Рубрики : Без рубрики

Про теорію і практику миротворчих операцій

Міністр закордонних справ Австрії, чинний голова ОБСЄ Себастьян Курц цього тижня відвідав Україну. Він прибув до нас не з порожніми руками, а зі звісткою, що чисельність СММ (Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі) зросте із семисот до тисячі осіб.

Чим замінити спостерігачів ОБСЄ?

На перший погляд, рішення про збільшення чисельності СММ — очевидний прогрес. На засіданнях Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі постійно говорили про те, що семисот спостерігачів недостатньо для ефективного контролю за припиненням бойових дій і відведенням важкого озброєння вздовж усієї лінії поділу.

Про те, щоб стараннями семисот осіб забезпечити спостереження за переміщенням озброєнь, військовослужбовців та боєприпасів на майже п’ятсоткілометровій неконтрольованій ділянці україно-російського кордону навіть не йдеться. Така верифікація з боку СММ хоча й передбачена Мінськими домовленостями, але де-факто російська сторона і терористи перешкоджають її реалізації.

На територіях, захоплених російським агресором, підручні бойовики не допускають раптових перевірок, а в разі відхилення мобільних груп від маршрутів, прокладених терористами, погрожують застосувати зброю. Були випадки, коли машини ОБСЄ знищували на стоянках у Донецьку, а спостерігачів СММ блокували навіть на «дозволених» маршрутах.

Безпеку самих спостерігачів під час раптових або хаотичних обстрілів населених пунктів з боку терористів гарантувати не можна. І треба прямо визнати, що ефективний контроль у таких умовах неможливий, на скільки б не збільшували чисельність спостерігачів. А звіти СММ у разі раптових загострень на фронті не зможуть відобразити реального стану в зоні конфлікту.

Рубрики : Без рубрики

На східному фланзі НАТО

У четвер 276 народних депутатів проголосували за внесення змін до законів «Про основи національної безпеки України» та «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», що передбачають відновлення «цілеспрямованого прагматичного курсу України на набуття членства в НАТО як стратегічного зовнішньополітичного пріоритету нашої держави». Проти виступили 25 обранців: позафракційний Я.Я. Безбах, від «Відродження» — А.І. Кіс-се та 23 представники «Опозиційного блоку» (решта членів цієї фракції або не голосували, або були відсутні).

Голова ВР Андрій Парубій, за-кликаючи колег підтримати закон, нагадав, що 9 липня сповнюється 20 років з дня підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-атлантичного договору — одного з основоположних документів у відносинах України з НАТО.

Він наголосив, що єдине об’єд-нання вільних країн, яке може  ефективно боротися проти    ро-сійської агресії, — Північноатлантичний союз. У свою чергу, наша армія, яка за три роки захисту незалежності на східному фронті набула неоціненного бойового досвіду, посилить сам Альянс. «Переконаний, — заявив Андрій Парубій, — що північноатлантичний щит, зміцнений Україною, стане надійним бар’єром від московської орди, яка, на моє глибоке переконання, ніколи не змириться з існуванням вільної України на її  кордонах. І не має різниці, який би Путін її не очолював».

«Безумовно, це рішення не тішитиме росіян, воно запроваджує чіткість намірів і політичного напряму України. Це також остаточно розвіює у російської сторони сподівання, що Україна збереже позаблоковий статус як щось постійне», —прокоментував рішення Верховної Ради колишній міністр національної оборони Польщі Януш Онишкевич, додавши, що в офіційній риториці Росія намагатиметься гостро відреагувати на позицію Києва.

Рубрики : Без рубрики

Не хитруйте на кордоні

Уже цієї ночі, з 10 на 11 червня, громадяни України почнуть перетинати кордон у рамках безвізового режиму з країнами Європи.

Українців, які мають біометричні паспорти, співробітники Держприкордонслужби очікують у всіх пунктах пропуску на кордоні з ЄС та в аеропортах, звідки відбуватимуться рейси в європейські країни. Водночас у відомстві нагадають про необхідність неухильного дотримання правил перетину кордону. Адже порушення цих правил,  як і нездатність обґрунтувати мету й умови перебування в країні, куди прямуєте, є підставами для відмови у в’їзді.

Саме тому у Держприкордонслужбі радять громадянам надавати прикордонникам лише правдиву інформацію та не порушувати правил перетину, з якими можна ознайомитися на сайті відомства.

Слід пам’ятати, що безвіз дозволяє перебувати на території країн ЄС не більше 90 днів упродовж будь-якого 180-денного періоду. Детальніше дізнатися, як ЄС визначатиме дні вашого перебування в Шенгені, можна на інформаційній платформі про безвізовий режим «Відкрий Європу». Там же ви знайдете й іншу корисну інформацію.

Завершилася, не розпочавшись

Перед початком пленарного засідання одинадцятої сесії обласної ради VII скликання традиційно привіта-ли іменинників.

Голова облради Анатолій Урбанський повідомив присутнім, що на прохання релігійної громади Архістратига Божого Михаїла та жителів Кодими Благословенну грамоту єпископа Одеського і Балтського Марка він вручає депутатові Миколі Сорочану за велику благодійну діяльність та активну допомогу у створенні приходу Української православної церкви Київського патріархату в цьому місті.

