Переглядів: 836

Чужий почерк, або Неказкова історія Івана Акулібаби

Нещодавно до редакції завітали жителі села Маяки Біляївського району — Іван Акулібаба і Галина Молчанова. Вони прийшли з проблемою, яка стосується, власне, Івана Дмитровича. Але він, інвалід другої групи, у спілкуванні потребує сторонньої допомоги, тож Галина Олексіївна — жінка теж у віці і самітня, як і її супутник, — взялася йому допомогти.

— Ми вже пооббивали пороги багатьох інстанцій, — кажуть вони, — але ніхто не хоче вникнути в цю історію по-справжньому. І, чесно кажучи, ми вже зневірилися у своїх домаганнях. Складається враження, що у кожного своя справедливість і кожен, як тільки може, відстоює її. Хто молодший і спритніший, тому це робити, звичайно, легше. А як бути таким, як ми — літнім і вже без тієї сили, що колись? Добрі люди порадили нам звернутися до редакції «Чорноморських новин», яка багатьом допомогла у складні періоди життя. Можливо, газета приверне увагу до цієї житейської історії людей, наділених владою, або, принаймні, застереже інших громадян від можливих поневірянь, навчить бути завбачливими.

Відвідувачі залишили листа, написаного від імені Івана Акулібаби, та копії деяких документів. Це дає змогу подивитися на життєву колізію з різних точок зору.

Одразу зазначимо, що йдеться про житлову площу. Квартиру Акулібаба одержав на себе, дружину і сина у 1971 році від СПМК-80, яка займалася розвитком мережі зрошення на Одещині. Здавалося б, що ще треба для благополуччя — живи і радій. Але невдовзі померла дружина, виникли проблеми у спілкуванні з сином. Той завів, було, сім’ю, але вона розпалася.

Ось як описує ситуацію Іван Дмитрович: «Коли я приватизовував квартиру, то вписав себе одного, а через чотири роки дізнався, що в моїй заяві чужим почерком дописані син, невістка і внучка... Чому я їх не хотів вписувати у приватизацію? Тому що вони мене не розуміли як батька, нічим не допомагали. Коли я потрапив до лікарні і пролежав там два місяці, ніхто з них до мене навіть не приїхав. Чужі люди мені допомогли. Чужа жінка годувала мене з ложечки, а її чоловік ходив і збирав гроші мені на ліки. Коли я приїхав з лікарні, вони жили погано, часто сварилися і, врешті, розійшлися. Залишили мене одного, мені було дуже тяжко. За мною почала приглядати сусідка, але недовго — син вигнав...»

— Я не проти того, щоб приватизувати всю квартиру на одну внучку, — каже Іван Дмитрович, — але на це не дають мені згоди.

А ось оцінка ситуації голови Біляївської районної ради О. Семенова: «Приватизація житлового фонду в Україні здійснюється відповідно до норм Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 2482 від 19 червня 1992 року. Відповідно до пункту 2 статті 8 вищезазначеного закону, передача займаних квартир здійснюється в спільну сумісну або часткову власність членам сім’ї, які постійно мешкають в даній квартирі. Для розгляду Вашого звернення до Маяківської сільської ради було направлено запит щодо переліку осіб, що були прописані у Вашій квартирі на момент її приватизації (станом на 8 вересня 2000 р.). За інформацією сільської ради, у квартирі були прописані (далі йде перелік господаря, сина, невістки і внучки. — Прим. авт.). Зазначені особи при оформлені приватизації житла і були внесені до Свідоцтва про право власності на житло № 2704 від 08.09.2000 р. та отримали по 1/4 частки квартири на праві спільної часткової власності. Тобто приватизація квартири, у якій Ви мешкаєте, була проведена у відповідності до норм вищезазначеного закону.

Крім того, повідомляємо, якщо Ви не згодні з порядком приватизації Вашої квартири, Ви маєте право звернутись до Біляївського районного суду з позовною заявою про визнання Свідоцтва про право власності на житло № 2704 від 08.09.2000 р. повністю або частково недійсним».

На цьому можна було б поставити крапку, бо любите ви своїх родичів чи ні, а закон є закон. Якби не деякі деталі! Зокрема, що там з тим чужим почерком?

До речі, перша заява, в якій записи були зроблені двома почерками, дивним чином зникла. Натомість з’явилася нова заява, написана одним почерком, але знову ж таки чужим. Ветеран бідкається: як це могло статися без його відома, участі і згоди? Хто написав цей важливий документ і поклав до інших паперів?

Але чомусь на це ніхто не звертає уваги.

У своєму листі до Івана Акулібаби начальник Біляївського РВ ГУ МВС України в Одеській області пише: «За результатами перевірки порушень не встановлено». Однак невідомо, чи підтверджено це графометричним чи якимось іншим способом.

Не дивно, що така відповідь не вдовольнила скаржника. Через це справа пішла по другому колу. У березні цього року Біляївський міжрайонний прокурор направив начальнику районної міліції нового листа, в якому зажадав «провести додаткову перевірку за зверненням Акулібаби І. Д. з приводу можливої підробки документів при приватизації квартири його близькими родичами». Відповіді досі не надійшло.

Звичайно, в міліції є багато важливіших справ: розслідування вбивств, розбоїв, грабежів, розкрадань... Але чому тоді повз увагу правоохоронців пройшов факт, який свідчить, по суті, про викрадення майна ветерана? У своєму листі до редакції Іван Акулібаба наводить довгий список речей, які зникли з квартири, коли він перебував у лікарні: килим, телевізор, мотор від пральної машини, соковижималка, м’ясорубка, сковорідка, ікона, постільна білизна, газовий балон, горілки з газової плити тощо. «Прошу, — благає він, — щоб прийшла комісія і побачила, з чим я залишився і як мені далі жити?» Ніхто не прийшов. Іван Дмитрович підозрює, хто виніс речі з хати, але достеменно дати відповідь на це запитання може, напевно, лише слідство та суд. Тим часом, як пише заявник, його звернення з цього питання до дільничного ніяких результатів не дало.

Втім, Іван Акулібаба не боїться ніяких несунів чи розбійників. Це парадоксально, але факт: він боїться лише ревних виконавців букви закону. Ось син узяв кредит, а сплатити його не має змоги. І йдуть на адресу батька повістки з вимогою повернути борг, бо, мовляв, «опишемо і заберемо квартиру». Крім того, син має сплачувати аліменти, а грошей — катма. І знову побоювання, що в рахунок тих виплат він позбудеться житла...

Чиновники різних інстанцій радять літньому інваліду звернутися до суду і там пошукати справедливості. Це, можливо, справді був би найкращий вихід із ситуації. Але, по-перше, це досить витратно. А де в старенького ті гроші? По-друге, для суду треба зібрати певні довідки, а це теж виявилося непростою справою. «Щоб подати в суд, — пише він до редакції, — потрібна була посвідка із сільради про те, що колишня невістка у мене не проживає (нині у неї — друга сім’я), але там мені її, таку довідку, чомусь не дали».

...Ветеран глибоко ображений і шукає заступництва. Живе він не на безлюдному острові, а в центрі великого і славного села, і дивує те, що у громадських активістів не знайшлося часу, щоб провідати його, побесідувати, розрадити, а, можливо, чимось і допомогти. Байдужість до людини — це не наш, це чужий почерк.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua