Рубрики : Без рубрики

Спецоперація «Викрадення»

«Дешева піар-компанія», «брудна політична провокація», «метод залякування, приниження та фізичного усунення опонентів» — такими та схожими «епітетами» відреагували в «Опозиційному блоці» на спецоперацію силових структур, у рамках якої, за офіційною версією, правоохоронці упередили викрадення і каліцтво народного депутата Олексія Гончаренка, а також викрили схему виготовлення і поширення в нашому краї антиукраїнської продукції.

Миттєва і різка реакція «опозиціонерів» — не випадкова, адже серед затриманих під час спецоперації, а тепер уже й заарештованих за рішенням суду на два місяці є і їхній однопартієць — голова фракції синьо-білих у Лиманській (Комінтернівській) районній раді Олексій Кушнарьов.

Вину чи невинуватість затриманих, а їх троє, тепер належить довести у суді. На цьому етапі слідства за клопотання прокуратури Одеської області Приморський райсуд двом підозрюваним обрав як запобіжний захід два місяці тримання під вартою (без права виходу під заставу), третьому — цілодобовий домашній арешт. Фігурантам справи інкримінують злочинні наміри, прописані у ст. 14, ч. 2 ст. 146 (підготовка до викрадення людини за попередньою змовою групою осіб), ч.3 ст.346 (замах на завдання тяжких тілесних ушкоджень особі у зв’язку з її державною, громадською діяльністю) і ч.1 ст.161 (розповсюдження друкованої продукції, спрямованої на розпалювання національної, расової ворожнечі та приниження національної гідності) Кримінального кодексу.

Та повернімося до хронології подій.

Вранці минулого четверга інформпростором розлетілася новина, що нардеп Олексій Гончаренко напередодні ввечері терміново виїхав до Одеси і зник. На телефонні дзвінки не відповідає і де він — не знає ніхто навіть з найближчого оточення. 

Рубрики : Без рубрики

З чужого розуму

Нещодавно в актовому залі Будинку офіцерів Одеси відбулася конференція громадських організацій учасників АТО міста та області. Потрапила туди за пропозицією очільника нашої журналістської спільноти Юрія Работіна, до якого зайшла у справах і який завжди у курсі всіх подій. Окрім того, побачивши перед входом досить енергійних людей, які радісно віталися один з одним, вже на ходу обговорюючи якісь питання, і справді зацікавилася — чим живуть захисники України, що їх хвилює, чи знайшли себе у мирному житті?

Головуючий Микола Павлишен, оголосивши порядок денний, звернувся до присутніх з проханням дотримуватися регламенту й водночас зауважив: «Будь ласка, висловлюйте свої думки. На це має право кожен. Але якщо хтось прийшов сюди з метою зірвати проведення нашого зібрання, то попереджаю: у таких учасників заходу нічого не вийде». Це дещо насторожило, бо, судячи з атмосфери, яка панувала в аудиторії, подібне нібито не передбачалося.

Після інформації М. Павлишена про роботу, проведену виконавчим комітетом координаційної ради громадських організацій, виступили І. Стоянов, С. Шестаков, Г. Гречка. Виходили за трибуну й інші учасники конференції. В процесі роботи із залу вносилися різноманітні поправки, уточнення, зауваження та пропозиції. Аудиторія була досить активною.

Усе йшло за планом, тобто питання розглядалися згідно з порядком денним. Але в декого, як усе-таки виявилося, був інший сценарій. Кілька присутніх у залі (учасникам конференції вони не представилися), перебиваючи промовців, почали кидати з місця їдкі репліки, зневажливо коментувати те, що звучало з трибуни. Зрештою, перекрикуючи всіх, почали заходилися виступати. У їхніх обуреннях і звинуваченнях навіть важко було вловити основну думку. Зрозумілим було інше: їм дуже хотілося дестабілізувати обстановку, спровокувати конфліктну ситуацію, зігравши на емоційній вразливості тих учасників АТО, які після воєнних дій ще не встигли адаптуватися до перебування в інших життєвих умовах. То що ж відбувається у нашому суспільстві?

Без генпланів і без кадрів

На розгляд чергової апаратної наради в облдержадміністрації, яку провів голова ОДА Максим Степанов, були винесені два питання: про стан забезпечення містобудівною документацією територій та населених пунктів Одещини і про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття ними професійно-технічної та вищої освіти.