А ще Анатолій Урбанський за багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток місцевого самоврядування, соціально-економічний розвиток регіону, високий професі-оналізм та з нагоди 60-річчя нагородив Почесною відзнакою Одеської обласної ради голову сільськогосподарського виробничого кооперативу «Криничне» Болградського району, депутата Панаса Самунжи.

На тому гарному моменті почуття єдності серед депутатів вичерпалося. Забігаючи наперед скажу, що сім разів поспіль (зрозуміло, з оголошеними перервами, які тривали від 40 хвилин до двох годин) обранці голосували щодо затвердження порядку денного сесії, однак так його і не схвалили.

«Ініціаторами» зриву пленарного засідання виступили представники Опозиційного блоку, які заявили про масові порушення з боку голови та його заступників при формуванні порядку денного сесії, мовляв, до нього неочікувано вписали питання, які не були схвалені на комісіях. Та й самого документа ніхто, начебто, в готовому вигляді до початку засідання не бачив.

Рубрики : Без рубрики

Одеса у полоні класики

Цими днями наше місто приймає вже третій фестиваль мистецтв Odessa Classics.

Розпочався він 7 червня виступом на сцені Великого залу Одеської філармонії чотириразового номінанта на премію Grammy, скрипаля Даніеля Хоупа та народного артиста України, президента Odessa Classics, піаніста Олексія Ботвинова (на знімку). Крім філармонії концерти проходять в Оперному театрі, Літературному музеї і навіть під відкритим небом, на сцені, встановленій на розі Пушкінської та Ланжеронівської.

Скажімо, у четвер в Оперному театрі відбувся гала-концерт «Зірки українського бельканто». Тут поціновувачі високого мистецтва мали нагоду послухати співаків, які виступали на найкращих оперних сценах світу.

Учорашнього вечора одеситів та гостей міста запросили на ореп-air — концерт класичної музики з відеоінсталяціями під відкритим небом. Виступали піаніст Олексій Ботвинов, ансамбль «АртеХатта» під керівництвом Мирослави Которович та камерний оркестр Одеської філармонії.

Сьогодні, 10 червня, у філармонії вперше перед українським глядачем виступить німецький піаніст Себастіан Кнауер.

Рубрики : Без рубрики

Знайти і розкрити талант

Найважливіше завдання школи — розкрити творчі здібності, обдарування, таланти всіх вихованців.

Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ.

 

Становлення української державності, інтеграція в європейське і світове товариство, побудова громадянського суспільства передбачають орієнтацію на особистість, яка здатна до самоосвіти й саморозвитку, вміє застосовувати здобуті знання, критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, прагне вдосконалити власне життя і життя своєї країни.

Високий інтелектуальний потенціал нації — запорука найбільших успіхів у будь-якій сфері діяльності держави. Майбутнє людської цивілізації залежить винятково від реалізації обдарованості. Саме тому в системі освіти ХХІ століття великого значення набуває робота з талановитими дітьми.

Інша важлива складова навчально-виховного процесу — формування в молоді національної самосвідомості, сприяння набуттю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, прищеплення почуття поваги та любові до державної мови.

Одеський обласний інститут удосконалення вчителів створює оптимальні умови для розвитку особистості учнів, студентів та їхніх учителів-викладачів, надає можливості для самореалізації й стимулює розвиток інтелектуальних і творчих здібностей через участь в олімпіадах, конкурсах, змаганнях, які мають важливе соціокультурне та загальнодержавне значення. Про це свідчать і підсумки 2016/2017 навчального року.

Рубрики : Без рубрики

Без відпрацювання

Кабінет Міністрів звільнив студентів-медиків від обов’язкового відпрацювання.

Уряд ухвалив постанову, яка остаточно скасувала обов’язкове працевлаштування випускників вишів.

«Обов’язкове працевлаштування для студентів було скасоване ще минулого року, однак саме працевлаштування студентів-медиків залишили у зв’язку з позицією профільних установ. Тепер і студенти-медики можуть розпоряджатися собою після випуску та реалізувати своє конституційне право на вільний вибір місця подальшої роботи», — пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Нагадаємо, що раніше студенти, які навчалися за державним замовленням, повинні були відпрацювати три роки на тому підприємстві, куди їх скерував за розподілом ВНЗ. У випадку, якщо випускник не мав бажання там працювати, йому надавалося право відшкодувати гроші за навчання. Відпрацювання контролювала фінансова інспекція.

Рубрики : Без рубрики

Храм на Олімпійській

Конфліктна ситуація навколо будівництва у Білгороді-Дністровському храму Української православної церкви Київського патріархату (про неї «ЧН» писали у номері за 27 травня), схоже, отримала шанс на розв’язання.

Міський голова Білгорода-Дністровського Алла Гінак, яка вийшла на роботу після лікування, заявила, що питання про будівництво храму УПЦ КП буде розглянуте вже на найближчій сесії міської ради, повідомила вчора «Думская.net».

«Відправлена напередодні у відставку секретар міськради, представник «Опозиційного блоку» Ольга Ципуленко під час хвороби Алли Гінак виконувала обов’язки мера, і питання про будівництво храму було зняте з порядку за день до сесії. Тепер Гінак запевнила, що на наступній сесії подібне не повториться і детальний план території за адресою: вул. Олім-пійська, 27 буде схвалений», — написало інтернет-видання.

