Переглядів: 1041

Щоб овочі потрапляли на стіл...

В Україні вирощується багато овочевої продукції, але через нерозвиненість маркетингових каналів значна її частина (майже половина) пропадає, не дійшовши до споживача. Щоб вирішити цю проблему, потрібно будувати не лише великі оптові ринки сільськогосподарської продукції, а й локальні фермерські ринки та інші логістичні об’єкти для зберігання та передпродажної підготовки продукції. Саме такий комплексний підхід реалізується в Херсонській області у співпраці з проектом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «АгроІнвест». Першим з цілої низки таких об’єктів став оптово-роздрібний ринок сільгосппродукції, який було відкрито 5 травня поблизу Голої Пристані.

Голопристанський оптово-роздрібний ринок сільськогосподарської продукції став одним з п’яти, які планується побудувати на Херсонщині. Разом ці ринки мають сформувати регіональну логістичну систему.

Ринок має великий потенціал. Достатньо сказати, що при ньому зводиться потужне овочесховище, розраховане на 12 тисяч тонн продукції. Тому ринок може безперервно працювати протягом року. Очікується, що вже у липні щоденний оборот сільгосппродукції тут становитиме 300 — 400 тонн.

Ще важлива деталь — спеціально виділений майданчик, розрахований на одночасне паркування 1400 вантажних та легкових автомобілів. Отож послугами ринку можуть скористатися не лише моторизовані продавці, а й покупці. Особливо це багато важить для оптовиків, які сільськогосподарську продукцію купують не кілограмами і тому куплене складають не до кошиків.

До послуг продавців — численні торговельні павільйони. Відтак не доведеться торгувати просто неба. Ніби й дрібниця, а, погодьтеся, приємно стає від того, що подумали і про неї.

Чому такий потужний ринок, у який уже інвестовано 150 мільйонів гривень, звели біля Голої Пристані, адже її населення не перевищує 20 тисяч осіб? Відповідь на це запитання пролунала під час урочистого відкриття нового торговельного центру. З’ясувалося, що він задовольнятиме продовольчі потреби не лише жителів прилеглого міста, а й усієї України.

А можливості для цього є. Херсонщина небезпідставно вважається овочевою столицею. Про помідори навіть не варто говорити — вони тут залишаються культовою культурою. Всім відомі своїми високими смаковими якостями херсонські кавуни та дині. Здавна за свою соковитість серед українських господинь цінувався місцевий перець.

Заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Михайло Мельник, який взяв участь у церемонії відкриття голопристанського оптово-роздрібного ринку, пояснив: в усі часи покупці їздили на Херсонщину за овочами, та не завжди з ними поверталися додому. Бо часто аграрії, з якими контактували, не могли задовольнити їхніх запитів щодо обсягів, асортименту та якості сільгосппродукції.  Тепер усі ці питання вирішуються просто — на ринку можна вибрати все, чого потребуєш, і в кількості, якої потребуєш. Аби тільки грошей вистачило на закупки.

У виграші опинилися й місцеві сільгоспвиробники: ринок виводить їх на покупців. Нині відпадає потреба голосувати поблизу автотрас, вмовляючи водіїв довжелезних фур купити за безцінь овочі. А інакше ті пролежать ще день-другий і зовсім пропадуть. Тоді не тільки копійки — нічого не вторгуєш. Саме ця обставина змушувала багатьох фермерів та одноосібників демпінгувати, а згодом скаржитися на гостру нестачу фінансових ресурсів. А відтак — і техніки, і міндобрив, і багато чого іншого, за що треба платити кошти. Тепер, переконаний Михайло Мельник, сільгоспвиробники зможуть запропонувати прийнятну для них ціну. Та й покупцям вона буде доступною, бо купуватимуть у фермерів, а не у посередників. Тому й не переплачуватимуть за придбане.

Для того, щоб система оптових, оптово-роздрібних, локальних фермерських ринків та логістичних об’єктів у Херсонській області працювала ще ефективніше, тут планують створити також овочеву біржу. Вона забезпечуватиме оптових покупців інформацією, у кого, за якою ціною та в яких обсягах вони можуть придбати ту або іншу сільгосппродукцію, сприятиме формуванню оптових партій однорідної продукції для відправки на експорт.

У попередні роки про такий комфорт для покупців та сільгоспвиробників навіть не мріяли. Сьогодні він — потреба часу. Бо якщо не створити зручностей для всіх, то й торгівля втрачає сенс. А без торгівлі втратить свій сенс і виробництво. Взаємозв’язок між усіма цими ланками очевидний. Та раніше на нього не надто зважали і тому мали невтішні результати — близько половини всієї плодоовочевої продукції, яка вирощувалася в Україні, не доходила до прилавків. Через низьку якість вона утилізувалася. «Тому я впевнений, що мотивація у товаровиробників тепер підвищиться, а з нею підвищиться і гарантія реалізації сільгосппродукції», — сказав Михайло Мельник.

Керівник напрямку «Розвиток ринкової інфраструктури» проекту USAID «АгроІнвест» Микола Гриценко привернув увагу до іншого болючого питання. За його словами, якщо сільськогосподарська продукція реалізується через транснаціональні торговельні мережі, то близько 90% доданої вартості «витікає» за межі країни. «Якщо ми продаємо свою продукцію через такі ринки, як той, що відкрився у Голій Пристані, то гроші залишаються у місцевих виробників, у місцевих бюджетах. І це сприяє розвитку територій».

Одноосібники, провадив Микола Гриценко, не мають доступу до супермаркетів і навряд чи ближчим часом стануть для них рівноправними партнерами. А на оптових ринках вже зараз вони можуть продавати свою продукцію і мати зиск. «Тому проект «АгроІнвест» підтримує будівництво оптових ринків і в першу чергу — місцевих ринків та логістичних центрів».

Михайло ВЕРНИГОРА.
Національний прес-клуб «Українська перспектива».

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com