Сьогодні, доповіла тимчасово виконуюча обов’язки начальника управління з питань містобудування та архітектури ОДА Надія Бєлєнко, із 26 районів області схеми планування територій затверджені лише в шести, ще у восьми районах вони на стадії затвердження, в 11 — у фазі розробки, а в одному — до цього ще й не бралися, бо, виправдовуються, не мали достатнього фінансування.

Відсоток генеральних планів, розроблених в області після 2011 року, складає близько 2%. На стадії розробки, сказала чиновниця, ще близько 10% ген-планів населених пунктів. Найбільша кількість їх розробляється у Поділь-ському, Лиманському, Біляїв-ському та Овідіопольському районах.

...Сьогодні кількість тих, хто навчається у вищих навчальних закладах І—ІІ рівнів акредитації (технікуми) та має право на отримання такої допомоги, складає 116 осіб, у ВНЗ ІІІ —IV рівнів акредитації (університети) — 769, у закладах профтехосвіти — 149. Загалом — 1034 особи.

...Після апаратної наради Максим Степанов поспілкувався з представниками ЗМІ, яких, зрозуміло, найбільше цікавило вирішення кадрових питань.

Рубрики : Без рубрики

Три питання для комісії

У понеділок голова ОДА Максим Степанов провів позачергове засідання комісії з питань техногенно-еколо-гічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації.

Перше питання, винесене на розгляд комісії, стосувалося попередження загибелі людей на водних об’єктах під час танення криги (про трагедію на Дністровському лимані читайте на 4-й стор.). Ухвалили провести в області місячник безпеки людей на водних об’єктах, під час якого зосередити увагу на від-повідній інформаційно-роз’яснювальній роботі в дитячих навчальних закладах, трудових колективах та інших місцях масового перебування людей. На рівні міських, селищних та сільських рад, на території яких є водойми, вирішили створити спільні патрулі за участі депутатів, представників соціальних служб, Нацполіції та ДСНС щодо виявлення потенційно-небезпечних ділянок водойм, місць ймовірного виходу людей на кригу тощо.

Друге питання стосувалося ситуації щодо захворювання учнів Михайлівської спеціальної загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Саратського району на вірусний гепатит А, виявлений нещодавно медиками. Перший випадок захворювання був зареєстрований 16 лютого, станом на 23 лютого в інфекційному відділенні перебували вісім дітей з цієї школи-інтернату, у п’ятьох із них діагноз підтвердили.

Члени комісії затвердили план заходів з локалізації та недопущення поширення інфекції серед населення. Комісія вирішила просити Саратську районну раду про виділення майже 17 тисяч гривень на придбання 110 доз імуноглобуліну для проведення профілактики усім дітям Михайлівської школи, антисептиків, засобів особистої гігієни, дезінфікуючих засобів на весь період епіднагляду, що триватиме 35 діб від останнього за-хворювання, та електронного термометра. Вирішено організувати відомчий лабораторний контроль проб питної води на показники якості та безпеки з трьох артсвердловин та в розподільчій мережі с. Михайлівка. До отримання задовільних результатів лабораторного контролю забезпечити школу-інтернат достатньою кількістю питної води гарантованої якості.

Рубрики : Без рубрики

Під неіснуючу юрисдикцію

Українські підприємства, розташовані на території самопроголошених «республік Донбасу», з перших хвилин 1 березня, за заявами так званої «влади» так званих «ДНР/ЛНР», переходять під зовнішнє управління, тобто під так звану «юрисдикцію» ніким у світі не визнаних територіальних утворень.

З-поміж «націоналізованого» терористами — Комсомольське рудоуправління, «Донбас-Арена», де до останнього діяв центр Ріната Ахметова з формування і роздавання жителям захоплених територій гуманітарної допомоги, готель «Люкс» — загалом, за словами ватажка «ДНР» Олександра Захарченка, під їхнє «управління» взято 40 українських підприємств.

Зауважимо, на підконтрольних терористам територіях діє кілька великих заводів і десятки шахт, які зберігали українську юрисдикцію: Єнакіївський металургійний і Харцизький трубний заводи, ПАТ «Краснодонвугілля» та Алчевський меткомбінат (група «Метал-інвест» Ахметова), ТОВ «Ровенькиантрацит» і ТОВ «Свердловськ-антрацит» (компанія «ДТЕК» того ж таки Ахметова), Ясинуватський і Макіївський коксохімічні та Донецький металургійний заводи (група «Донецьксталь», підконтрольна уродженцеві Донецька, а тепер громадянинові РФ Віктору Нусенкісу), а ще понад два десятки шахт, найбільша з яких — шахта імені Засядька.