Джерело: http://dumskaya.net.

Рубрики : Без рубрики

Навіщо 3G

Нещодавно довелося стати свідком досить цікавої сцени. Подружжя пенсіонерів в аптеці побилося об заклад із провізором, що вони знайдуть ліки, які були їм потрібні, за помірнішу ціну. Сіли в куточку, дістали смартфон і без поспіху почали роздивлятися цінові пропозиції. Через 10 хвилин працівник фармації був змушений розрахуватися валідолом, який він програв. А задоволене подружжя рушило на пошуки аптеки. Причому, судячи з усього, попередньо з’ясувавши оптимальний маршрут на мапі.

Усе це викликало справжній шок. Ще рік тому здавалося, що мобільний інтернет — це винятково для молоді, яка не уявляє себе без цілодобового доступу до музики, відео та популярних соціальних мереж. Та ще для бізнесу, якому важливо по-стійно бути в курсі всього, що відбувається на ринку: від новин та цінових коливань до наявних пропозицій. А тепер з’ясувалося, що завдяки якісному та доступному 3G аудиторія фанатів мобільного інтернету зростає так само швидко, як і покриття у лідера телеком-послуг — компанії «Київстар». Особливо серед тих, для кого смартфон перетворився на компактний та зручний замінник стаціонарного комп’ютера.

Випускники та студенти відтепер не лише розважаються, а й готуються до вступних іспитів та сесій, розширюють свій кругозір.

Іван, випускник сільської школи: «Якби не 3G, я навряд чи успішно склав би ЗНО. А так знайшов підготовчі онлайн-курси — і мої бали дозволили мені вільно обирати виш для вступу».

Світлана, студентка: «Моя мета — досконале знання іноземної мови. Записалася на інтернет-курси. Плюс лекції на YouTube з моїх улюблених тем. Завдяки 3G я почуваюся абсолютно вільною».

Рубрики : Точка зору

Про солов’їв, зраду і ніжність

Обіцяю: про політику, цю продажну дівку, — ні слова, бо вона і святого представить вам за сатану. Ситі донесхочу! Поговорімо про щось чисте, людяне, душевне, від чого забринять найтонші струни серця. А хочете — про соловейка, сіреньку крихітку, що своїми дзвінкими трелями закохала у себе весь світ?

Уявити соловейка в Одесі, мільйонному місті, гомінкому, буремному, в наші дні навіть з пострілами й вибухами, — правда, важко? А от нашій оселі поталанило — одного дня у садку затьохкало це маленьке диво.

Поблизу ж аеропорт: літаки то йдуть на посадку, то піднімаються в небо. Поруч — залізниця: потяги гуркотять на стиках. І все ж таки щось сподобалося йому тут, у нашому садку, тішить нас своїми концертами. Так у нашу домівку увійшла тиха радість ніби зовсім мирного часу.

Вирішили поділитися нею з сусідом, бо поділена радість — подвійна радість, а поділене горе — половина горя.

— Соловейко? Та ну?! — здивувався чоловік. — А я цілими днями на роботі, то й не чув, — сказав, а сам явно над чимось замислився.

А кілька днів по тому побачила: на сусідній тополі з’явилася шпаківня — сусід вирішив переманити соловейка. Але той знехтував приманкою, мабуть, і в них, птахів, є почуття власної честі й гідності.

У дерев’яній хатинці оселилося подружжя шпаків. Соловей і тут показав свій характер — не сподобалося йому те сусідство. Востаннє розсипав над нами свої тре-лі, сказав чужим заздрощам «Прощавай!» і покинув наше обійстя.

Рубрики : Ракурс

Традиція української освіти

Продовження. Початок у номері за 3 червня.

У Києво-Могилянській академії навчалися славетні гетьмани Іван Виговськаий, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Самойлович. Тут училися Григорій Сковорода, Теофан Прокопович, Михайло Ломоносов. Коли 1687 року в Москві була заснована Слов’яно-греко-латинська академія, то з Києва привезли всіх професорів, викладачів і студентів з Києво-Могилянської академії. Взагалі впродовж XVIII століття в Московській академії викладали лише українці. Крім того, як писав відомий релігійний діяч та історик культури Іван Огієнко (митрополит Іларіон), який у 1919—1920 роках був міністром освіти та віро-сповідань в уряді Української Народної Респуб-ліки, в ті часи «на всіх вищих посадах митрополитами, архієпископами, ігуменами сиділи по всій Росії самі українці». За словами того ж І. Огієнка, «українці в Москві за XVI—XVII століття завше були сіячами ліберальних думок, за що їм доводилось багато перетерпіти, а то й накласти життям».

Освіта козацької доби стала надбанням широких верств населення. Кожне село мало церкву, школу та шпиталь, практично всі володіли грамотою. Про те, що знання латинської мови було поширене серед українців, свідчить такий факт. Коли католицький чернець з французької амбасади розмовляв з шістьма козаками, що втекли з турецької неволі, він був здивований рівнем їхньої освіти та добрим знанням латини.

