коріння економічної кризи у сучасному світі, а зокрема і в Україні.
— Нехай душа моя насититься Тобою, Господи, — співаємо в одній глибокій молитві — завершує проповідь блаженнійший Святослав. — Я хочу всім вам щиро побажати, щоби справді ви знайшли поживу для своєї душі у своїй церкві, яку ви так любите і яку так підтримуєте. Я хочу вам побажати бути спадкоємцями отої християнської мудрості українського народу, який розумів, що він живе на Богом даній землі, і лише тоді буде втішатися її благами. Я хочу вам побажати великого Божого благословіння і зростання у Божому Слові і по Божій мудрості.
По закінченні літургії кожен прагнув особисто привітати блаженнійшого, подякувати за його присутність тут і його слова.


В урочистій літургії брав участь єпископ римо-католицької церкви Броніслав Бернацький. До нього звертається екзарх Одесько-Кримський УГКЦ владика Василь (Івасюк):
— Саме у вашому кафедральному храмі розпочинав будуватися наш екзархат. Крім того, ми завжди будемо пам’ятати ту гостинність, яку виявляли ваші священики у Кіровограді, Миколаєві, інших містах, де є греко-католики. Дорогий владико Броніславе, ми вам за це щиро дякуємо.


Владка Василь дарує митрополитові невелику ікону Христа-учителя зі словами: «Нехай цей образ буде для вас взірцем доброго пастиря, бо часом для єпископа настають такі моменти, що нема кому пожалітися і нема з ким порадитися, лише з Христом».


Так, не один рік греко-католики Одеси мали змогу збиратися для своєї спільної молитви у наданому безоплатно кафедральним римо-католицьким собором напівпідвалі. Тим-то й слова єпископа Броні­слава Бернацького сприймаються з особливою шанобою і теплотою.


— Тут, серед ваших людей, у мене стискається серце від згадки про ті часи, коли не було нічого ні у вас, ні у нас, усе було знищене. Греко-католицька церква була у підпіллі, наших лишалося лише кілька парафій. Я був тоді, у 1970-х, молодим священиком на парафії, і ми тісно співпрацювали з греко-католицькими священиками, допомагали один одному, не можу цього забути.


Говорив і про те, що в ті страшні часи наставали миті, коли здавалося, що все втрачено, що відродити свою церкву — вже за межами можливого. Але вдалося ви­стояти тоді, і тепер, висловив впевненість Броніслав Бернацький, вдасться відстояти право на батьківську віру, на зведення своєї церкви. Саме цього й бажав громаді греко-католиків.


Багато присутніх у ці хвилини в храмі та перед ним пам’ятають ті часи і можуть приєднатися до слів щирої вдячності митрополитові. А тут, перед вівтарем, продовжуються привітання на адресу блаженнійшого Святослава. Кожному хочеться сказати якісь особливі слова, подарувати щось особливе на пам’ять про цей незабутній день. Дорогу пам’ятку від сина, котрий у далекім краю — простий малюнок. А чи прекрасну картину фахової мисткині — зображення ангела-хранителя. Чи букет яскравих троянд, який парафіянка піднесла патріархові, багато разів повторюючи схвильовано: «Я сьогодні така щаслива!» Від релігійної громади блаженнійшого вітала її очільниця пані Ірина Ткач, котра виголосила дуже щиру, надзвичайно образну, прекрасну промову.
А потім кожен підходив за благословенням, отримував на па­м’ять про цей день іконку. Люди ще довго стояли біля храму, не розходились, розмовляли та обмінювалися враженнями. Вони не хотіли, щоби закінчувався цей день і ця прекрасна зустріч. Й у кожного в очах була надія: можливо, аж тепер можна твердо сподіватися на те, що в Одесі таки з’явиться, нарешті, великий і греко-католицький храм, у якому знайдеться місце для кожного.

Роман КРАКАЛІЯ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net