Як випливає з розмови Захарченка з громадянином РФ, перехопленої СБУ, надалі «націоналізовані» терористами підприємства, швидше за все, будуть передані структурам поплічника Януковича, «младоолігарха», як його свого часу називали, Сергія Курченка, котрий також чкурнув до РФ.

Рубрики : Без рубрики

Козацький батальйон

Міністерство оборони із 2017 року формує 1-й козацький батальйон Збройних Сил України на контрактній основі.

Грошове забезпечення — від 7000 гривень, державний соціальний пакет.

Контактні телефони: 096-690-23-96, 066-748-67-04.

Рубрики : Без рубрики

Головне — запустити «ОПЗ»

Голова Одеської облдержадміністрації Максим Степанов 23 лютого з робочим візитом відвідав місто Южне. Перший об’єкт ознайомлення — ПАТ «Одеський припортовий завод».

Підприємство розташоване за 37 кілометрів від обласного центру. В ясну погоду з одеського берега, якщо дивитися на схід, можна вдалині розгледіти силуети двох високих веж. Це і є припортовий. ОПЗ збудований на березі Малого Аджалицького лиману, межує з морським торговельним портом «Южний», через який здійснюється перевалювання хімічних вантажів. Основним призначенням заводу, як відомо, є виробництво і реалізація хімічної продукції — аміаку та карбаміду. Крім того, тут приймають та перевантажують призначені для експорту добрива, що виробляються підприємствами України. Свою діяль-ність ОПЗ розпочав у 1978 році. Він — монополіст на загальнодержавному ринку спеціалізованих послуг з приймання, охолодження та перевантаження аміаку.

Максим Степанов знайомився з виробництвом у супроводі заступника директора ПАТ «ОПЗ» Степана Кімінчіджі, міського голови Южного Володимира Новацького та інших посадовців. Очільник області оглянув високотехнологічні потужності з виробництва аміаку, новітнє екологічне обладнання для очищення стічних вод, унікальну установку, яка каналізаційні стоки переробляє у воду, чистішу, ніж аптечна для ін’єкцій. Саме така вода потрібна для виробництва аміаку.

Рубрики : Без рубрики

П’яте здорожчання кіловата

Відповідно до рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухваленого в лютому ще 2015 року, про поетапне підвищення тарифів на електричну енергію для населення 1 березня відбувся останній, п’ятий, етап здорожчання електроенергії.

Другий неприємний сюрприз — зменшення тарифних блоків (градації вартості за об’ємами спожитих кіловатів).

Отож, як інформує ПАТ «Одесаобленерго», з 1 березня вартість електричної енергії буде такою:

 • до 100 кВт/год. — 0,90 грн за кВт/год;
 • понад 100 кВт/год. — 1,68 грн за кВт/год.

Для населення, що мешкає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), а також для населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками:

 • до 3000 кВт/год. на місяць — 0,90 грн за кВт/год;
 • понад 3000 кВт/год. на місяць — 1,68 грн за кВт/год. 
Рубрики : Без рубрики

Штраф за... відпустку

За невикористану. 

І накладатиметься він, звісно, не на працівника, а на роботодавця, якщо той не забезпечить належного відпочинку своєму підлеглому.

Штрафні санкції передбачені абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП. Розмір штрафу — одна мінімальна зарплата (з 2017 року — 3200 гривень).

Згідно із законодавством, право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також ті, хто працює за трудовим договором у фізичної особи.

Згідно зі ст. 6 закону про відпустки щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менше 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік, який починається з дня укладення трудового договору. 

Законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається працівником право на щорічні відпустки, воно не містить заборони надавати щорічні відпустки у разі їх невикористання. А отже, якщо працівник з якихось причин за попередні роки не скористався своїм правом на таку відпустку або використовував її не в повному обсязі, то він має право на її використання.

Рубрики : Без рубрики

Обіцяного три роки ждуть...

Одеська обласна організація Комітету виборців України презентувала результати виконання передвиборних програм політичних партій, представлених в Одеській міській та обласній радах, а також передвиборної програми міського голови Одеси. У засіданні «круглого столу», що відбувся у прес-центрі «Контекст-Причорномор’я», взяли участь представники політичних сил, що входять до відповідних рад, експерти та журналісти.