Архідиякон Павло Алепський із Сирії, який відвідував Україну в 1654 і 1657 роках, зауважив: «Навіть селяни в Україні вміли читати і писати…, а сільські священики вважали своїм обов’язком навчати сиріт, не дозволяючи їм тинятися вулицями як бродягам… У козацькому краю в кожнім місті та кожному селі побудовані доми для бідних і сиріт. Хто туди заходить, дає їм милостиню, не так, як у молдовському або волоському краю, де вони юрбою ходять по церквах і не дають людям молитися. Тут є скрізь лазні для мешканців, скрізь на дзвіницях і вежах я бачив гарні годинники, на площах водограї».

 

Рубрики : Без рубрики

Зелені свята заповідного степу

Із Зелених свят починається справжнє літо, а цьогоріч з ними збігся ще й Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Це одна з найважливіших подій міжнародного екологічного календаря, яка відзначається у більш ніж 100 країнах світу. Для захисників та друзів ландшафтного заказника місцевого значення «Тарутинський степ» 5 червня організували захоплюючу екологічну екскурсію.

Свято Трійці (Зіслання Духа Святого) у християнстві відзначається на п’ятдесятий день від Великодня і в Україні має прадавню назву Зелені свята. Обрядовість Зелених свят знаменувала завершення весняного і початок літнього календарного циклу. В основі її лежали культ дерев та рослинності, магія закликання майбутнього врожаю. Традиційно на Зелені свята господар прикрашає оселю гілками явора, верби, липи, аїру (татарське зілля, лепеха). 

Про боротьбу екологів та активістів за унікальний заповідний Тарутинський степ уже чимало написано. Вона триває, є позиційні перемоги — засівати розорані ділянки степу заборонено. Суди продовжуються, недолюстровані хапуги в лампасах ще не втихомирилися. Обласна природоохоронна бюрократія, залежно від ситуації, роботу вправно імітує або саботує. І ще багато проблем, отже пильність втрачати не можна. Але сьогодні — свято, чудовий сонячний день і я про хороше. 

На Зелені свята степ також зелений з безліччю відтінків. Куди сягає око, розкішний килим з різно-трав’я та різнобарвних квітів. Цілюще повітря з ароматом квітучого степу п’янить міського мешканця.

Рубрики : Без рубрики

Культурна революція на Кодимщині


Вони сиділи поряд — голова районної державної адміністрації Вадим Козачок, голова районної ради Геннадій Гладенький, сільський голова Івашкового Петро Погорілий — і слухали заслужені приємні слова промовців на їхню адресу.

Не впевнений, що вони вповні усвідомлювали значущість створеного ними проекту, та переконаються у цьому з часом, після відгуків на телебаченні і радіо, у пресі, публікаціях науковців. 

Другий рік поспіль у Кодимському районі відбувається етнофестиваль. Переконаний, це перший в Україні етнографічний проект такого змісту. І не лише тому, що село Івашків, в якому проводяться ці дійства, приймає тисячі учасників і гостей, а насамперед — завдяки змістовому наповненню. В різних регіонах нашої країни організовується чимало по-дібних заходів, але Кодимський етнофест відрізняється від інших. Якщо спробувати відповісти на запитання, а що ми очікуємо від народознавчих заходів, то відповідь, прямо чи опосередковано, стосуватиметься передусім таких ключових питань, як вивчення, збереження, популяризація звичаєво-обрядової культури, бо вона є однією із засадничих цінностей, завдяки якій ми існуємо як українці. Вона потрібна нам для укріплення національної ідентичності після століть нав’язаного ззовні процесу мовної і культурної асиміляції.

Не слід забувати, що україн-ська народна культура — варіативна і традиційна культура південно-східного Поділля, до складу якого входить і Кодимщина, — один з таких етнокультурних варіантів. Відтак важливо, щоб народознавча просвітницька практика базувалася не на узагальнених компілятивних сценаріях, а на зрозумілій українцям обрядовості регіону, в якому вони проживають. Кодимський етнофестиваль саме такий — і в цьому його цінність. Тому він унікальний і перший такого роду на українській народознавчій царині.

Рубрики : Без рубрики

Маестро бездоганних ліній і вогнистого контуру

За останні кілька десятиліть не пам’ятаю, щоб в Одеському художньому музеї демонтували постійно діючу експозицію задля виставки сучасного українського малярства. Здається, щось подібне в стінах цієї установи було під час масштабного представлення творів ро-сійських художників Миколи і Святослава Реріхів ще на початку 1990-х. Маємо прецедент: 2 червня дві зали другого поверху радянського періоду «декомунізувала» експозиція графічних творів відомого українського митця і педагога, ректора Національної академії образо-творчого мистецтва і архітектури, президента Національної академії мистецтв України Андрія Чебикіна — «маестро бездоганних ліній і вогнистого контуру». Представлено близько 90 робіт мистця переважно останніх десяти років творчості.

Відомого графіка привітав директор музею Віталій Абрамов: «Андрій Чебикін, президент Академії мистецтв України, має велику честь і відпо-відальність нести еталони світової культури в сучасність. Академія є чи не єдиною художньо-освітньою установою, яка нині дотримується канону класичного мистецтва».

«Андрій Володимирович — не лише чудовий художник: він проявляє себе в різних іпостасях: це неймовірний педагог, ініціатор створення Майстерні вільної графіки, на базі якої виникла мистецька школа Чебикіна. В ній акумульовані його художній досвід і власне бачення світу, свіже й яскраве», — зазначила в своєму виступі представник ОДА Ярослава Різникова.

