Переглядів: 1253

Знелюднене село, або Кому віддавати землю?

Уже понад два десятиліття живемо у начебто незалежній державі. Й увесь цей час ніби воду у ступі товчемо відому істину про те, що земля повинна належати тим, хто її обробляє, тобто селянам, які на ній працюють. Хто ж у цьому сумнівається? Та минають роки, а раціонального шляху досягнення цієї мети так і не знайдено. Але ж існує досвід інших країн. То чому б не повчитися, як у них розв’язували цю проблему? Скажімо, у США, країнах Скандинавії. Щоправда, там не мали таких господарів землі, як колгоспи, а відтак земельні реформи втілювали значно успішніше.
Майже два десятки років тому мені як працівникові аграрного сектору випала нагода побувати у США (штат Небраска), у фермера Тома Брауна. Більше місяця спостерігала за тим, як облаштоване там сільське господарство, побут людей. Хочу розповісти про те, що найбільше запам’яталося. Можливо, хоч цим зумію якось допомогти нашим селянам.

Багато що нами втрачене, і його вже не повернеш. Наприклад, прагнення наблизити село до міста. Як на мене, це гасло трактувалося у нас зовсім неправильно. Бо що сталося? До мінімуму «обрізали» селянські присадибні ділянки, обмежили кількість домашньої живності, при цьому скасувавши натуроплату. Дійшло до того, що люди везли з міста хліб, щоб прогодувати кабанчика й десяток курей. Усе це нібито наближало селян до городян. Якщо раніше господар сільського обійстя міг усім, що виростив, не лише прогодувати свою родину, а ще й знаходив чим торгувати на міському ринку, то відтепер усе необхідне до столу мусив везти у зворотному напрямку. Окрім цього за Конституцією молодих дозволялося залучати до роботи тільки після досягнення ними вісімнадцяти років.


Така нерозумна політика породила у селах дармоїдів, злодіїв, крадіїв, які паразитували на чесних трудівниках. У країні загалом і в приватному секторі зокрема була надзвичайно низькою культура сільгоспвиробництва. Діти, яким пощастило вступити до вищих навчальних закладів, у село не поверталися, погоджуючись на будь-яку роботу в місті. Чому? Бо у їхніх рідних оселях і громадських місцях не додавалося ніяких зручностей. Тож, по суті, село аж ніяк не наближалося до міста. Швидше — дичавіло.


Само собою постає питання: то кому ж сьогодні віддавати землю? Тим, хто фізично і матеріально не в змозі її обробляти? Тим, хто ніяк не бажає цього робити, тобто «місити багно», носити воду з криниці й «ходити до вітру»? Тим, хто взагалі не привчений до надзвичайно важкої праці на землі? У нашій державі — невдячної праці. Моя мама трудилася в колгоспі до сімдесятирічного віку. За те її віддячили пенсією у 12 карбованців. Таку «винагороду» мають і сьогоднішні селяни. Що ж робити далі?


Будучи в США, я мала можливість збагнути, як там формується ставлення до землі. Освіта організована так, що фермерським дітям не треба долати великі відстані, аби потрапити до класу. Школи, які мають шестеро-десятеро учнів, ніхто не закриває. Навпаки, їх оснащують за вимогами сучасних технологій. Як у містах. Фермерські оселі, де б вони не з’являлися, навіть високо в горах, будуються з усіма зручностями. Зрозуміло, від такого житла важко відмовитися, подавшись у якісь невідомі світи.


Коли фермер купує землю, того ж року не засіває її зерновими, а після вирівнювання — люцерною, тобто культурою, котра збагачує ґрунт поживними речовинами. Припасена для висаджування картопля обов’язково перевіряється в лабораторії. Через кожні п’ять років посівний матеріал оновлюється. У нас з подібною практикою мені зустрічатися не доводилося. Принаймні тоді, можливо, зараз десь щось змінилося.


Цікавий є досвід відгодівлі великої рогатої худоби. Чотири місяці на вільному випасі телятко годує мати, потім молодняк закуповує фермер, аби через чотири місяці продати великому відгодівельному комплексу. На одному з таких (30 тисяч голів) побувала і я. Уявіть собі величезну череду під відкритим небом, літо, спека — і жодної мухи. Тварин обприскують спеціальним препаратом, який діє майже два місяці. Вони мають набирати вагу спокійно. Якщо на забій відправляють бичка віком понад рік, м’ясо падає в ціні. І це за підвищеної його собівартості. Це фермеру не вигідно, і він докладає максимум зусиль, аби не перетримувати худобу на відгодівлі. То чого ж варті наші технології, коли до потрібної кондиції тварину можуть тримати на відгодівлі й три роки?


Комплекс на шістсот свиней обслуговує один оператор. Поросят годують раз на добу, без будь-яких кормокухонь, подрібненим (як геркулес) зерном з достатньою кількістю води. Стоки з ферми збирають у спеціальний резервуар, де вони знезаражуються і через деякий час, як цінне добриво, вивозяться спеціальним транспортом на поля. До речі, так в Америці влаштована вся каналізація. А ми з неї щедро «поповнюємо» моря і річки.


Сільгоспвиробництво (надто — тваринництво) в США підтримує держава, аби фермерам було вигідно працювати на землі. Якщо господар вирощує худобу в горах, то не лише не сплачує податків, а навпаки — отримує дотацію. Слід зазначити, що фермери-початківці купують сільськогосподарську техніку без податку на додану вартість. Усе фермерське майно обов’язково застраховане.


Ще можна багато розповідати про тамтешні особливості ведення сільського господарства. Гадаю, не гірше їх знають і сотні чиновників нашої аграрної сфери, які активно подорожують по закордонах. От мали б вони бажання щось запозичувати у вітчизняну практику.


Хочу розповісти і про людей, з якими познайомила та давня подорож.
У родині, де я жила, були вже дорослі діти — донька і троє синів. Землею (2 тисячі гектарів) займається її власник — батько з синами-орендарями. Так родині вигідніше сплачувати податки. У Тома Брауна — вища агроекономічна освіта. Свого часу починали здобувати освіту й сини. Але неохоче. Тому батько по черзі прилаштовував їх у себе до знайомої з дитинства роботи. Познайомилася я і з десятилітнім онуком Тома, який пристойно вів «свою справу» — невеличку кролеферму.


— Всю чоловічу частину родини я навчив працювати по-справжньому, — з гордістю казав мені Том. — Бо, окрім землі, маю ще чотири сотні корів і великий шлейф молодняка. Зараз мої діти вже вмілі, закохані у свою справу фермери. Землю я отримав у спадок від батьків, частину її прикупив. Прийде час і передам її у спадок своїм синам — залежно від того, хто скільки заробив. Переконаний: земля повинна продаватися. Але так, щоб володіли нею ті, хто вміє на ній працювати.


Як бачимо, у продажу землі нічого поганого нема. Але лише там, де живі споконвічні хліборобські традиції. У нас вони також були, доки звичний устрій не понівечила радянська влада. Тепер завдані колективізацією рани треба лікувати дуже обережно. Та чи вистачить на це мудрості нинішньому керівництву України?

Людмила ОПРОНЕНКО-КЛОПОВА.
м. Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net