Аналітик Ігор Луговськой зазначив, що середня оцінка виконання передвиборної програми міського голови Геннадія Труханова складає 1,6 бала із п’яти можливих. Підсумкова ж, яка враховує відповідність програми функціям органів місцевого самоврядування і наявність розгорнутої стратегії її реалізації, набагато нижча — 0,27 бала. 

За рік роботи виконано лише одну передвиборну обіцянку і зовсім не розпочато виконання семи із 34, даних виборцям. Три обіцянки, вважає КВУ, взагалі виконати нереально через відсутність відповідних повноважень.

Керівник обласної організації КВУ Анатолій Бойко звернув увагу, що міським головою не розпочато виконання цілої низки обіцянок, які належать до сфери локальної політики з його максимальними повноваженнями. Нічого не зроблено у таких сферах: залучення інвестора для модернізації та налагодження роботи Одеської ТЕЦ, оновлення міського парку прибиральної техніки, розвитку програм у сфері промислового виробництва для створення нових робочих місць, конкурсного набору чиновників, підтримки ініціативних груп щодо розвитку окремих проектів і навіть скасовано попередні рішення про організацію велодоріжок із спальних районів до центру міста, що теж було передвиборним пунктом Геннадія Труханова.

Рубрики : Без рубрики

Щоб їхня жертва не була марною...

У треті роковини кровавих подій на Майдані біля Меморіалу полеглим воїнам на площі Слави у Маяках відбулися мітинг-реквієм і відкриття пам’ятного знака Героям Небесної Сотні та учасникам АТО.

У церемонії відкриття взяли участь голова Біляївської райдерж-адміністрації Арсен Жумаділов, голова районної ради Олег Мішаглі, сільський голова Маяків Віктор Дяченко, учасники Революції Гідності. Присутні поклали квіти і вшанували пам’ять загиблих на Майдані хвилиною мовчання.

«Тоді, в 2014 році, ніхто не міг подумати, що в ХХІ столітті в центрі столиці станеться масове вбивство людей. Захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи громадян, європейське майбутнє України, люди віддали найдорожче — своє життя. І ми зобов’язані зробити все, щоб їхня жертва не була марною», — зазначив Олег Мішаглі.

Того ж дня пам’ятник Героям Небесної Сотні постав і на території Березанської сільської ради Біляївського району.

Микола МАЙСТРОВ,
голова обласної організації
«Майдан народного самовладдя імені Героїв Небесної Сотні».

Рубрики : Без рубрики

Сильних випробування не ламають

За прийнятою періодизацією віку до категорії довгожителів належать люди після 90 років. Недавно цей рубіж перейшла і Феодосія Сидорівна Козлова із села Кучурган, яку там дуже поважають і шанують.

За своє життя вона багато побачила і пережила. Лише замисліться: майже 42400 світанків осявали її шлях, мільйони разів народжувався вітер, мільярди зелених листочків лопотіли над нею навесні і стільки ж багряних — встеляли їй шлях восени… Вона перенесла передчасну смерть чоловіка, втратила двох синів, не дочекавшись онуків, та й сама за певних обставин (про це нижче) мало не пустила собі кулю в скроню зі свого службового ТТ.

Болючий спомин

30-ті роки минулого століття, на які випало дитинство нашої героїні, лишилися незагоєною раною на тілі України. Батько Сидір Петрович та мати Ксенія Касянівна були працьовитими та дбайливими людьми, але що вони могли вдіяти в умовах Голодомору?

— У 1933-у, — згадує Феодосія Сидорівна, — мені сповнилося 6 років. Я добре пам’ятаю, що тоді творилося. У людей забирали не лише зерно, а й будь-які їстівні запаси. Не було чим годувати нещасних і в колгоспі, який справляв тяжке враження. Зокрема, в ньому, як мухи, від якоїсь напасті поздихали усуспільнені коні. Аби зупинити той мор, мертвих тварин обливали керосином і закопували або скидали у земляні вирви, які у нас називали рипами. Під покровом темряви ми, діти, прокрадалися в ті яри, вирубували шматки конини і потай несли додому. Вдома вимочували м’ясо від керосину, варили і їли. Господи, як то було страшно! А ще, пам’ятаю, селом ходила недобра слава про односельця на ім’я Архип. Він мав семеро дітей і, щоб їх прогодувати, зарізав найменшу дитину — дворічного хлопчика, — співрозмовниця скрушно зітхає. — Та хіба лише в нашому селі доводилося страждати людям?!