«В Одесі така велика кількість туристів, що, приїхавши в наше місто, ви, фактично, демонструєте свою творчість усьому світу», — наголосила начальник департаменту культури і туризму міськради Тетяна Маркова.

Проведення виставки стало справою честі для обласної організації Національної спілки художників України, яка ініціювала й зробила все можливе, щоб цей проект реалізувався на високому рівні.

Рубрики : Без рубрики

У бузковому розмаї

В Одеському історико-краєзнавчому музеї (вул. Ланжеронівська, 24а) відкрилася виставка під назвою «Бузок», присвячена 165-річчю від дня народження Киріака Костанді.

Внесок К.К. Костанді (1852—1921) в образотворче мистецтво й історію нашого краю багатогранний. Після закінчення Одеської малювальної школи (1874) та Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі (1882) Киріака Костянтиновича запросили викладати в Одеській малювальній школі, де він працював до кінця життя. У 1890 році він став одним із членів-засновників Товариства південноукраїнських художників, а з 1902-го — його незмінним головою. 

У 1907-у одержав звання академіка живопису. У 1916 році за ініціативою Одеського товариства витончених мистецтв та Товариства південноукраїнських художників Киріака Костанді було призначено директором Міського музею витончених мистецтв (нині — Одеський художній музей).

У своїх творах художник оспі-вував неповторну ліричну красу одеського пейзажу. Зокрема, неодноразово зображував передмістя у бузковому розмаї. Освітлені сонцем гілки бузку на його полотнах і досі дарують відчуття тепла та аромату весни, що остаточно вступила у свої права.

На виставці «Бузок», яка експонуватиметься до 27 червня,  представлені роботи викладачів та студентів профільних навчальних закладів нашого міста — активних учасників фестивалю «Бузок-2017», а також твори одеських художників, виконані під час пленеру (керівник С. Брайко).

Ознайомитися з виставкою можна щодня з 10.00 до 17.00 (вихідні — четвер і п’ятниця).

Рубрики : Без рубрики

Достойники достойної премії

І яка ж романтична, поетична душа свого часу не була полонена творами Костянтина Паустовського — його повістями та оповіданнями! Тими простими на позір сюжетами, де кожне слово, давно й добре знане, було наче осяяне новими барвами та відтінками, де звичайні люди поставали незвичайними персонажами, на місці яких читач легко міг уявити себе, а в кожному рядку та поміж ними легко прочитувалась незрадлива авторська любов до всього, що народжувалося під його пером.

Немало рядків у своїх творах письменник присвятив Україні, у якій минали його кращі роки і природа якої та її люди, без сумніву, дали йому оту наснагу, з якою написані його твори. «Я ж сподіваюся, що в майбутньому ще напишу про чарівливу велику Україну та про її народ зі всією силою, на яку здатен» — це з листа до Максима Рильського. З багатьма українськими письменниками він добре знався і дружив.

І було два міста, які він щиро любив, це Київ та Одеса. «Я покинув Одесу дуже давно, але не було дня, щоб я її не згадував» — це з книжки «Время больших ожиданий». Тож цілком логічно, що саме тут народився літературний конкурс його пам’яті. Варто згадати й про те, що є в Одесі і музей письменника на вул. Морській, що над Ланжеронівським пляжем, на якій він жив у тих непевних часах після сумнозвісного жовтневого перевороту (десь тими ж роками перебував і в Києві, який так само любив світлою незрадливою любов’ю). Той час великих очікувань приніс лише велику біду й розчарування, і письменник, звісно ж, не міг не бачити цього, тому ніколи не славословив той час, об’єктом його досліджень були, передовсім, люди… Є в Одесі і вулиця його імені, і бібліотека. Все це, до слова сказати, не лише інформація до роздумів про недостатню кількість таких пам’ятних місць, пов’язаних з нашими славетними, а й спонука до практичного увічнення славних імен, тісно пов’язаних з Одесою…

Рубрики : Без рубрики

Паустовський і Україна

(До 125-річчя від дня народження письменника)

Закінчення. Початок у номері за 1 червня.

На київській землі, де у Костянтина Паустовського залишалося чимало хороших друзів, він бував і пізніше, в різні роки своєї «дорослої» письменницької біо-графії. Типово київські риси яскравої прози Паустовського будуть помічені критиками і в його класичних «північноросійських» оповіданнях (наприклад, «Мещерська сторона»), і в «закордонних ескізах», а Київ назавжди залишиться містом «вічної весни», до якого він ставився з ніжністю і яке знав до дрібниць.

Таким же містом особливих почуттів для Паустовського стане й Одеса, яку він пізнавав з 1906-го по 1960 рік, однак у його шеститомній епопеї «Повість про життя» найбільше місце займає Одеса 1920-х. Крім написаних раніше повісті «Чорне море» та деяких оповідань, вона виникає в «Початку невідомого століття» та «Книзі блукань», а один з найвідоміших і найулюбленіших читачами творів Паустовського «Час великих очікувань» повністю присвячений життю та неймовірним пригодам молодого літератора в чорноморському місті в лихих 1920—1921 роках. Страшний голод та холод й одночасно передчуття неймовірного щастя; анекдотичні ситуації та глибокі роздуми про життя і творчість, неквапливе дослідження одеського узбережжя та колоритні сценки міського побуту і головне — робота в редакції газети «Моряк», що друкується на різнобарвному обгорткового папері, зустрічі з Бабелем, Багрицьким, Ільфом та іншими прославленими пізніше письменниками, з якими Костянтин Георгійович продовжував дружбу в Москві, — все це переплелося на сторінках цієї повісті, яка поставила автора в ряд творців «одеського міфу».

