Рубрики : Без рубрики

Єврейські колонії у Балті

Нещодавно в одеському видавництві «Екологія» вийшла книжка «Екзистенційні підстави єврейських землеробських колоній Балтського повіту Подільської губернії». Її автор — відомий історик, дослідник єврейства, директор Одеського музею Голокосту Павло Козленко.

Нове видання — це монографія про історію єврейської землеробської колонізації в Російській імперії, особливості існування таких поселень на території Балтського повіту Подільської губернії в дореволюційний і радянський часи, аж до їх знищення в епоху Голокосту.

Для жителів нинішнього Балтського району це дослідження має не тільки історичний, а й, почасти, генеалогічний інтерес, адже Балтський повіт — одне з місць осілості євреїв і, звісна річ, у виданні згадуються населені пункти та конкретні прізвища людей, представників єврейської громади, які жили на цих теренах.

Минулої неділі у Балтському районному історичному музеї відбулася презентація згаданої книги. Директор музею П.А. Ткач представив присутнім автора монографії, розповів про його багаторічні зв’язки з Балтою та місцевою іудейською громадою, допомогу в реставрації місцевої синагоги.

Павло Козленко, який по материнській лінії є вихідцем з Балти, нині живе в Одесі, кандидат філософських наук, заслужений працівник культури України. Під час презентації своєї нової роботи він акцентував увагу на значенні формування єврейських землеробських колоній у Російській імперії ХІХ століття як фактора впливу на подальший соціально-історичний розвиток суспільства не тільки на території тодішньої По-дільської губернії, стисло повідав про деякі конкретні факти, досліджені ним.

Далі виступили балтяни, які встигли ознайомитися зі змістом видання. Так, голова місцевої іудейської громади В.А. Вінярський розповів про деяких своїх предків — членів єврейських колоній. Краєзнавець О.О. Таскін отриману з книги інформацію доповнив деякими фактами про знущання над членами єврейських колоній. Автор цього допису поділився своїми враженнями від прочитання монографії, відзначивши значущість і цікавість поданих тут відомостей, доступність викладу. Про це ж говорив і викладач міської школи №2-гімназії С.Д. Настєчин.

Велику увагу присутніх привернув виступ гостя із Флориди (США), професора біології Чарлі Кабіака. Його предки — вихідці з Балтського повіту: дідусь жив колись у Саврані, а бабуся — в Ясеновому. На початку ХХ століття вони виїхали за кордон. З місцевих далеких родичів він назвав Коганів, Ладиженських, М’ясківських, Пустельник та інших. Цього разу (вже втретє) пан Кабіак приїхав сюди з дружиною. Підтримуючи постійний зв’язок з П.Ю. Козленком та з балтянами, він неодноразово надавав матеріальну допомогу на реставрацію місцевої синагоги. За цю відчутну благодійність під час нинішньої зустрічі заступник голови Балтської міськради Е.С. Рабінович вручив Чарлі Кабіаку грамоту від імені територіальної громади та її голови С.С. Мазура.

Присутні на презентації книжки подякували авторові за корисну й цікаву зустріч. П.Ю. Козленко подарував примірники нового видання для міських бібліотек та шкіл, а частину накладу реалізував багатьом з присутніх за вільною ціною, передавши виручені кошти у фонд реставрації синагоги в Балті.

Михайло ГЕРШКОВИЧ.
м. Балта.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.