Рубрики : Без рубрики

З рідною мовою — щасливі довгі літа

Нечасто Золота зала Одеського літе-ратурного музею бачить таке величне свято українського духу, нашої національної культури, яке відбулося минулої п’ятниці. Того дня тут віншували Олексу Різникова — українського письменника, мово-знавця, колишнього політв’язня, людину, в котрій переплелися три захоплення, три любові: до України, до нашої прекрасної мови, до літератури, що є засобом втілення багатьох його талантів. Хоча серце його вмістило далеко більше, і передовсім це — любов до людей, яка, влас-тиво, провадить його по життю. Віншували саме у день його славного 80-річного ювілею. І — що вельми прикметно — напередодні 136-ї річниці Лесі Українки.

Дивовижний се чоловік — Олекса Різників. У двадцятирічному віці разом з вірним товаришем написати листівку про фашистський комуністичний режим та розклеїти її по місту — це не лишень відвага та мужність, це — чин, вчинок, це в тих часах, коли мільйони їхніх ровесників безжурно раділи життю, зрідні подвигу.

І те, що не залякали, не зламали його ні судді з прокурорами, ні ув’язнення, ані цілком реальна можливість повторного арешту (що й сталося, зрештою), — це також близько до подвигу. А відданість єдиній ідеї у своїй творчості — незважаючи ні на що — любові до України, — так-так, і сьогодні також, хіба це не чин? Любові до України — себто до її мови і культури, до її минулого (бо ж небайдужий до майбутнього Батьківщини), до її людей — і знаних титанів духу, і звичайних, як мовиться — простих (хоча непростою є кожна людина), а надто — до друзів.

Рубрики : Без рубрики

Знають Різнкова і в Шанхаї

Упродовж 2015/2016 навчального року ми з дружиною перебували в Шанхаї, куди я приїхав на запрошення тамтешнього університету іноземних мов (Shanghai International Studies University) для налагодження співпраці між Львівським та Шанхайським університетами, а також допомоги розвитку у Шанхаї та загалом Китаї україністики, викладання української мови та літератури.

Готуючись до заняття із студентами Шанхайського університету іноземних мов на тему «Категорія числа в українській мові», я опрацював доступні мені підручники й посібники. Здавалося, матеріалу було достатньо. Оскільки я весь час звертав увагу майбутніх китайських україністів на багатство української мови, то у цій лекції планував їм розповісти про таку її особливість, як двоїна, яка хоч і втратилась, однак залишила у мові помітний слід.

Переглядаючи підручники й посібники з української мови, що зберігаються на кафедрі української мови та літератури Шанхайського університету іноземних мов (туди вони потрапили завдяки старанням колишньої моєї аспірантки Сюй Ліші, котра навесні 2015-го успішно захистила кандидатську дисертацію про україномовну прозу Пантелеймона Куліша), неспо-дівано побачив книжку Олекси Різникова «Спадщина тисячоліть: українська мова. Чим вона багатша за інші?» (Тернопіль, 2011). Я був дещо здивований, адже трохи знав про нього як талановитого українського поета, прозаїка і публіциста з дуже непростою життєвою долею, а дещо раніше, ще перебуваючи в Україні, рецензував поетичну книжку українського професора-фізика Олександра Птащенка «Наша Голгофа: Думи» (Одеса, 2014), в якій неодно-разово йшлося про Олексу Різ-никова. Врешті, саме в цій насиченій яскравими цитатами й подекуди навіть парадоксальними судженнями книжці я й знайшов цікаве пояснення цього мовного явища. Відтак, покликавшись на думку Олекси Різникова, я наголосив, що українська мова в минулому активно використовувала форму двоїни, а її сліди можна побачити й нині.

Рубрики : Без рубрики

Українка я, україночка

9 березня о 14.00 в Одеському міському палаці дитячої та юнацької творчості відбудеться конкурс вихованців поза-шкільних навчальних закладів «А я просто українка, україночка».

Цей конкурс був заснований 2010-го педагогічним колективом комунального позашкільного навчального закладу «Одеський центр дитячої та юнацької творчості «Моряна». Відтоді щороку під час Шевченківських днів вихованці позашкільних навчальних закладів міста змагаються у знанні звичаїв, традицій, культурної спадщини українського народу.