Рубрики : Без рубрики

Ноїв ковчег на Арараті

Китайські вчені виявили докази того, що останки Ноєвого ковчега збереглися на горі Арарат.

Провівши дослідження схилу на висоті 13 тисяч футів, під товстим шаром снігу і вулканічних порід були знайдені шматки деревини, з якої, ймовірно, був збудований Ноїв ковчег, інформує еizvestia.com.

Вік деревини, за оцінками експертів, становить близько 5000 років, що узгоджується з версією про те, що в Туреччині на горі Арарат був розбитий Ноїв Ковчег під час всесвітнього потопу.

Імовірність того, що знайдені стародавні балки і палі є складовими частинами Ноєвого ковчега, сягає 99,9%, стверджують учені.

Рубрики : Без рубрики

«Хай святиться поетове ім’я»

Того дня в місті Чорноморську згадували Василя Сагайдака. Доволі простора зала міської бібліотеки імені Івана Рядченка виповнена ущерть. Окрім родини, місцевих літераторів, просвітян, тих, котрі знали, а може, й не знали поета, прибув також цілий почет з Одеси. А приводом для зібрання стала книга поезій Василя Сагайдака «Іду я спомином до вас…» — дуже гарне видання, ілюстроване чисельними фотографіями та оформлене знаною художницею з міста Южного Ларисою Дем’янишиною.

Колись дуже давно львів’янка Надія Макулович відправляла посилки хлопцям до війська, також і Василеві. На вечорі пам’яті поета його дружина Ірина зачитала віршоване привітання з виходом книжки. Уривок з її поштівки: «…пригадались мені рядки з його листа: «Боже, як я навчився любити українське Слово! Аж тремтиш…». Це було в шістдесятих… А тепер ось маємо нагоду серцем і душею торкнутись цього Василевого духовного «тремтіння», що зродилося з великої любові до всього українського. Хай святиться поетове ім’я!».

…Не часто бувало, того й запам’яталось, мабуть… Він заходив до відділу культури й духовного відродження нашої газети «Чорноморські новини», з деякою осторогою поглядав на запропоноване розкішне гостьове крісло, скупо всміхався. Починалась некваплива, небагатослівна розмова… Про життя, поезію в ньому, різні новини… Потім клав на стіл кілька аркушів з віршами — як відгук на прохання принести щось для публікації в газеті. «Чому так мало? Більший був би вибір», — стандартна пропозиція. «Скільки відбереш — стільки й буде», — незвично скромно. А то, бува, приносив щойно видану книжечку, стримано радів, показуючи, та одразу ж і заходивсь писати дарчий напис. Він як би знав — а таки ж напевне знав — що його поезії вартісні. І справді: вони лягали на газетну шпальту ваговито, промовисто, бо були вистраждані і чесні. Справжній, глибокий поет завше знає, чого варте його слово (втім, як і будь-який мистець). Слово його йшло із самого серця. Те гостьове крісло хоч і було зі штучної шкіри, а проте люди, котрі сідали на нього, бува, що й царського трону у своєму ділі достойні були…

Рубрики : Без рубрики

Дмитро ШУПТА. Диптих Василеві Сагайдаку

У Чорноморську, в одній із бібліотек, відбулася презентація вибраних творів вибагливого, оригінального, талановитого поета Василя Сагайдака.

Мені ж згадалися незабутні зустрічі з цим інтелектуалом, щирі розмови й купання в чорноморських водах, що відбилося і в його поезіях, і в моїх сонетах…

До Варни наплавки

Грозова хмара відпливла огварна
Й позалишала остраху борги.
Не до Стамбула нам стезя безхмарна,
Де ярмарків розбурхані торги.

Поля дивує прудконога сарна,
А нас — дельфіни й небо навкруги.
За обрії морські манила Варна
І кликали болгарські береги.

З твого напучення й легенької руки,
Не бачачи у тім нікому шкоди,

Наввимашки, на спині, наплавки,
Опісля змови, досягнувши згоди,

Пливли ми вдвох до Варни напрямки,
Та не пустили нас в нейтральні води.

Рубрики : Здоров’я

Відповідальні батьки — здорове маля

На прес-конференції, скликаній обласним центром здоров’я до Міжнародного дня захисту дітей, йшлося про відповідальне батьківство. Із журналістами спілкувалися завідувачка кафедрою пропедевтики педіатрії, керівник клініки педіатрії багатопрофільного центру «Університетська клініка» Одеського національного медичного університету, доктор медичних наук, професор Олена Старець і заступник головного лікаря з лікувальної роботи обласної дитячої лікарні, лікар вищої категорії Тетяна Косюга (на знімку).

Основи нашого здоров’я закладаються у дитинстві, з перших днів народження. Батьки, які не палять і не зловживають спиртним, мир та спокій у родині, любов до крихітки, що прийшла у цей світ, — перші цеглинки для виховання здорової, повноцінної людини. І, зрозуміло, медичний супровід, гарантований кожному державою.

Спікери нагадали про Декларацію прав дитини, прийняту у 1959 році і ратифіковану Україною. Документ міжнародної ваги та значущості диктує, що кожній дитині держава має створити «можливості та сприятливі умови, які дозволяли б розвиватися фізично, розумово, морально, духовно і в соціальному відношенні здоровою та нормальною, шляхом і в умовах свободи та гідності». 

Олена Старець розповіла, що одним із здобутків роботи університетської педіатричної клініки є створення Центру здорової дитини, де сьогодні можна отримати будь-які консультації з питань харчування, росту та розвитку дітей, вакцинації, рекомендації з догляду за ними та чимало інших речей, які повинні цікавити відповідальних батьків. Водночас центр є і методичним осередком, а відтак допомагає розвивати цей напрямок діяльності у лікувально-профілактичних закладах усієї області, що спеціалі-зуються на наданні дітям першої медичної допомоги.

Віднедавна, з лютого, тут створений блок інтенсивного нагляду (на шість ліжок) для надання допомоги дітям різного віку з невідкладними (але не екстреними) станами, що потребують постійного моніторингу дихання чи серцевої діяльності, проведення різних видів терапії так званого великого обсягу.

Рубрики : Акція

Дай цигарку, на — цукерку!

Перед входом до Політехнічного університету відбулася студентська акція «Обміняй цигарку на цукерку», присвячена Всесвітньому дню без тютюну.

Першокурсники Одеського національного медичного університету роздавали перехожим солодощі, інформаційні буклети з профілактики СНІДу, туберкульозу та інших хвороб, контрацептиви та тести на ва-гітність. Взамін просили лише одне — цигарку.

Людмила Кучеренко, завідувачка «Клініки, дружньої для молоді», розповідає:

— Ми орієнтуємо наші профі-лактичні заходи переважно на молодь, оскільки саме в юному віці закладається фундамент майбутнього здоров’я і формуються звички подальшої поведінки. Акція — це привід для багатьох студентів переглянути свої погляди і замислитися над перевагами здорового способу життя.

— За час проведення заходу ми заповнили цигарками майже дві порожні картонні коробки і роздали з відро цукерок, — розповідають студентки-волонтерки.

Рубрики : Без рубрики

Огорнути любов’ю й турботою кожну дитину

Дитячий притулок «Світанок» — один із трьох, розташованих на території нашої області, де впродовж трьох місяців перебувають діти віком від 3 до 18 років. Заклад, розрахований на 50 місць, на превеликий жаль, ніколи не залишається не заселеним. Сьогодні у його стінах — аж 53 неповнолітніх.

Що цікаво: місцевих тут не так і багато. Серед постояльців — переважно юні мандрівники із Молдови, зокрема Придністров’я, часто — з Росії та Білорусі.

З власної волі сюди практично ніхто не приходить. Дітей, знайдених на базарах, вокзалах, у підвалах, а в теплу пору року і на пляжах, привозить сюди поліція. Вони, як правило, жебракують, а дехто наймається і на тимчасову працю, щоб заробити собі на шматок хліба. За плечима кожної дитини — непроста життєва історія. З родинних гнізд, де тепло і затишно, ніхто просто так не вилітає. Часто хворі, як правило, у свої 15—18 неграмотні, ображені на всіх…

Голова облдержадміністрації Максим Степанов у Міжнародний день захисту дітей приїхав до притулку, де поспілкувався з дітьми та їхніми вихователями. Підопічні закладу раділи привезеним гостинцям — фруктам і солодощам.

— Ви, діти, — найкраще, що у нас є. Я вам це кажу відверто. Ми вас дуже-дуже любимо. Дуже. Запам’ятайте, у вашому житті все буде так, як ви самі захочете. Ви будете набагато кращими за нас, я в цьому впевнений. Вам усе вдасться... Я хочу, щоб кожен свій день ви починали з посмішки і закінчували його так само, щоб усе у вас складалося так, як ви хочете. А ми будемо вам у цьому допомагати, — сказав у розмові з дітьми Максим Володимирович.

Рубрики : Без рубрики

Ізольоване довголіття

Учені встановили одну з причин, чому населення ізольованих гірських сіл Греції живе довше.

У раціоні мешканців Мілопотамосу (північна частина Криту) багато м’яса ягнят та місцевого сиру, однак серцеві напади та інсульти у них зустрічаються вкрай рідко.

Дослідники Wellcome Trust Sanger Institute виявили в організмі жителів гірських грецьких сіл специфічний варіант гена, що захищає серце від перевантажень і впливу холестерину. Із тисячі європейців лише один може мати подібний варіант гена.

Поки що вчені не можуть пояснити, чому в організмі греків присутній такий ген. Можливо, причина криється в умовах навколишнього середовища. Втім, добре відомо, що багато ізо-льованих популяцій, наприклад, аміші в США або інуїти в Гренландії, живуть довше і мало хворіють.

Рубрики : Без рубрики

«Дай банан — віддам шорти»!

Макаки, які живуть в околицях індуїстського храму Улувату, що на індонезійському острові Балі, навчилися методів організованої злочинності: вони крадуть у туристів фототехніку, одяг і гроші, потрошать квиткові каси, а віддають награбоване тільки в обмін на їжу.