Конкурсна програма складається з трьох номінацій:

 • «А я просто українка, україночка» — презентація учасницею та її командою на основі народної або сучасної української пісні, вірша українського поета чи іншого твору;
 • «Моя Україна» — презентація одного з досягнень в економіці, культурі або науці;
 • «Театральний калейдо-скоп» — інсценівка одного з творів українського поета чи прозаїка.

За результатами цих трьох змагань журі визначить переможців і лауреатів.

Окремо будуть названі й кращі в різних номінаціях.

Рубрики : Без рубрики

Покаянна мандрівка всіх і кожного

Напередодні Великого посту, який для віруючих східного обряду розпочався у понеділок, 27 лютого, єпископи Києво-Галицького верховного архиєпископства Україн-ської греко-католицької церкви у своєму посланні за-кликали паству покаятися у тяжких гріхах: абортах, алкоголізмі, зловживанні владою…

«Прообразом цієї великопісної покаянної мандрівки є старозавітна пасха — вихід вибраного народу Божого з єгипетської неволі. Тоді, як і тепер, цей визвольний похід Божих дітей наштовхувався на протидію і різні перешкоди — з боку гнобителя-фараона, який ніяк не хоче відпустити поневолений народ, але і зсередини самого народу, що не цілковито позбувся психології раба і тужить за примарною стабільністю та силою імперського двору», — йдеться у посланні.

Мандрівка, за словами святих отців, до свободи і гідності — це внутрішній процес преображення народу, який вимірюється не числом пройдених кроків чи прожитих років, а духовними зусиллями, що їх зробив народ, а в ньому — кожна людина, зокрема задля узгодження своїх думок, ідей і поведінки із Божим законом та Господньою святою волею.

Говорячи про тяжкі гріхи, в яких би мало покаятися українське суспільство, владики, зокрема, наголошують на «зневазі до людського життя». «Це один із найтяжчих гріхів, — вважають члени синоду, — який ми успадкували від комуністичного минулого. Радянський Союз був першою державою у світі, що легалізувала вбивство ненароджених. Хоча ми вже чверть століття живемо в незалежній державі, цей ганебний злочин донині здійснюється в наших медичних закладах, які, замість того, щоб бути місцями захисту людського життя, стають місцями страти невинних і найбільш беззахисних осіб — наших дітей. Щороку внаслідок абортів гине близько 150 тисяч українських дітей. За цю важку зневагу Бога маємо просити прощення».

Рубрики : Без рубрики

Випробовування посадою

Є тільки одна чеснота — стійкість…

Джанет ФІТЧ.

 

У кожного завідувача кафедри, що заступає на посаду, раніше чи пізніше постає питання, яку стратегію і тактику обрати у своїй нелегкій долі керування науково-педагогічним колективом. За словами Григорія Гончарука, автора «Мемуарів професора» (нещодавно у видавництві «Астропринт» побачила світ четверта книга з цієї серії «Випробування посадою»), для нього це питання було надто складним: колектив кафедри історії КПРС Одеського політехнічного інституту за багатьма аспектами не відповідав професійним вимогам до вишівських кафедральних колективів 1980-х років.

Григорій Іванович Гончарук — доктор історичних наук, професор, ось уже 35 років завідує кафедрою історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету. Його четверта книга мемуарів присвячена саме першому п’ятиріччю керування цією кафедрою, яка на той час мала назву історії КПРС. Втім, автор не обмежується розповідями про кафедральну діяльність, а торкається таких важливих питань, як життя радянських учених в умовах партійної системи. Він, зокрема, описує, як радянська партмашина вміла зводити рахунки, ламаючи авторитет, а то й усе життя неугодних їй науковців, і навіть ректорів вишів. У цій розповіді читаємо і про цінності тодішнього Міністерства освіти СРСР. Географія описаних місць та подій виводить читача не тільки на Москву, а й на Афганістан, де Г.І. Гончарук був радником ректора Кабульського університету. Пише автор і про те, як робив відчайдушні спроби реформувати Комуністичну партію.

Рубрики : Без рубрики

Революційні пригоди календаря

99 років тому, 25 лютого 1918-го, в містечку Коростень на Житомирщині Мала Рада Центральної Ради ухвалила рішення про запровадження в Україні григоріанського календаря.

Нововведення почало діяти з 1 березня, за старим стилем це було 16 лютого. Зі старого календаря випали два останні тижні лютого, таким чином 16 лютого стало 1 березня.