Зоологи з Бельгії та Канади вирішили скористатися рід-кісним випадком і вивчити, як нехарактерні для приматів моделі поведінки закріплюються у популяції. З’ясувалося, що макаки передають свої злочинні навички з покоління в покоління, навчаючи дитинчат грабувати і шантажувати людей. Більше того, на «підвищення кваліфікації» до зграї, яка мешкає поруч з храмом, регулярно прибувають дорослі мавпи з інших місць.

Храмові мавпи на Балі не бідують: туристи постійно підгодовують їх. Очевидно, звичка відбирати у людей цінні речі й вимінювати їх на їжу сформувалася в ході тривалої взаємодії. Транзакції не завжди закінчуються успішно: іноді туристи залишаються без своїх речей навіть після вручення мавпам «викупу».

Рубрики : Без рубрики

Шосте й останнє?

«Швидкість, з якою зараз зникають птахи, ссавці і земноводні, дозволяє говорити про шосте масове вимирання в історії Землі», — вважають автори провідного наукового журналу Nature.

Попередні п’ять вимирань були спричинені природними катаклізмами: ударами метеоритів, діяльністю вулканів та іншими катастрофами. Нинішня ж загроза пов’язується з негативним впливом на природний світ самого людства — значним збіль-шенням кількості землян і зростаючим попитом на ресурси.

Сьогодні 25% усіх ссавців і 13% птахів загрожує зникнення через надмірне полювання, браконьєрство, забруднення, втрату середовищ існування, виникнення інвазивних видів та інші проблеми, породжені людьми. Зрозуміло, що масове вимирання видів тварин не пройде непоміченим і для самого людства — втрата біорізноманіття завадить отримувати звичну вигоду від живої природи.

Автори іншої наукової статті зазначають, що вимирання почалося ще тоді, коли людство тільки-но розселилося по Землі. За останні 3000 років планета втратила половину великих ссавців і 15% птахів.

Дослідники наголошують, що в людей усе ще залишається шанс зупинити шосте вимирання, але для цього доведеться різко змінити звичний спосіб життя.

Рубрики : Без рубрики

Окуляри, що присипають

Інженери компанії Sana Health придумали компактний пристрій, здатний занурити у міцний сон за лічені хвилини, не вдаючись при цьому до снодійного.

Ці окуляри здатні приспати людину впродовж 10 хвилин. Весь секрет полягає в тому, що вони не тільки блокують навколишнє освітлення, а й створюють аудіовізуальну стимуляцію мозку, яка запускає в ньому особливу реакцію, що приводить до стану глибокого розслаблення і, як результат, до сну. Крім усього іншого, такі окуляри моніторять стан нервової системи і ретельно персоналізують аудіовізуальну стимуляцію, виходячи із зібраних про людину даних.

Керівник компанії Sana Health Річард Хенбурі почав роботу над технологією, здатною побороти його власне важке безсоння. Уперше прототип окулярів був випробуваний на легендарному пілотові літака Solar Impulse Бертрандові Піккарді, якому під час кругосвітнього польоту було дуже важко засинати, і незвичайні окуляри дозволяли йому занурюватися в здоровий сон і гарно відпочивати. Наразі окуляри Sana Sleep Mask тестуються на спортсменах, яким необхідний здоровий сон під час частих перельотів світом. Планується, що в магазинах вони з’являться у другому кварталі 2018 року і коштуватимуть 400 доларів.

Рубрики : Без рубрики

Секрети рибної кухні

 • Чистити рибу слід від хвоста до голови, зануривши її в ледь теплу воду, — тоді луска не летітиме у всі боки.
 • Щоб позбутися специфічного запаху, варіть рибу у воді з огірковим розсолом (півсклянки розсолу на літр води) і пряними овочами. Якщо заздалегідь потримати її в молоці, запах узагалі зникне, а риба стане м’якшою, соковитішою.
 • При смаженні риби у сковороду покладіть обчищену і порізану на кусочки картоплину і небагато солі — і запаху не буде, й олія не розбризкуватиметься.
 • Щоб посуд, у якому ви готували рибу, не мав специфічного запаху, протріть його заваркою,  що зосталася після чаювання, а руки — кавовою гущею.
 • Щоб кальмар був м’яким, його треба відварювати або цілком, або великими шматками, опускаючи у підсолений окріп, де вже є кріп і петрушка. Варити треба не більше 4—5 хвилин!
 • Щоб заморожена риба не розповзалася, її слід смажити не повністю розмороженою.
 • Рибу краще розморожувати при кімнатній температурі (в жодному разі не під водою, особливо гарячою, оскільки втрачаються всі корисні речовини).

Рубрики : Пам’ять

Пам’ять

Провід Одеської обласної організації політичної партії Народний рух України висловлює щирі співчуття голові контрольно-ревізійної комісії П.М. Агромакову облорганіації НРУ в зв’язку з непоправною втратою — смертю дружини Катерини Іванівни, справжньої україн-ської патріотки, ветерана Народного руху України, захисника українського слова на Одещині.

Пам’ять про неї назавжди залишиться у наших серцях.

 
Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 18 грн.
 • на 3 місяці — 54 грн.
 • на 6 місяців — 108 грн.
 • на 12 місяців — 216 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 13 грн.
 • на 3 місяці — 39 грн.
 • на 6 місяців — 78 грн.
 • на 12 місяців — 156 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.