Більшість істориків вважає, що такий крок українська влада зробила задля переходу країни на європейські принципи, адже саме на той момент Центральна Рада гостро потребувала союзників у боротьбі з більшовиками.

Рада народних комісарів більшовицької Росії прийняла новий календар раніше за УНР: після 31 січня 1918 року в Росії настало 14 лютого. В результаті на нове літочислення перейшли й окуповані більшовиками території, серед яких був у той час і Київ. Проте вже наступного року біла армія на чолі з генералом Денікіним, яка окупувала значну частину України, знову відродила на захоплених територіях юліанський календар — 31 серпня перетворили на 19 серпня. Але у грудні більшовики знову захопили українські землі і поновили григоріанський календар.

Відомо також, що вперше григоріанський календар на вітчизняних землях ввели ще у 1582 році, коли на нове літочислення перейшла За-хідна Україна, яка на той момент була складовою частиною Речі Посполитої. Тоді весь західний світ підтримав Папу Римського Григорія ХІІІ, який хотів нівелювати десятиденний розрив від астрономічної дати, що накопичився з часу запровадження юліанського календаря.

Рубрики : Без рубрики

Проводи зими на Дерибасівській

Хоча погода ще не дає підстав вважати, що зима здала свої повноваження, в минулі вихідні одесити дружно і весело відзначили Масниці — свято проводів холодної пори і зустрічі весни.

У міськсадівській ротонді панували музика й пісні. Тут, зокрема, виступали оркестр Одеського муніципального театру духової музики імені народного артиста України О.О. Саліка, фольклорний ансамбль «Пролісок» Одеської національної академії харчових технологій, театр «Карнавал» та учні дитячої музичної школи №8.

Тут же, у Міському саду і на Дерибасівській, багато одеських кафе та ресторанів організували торгівлю, в достатку запропонувавши традиційні страви Масляної. 

Працював також ярмарок творів традиційного народного прикладного мистецтва. Особливу ж радість дітвори викликали побудовані з тюків соломи прямо на Дерибасівській лабіринт і пароплав.

Організатором Масниць виступив департамент культури і туризму Одеської міськради.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

Рубрики : Без рубрики

На млинці до... поліції

Минулого тижня в Україні святкували Масниці. Не залишилися  осторонь і праців-ники Малиновського відділу поліції та Малиновського сектора апробації, запросивши до себе на млинці неповнолітніх, які перебувають на обліку.

Масниці — стародавнє улюблене свято, коли зима поступається місцем весні. У давнину більшість обрядів на Масляну влаштовували для того, що допомогти весні здолати підступну зиму. Масові народні гуляння тривали впродовж семи днів.

На столі в період Масниць незмінно присутні оладки і вареники, сир і пироги, булочки і пампушки. Та головна страва, звісно ж, млинці, що символізують Сонце, якого всі так зачекалися після довгої зими.

Своїми знаннями про святкування Масляної поділилися й неповнолітні. Для одного — це день об’їдання, після якого всі просять пробачення один в одного, для іншого — церковне свято, підготовка до Великого посту, ще для іншого — проводи зими, спалювання її солом’яного опудала на вогнищі. У кожного своє сприйняття-ставлення до давнього народного звичаю.

Рубрики : Без рубрики

«Баламути»

Так називається збитошна комедія від автора сценарію фільму «Любов і голуби» Володимира Гуркіна, прем’єра якої відбулася 25 лютого в Одеському академічному російському драматичному театрі.

«Звідаємо нове блаженство!» — вирішили герої цієї веселої історії і такого начудили, що й рушниця без бойка почала стріляти, і півні яйця почали нести! Одне слово, збаламутили застояну воду навколишньої дійсності, наочно довівши, що одноманітність нудного життя можна перервати в будь-який момент. І вік цьому не завада.

Поставила виставу режисер театру Олена Пушкіна. Задуми ж автора п’єси і режисера втілили на сцені заслужені артисти України Михайло Дроботов, Борис Смирнов, Тетяна Опаріна, Юлія Скарга та актриса Ірина Токарчук.

 
Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 18 грн.
 • на 3 місяці — 54 грн.
 • на 6 місяців — 108 грн.
 • на 12 місяців — 216 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 13 грн.
 • на 3 місяці — 39 грн.
 • на 6 місяців — 78 грн.
 • на 12 місяців — 156 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.