Рубрики : Здоров’я

Не знати б правця!

Уже більше місяця в обласній дитячій клінічній лікарні, у відділі анестезіології та інтенсивної терапії, медики борються за життя п’ятирічного хлопчика, жителя Тернополя, який захворів на правець. На щастя, стан дитини покращився, криза минула, малюк одужує. А все почалося з незначних саден обличчя, що виникли після падіння...

Що ж таке правець? Як не захворіти на нього та як діяти, якщо біда таки трапилась? На ці питання відповідає кандидат медичних наук, доцент Людмила КОЗАК.

— У середньому в Україні за останні 5 років летальність від правця перевищує 60 відсотків. Високу смертність зумовлює, передусім, вікова структура хворих: 85 відсотків — це люди похилого віку, переважно старші 60 років. Важливим чинником є також порушення у проведенні як планової активної, так і активно-пасивної (після травми) імунізації, що не забезпечує належного захисного рівня протиправцевого імунітету. Через відсутність належної санітарно-освітньої роботи майже 80 відсотків потерпілих після травм несвоєчасно чи й взагалі не звертаються за медичною допомогою. А ще причиною критичної ситуації щодо правця є регіони з високим ризиком зараження, де ступінь осіменіння ґрунтів правцевою паличкою 95—98 відсотків.

— То що це таке — правець?

— Правець — гостре бактеріальне захворювання, за якого виникає важке ураження нервової системи з розвитком тонічного напруження скелетних м’язів і генералізованих судом. Збудником захворювання є правцева паличка, яка у зовнішньому середовищі у вигляді спор здатна існувати роками. Ці спори дуже стійкі до антисептиків і дезинфікуючих засобів, до того ж здатні виживати при температурі 900С протягом 2 годин. При настанні сприятливих умов (анаеробне середовище, вологість, температура 370С) відбувається проростання спор у вегетативні форми, які й продукують найсильніші правцеві токсини. Отруйнішим визнаний тільки ботулінічний токсин.

Джерелом інфекції є травоїдні тварини, птахи і сама людина, з випорожненнями яких правцева паличка потрапляє в зовнішнє середовище. Механізм передачі збудника — контактний: правцева паличка проникає в організм через пошкоджену шкіру або слизові оболонки (опіки, відмороження, рани, укуси тощо). Зустрічаються випадки інфікування новонароджених дітей, коли при недотриманні правил асептики правцева паличка потрапляє в пупкову рану. Випадки передачі інфекції від хворої людини до здорової не зафіксовані.

Людина має дуже високу сприйнятливість до збудника правця. У тих, хто перехворів, імунітет не формується. Доза токсину, що викликає розвиток захворювання, недостатня для формування імунітету. До групи підвищеного ризику входять підлітки, особливо хлопці (через високий травматизм), працівники сільського господарства та інших галузей, де робота пов’язана з контактом з тваринами, землею і нечистотами.

— Людмило Петрівно, які симптоми свідчать, що у хворого саме правець?

— Інкубаційний період захворювання може тривати від кількох днів до місяця, в середньому ж — від 7 до 14 днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важче перебігає хвороба й вища ймовірність летального результату.

Початок захворювання завжди гострий, лише в рідкісних випадках реєструється невеликий продромальний період, що виражається нездужанням, головним болем, напругою та посмикуванням м’язів у місці поранення. Однією з перших ознак правця може стати тупий тягнучий біль у місці травми, навіть у рані, що вже зажила. Перші специфічні симптоми, які дозволяють запідозрити правець: судомне стиснення жувальних м’язів, що призводить до утруднення відкривання рота; так звана сардонічна посмішка, яка надає хворому злобно-глузливого виразу (зморшкуватий лоб, звужені очі, розтягнуті в посмішку губи); дисфагія (порушення ковтання), яка розвивається через судомну спазму глоткових м’язів і проявляється у вигляді утрудненого ковтання; ригідність потиличних м’язів.

Поєднання перших трьох симптомів характерне лише для правця. У даному випадку ригідність потиличних м’язів, що виникає в результаті тонічних судом скелетної мускулатури, є менінгеальною ознакою, інших менінгеальних симптомів нема. Це також відрізняє правець від інших захворювань, що супроводжуються судомним синдромом.

Через постійне напруження скелетних м’язів у хворих на правець періодично виникають судоми, найчастіше спровоковані зоровими, слуховими або тактильними подразниками. При легкому перебігу захворювання спостерігається один—два напади судом упродовж дня трива-лістю від кількох секунд до кількох хвилин. При тяжкому перебігу напади можуть повторюватися багаторазово протягом години, стаючи тривалішими.

Період від 7 до 10—14 днів захворювання вважається найнебезпечнішим для життя хворого. У цей час через виражену інтоксикацію організму можливе порушення дихання та серцевої діяльності, що здатні призвести до летального результату.

Період одужання вельми тривалий, симптоми правця слабшають дуже повільно й можуть зберігатися впродовж чотирьох тижнів. Повне відновлення організму настає через півтора—два місяці.

— Як саме лікують правець?

— Таке лікування може проводитися тільки у відділенні інтенсивної терапії стаціонару. Хворому забезпечується охоронний режим, необхідно виключити вплив слухових, зорових і тактильних подразників. Харчування здійснюється через зонд, при парезі шлунково-кишкового тракту — парентерально. Потрібна також профілактика утворення пролежнів.

З метою нейтралізації правцевого токсину в крові одноразово внутрішньом’язово вводиться велика доза протиправцевої сироватки або специфічного імуноглобуліну (дозування визначається лікарем індивідуально у кожному конкретному випадку). Чим раніше введені ці препарати, тим ефективнішим буде терапевтичний ефект.

Рану, через яку відбулося інфікування, обколюють протиправцевою сироваткою, потім її широко розкривають і проводять ретельну хірургічну обробку. В подальшому для загоєння рани зазвичай застосовуються препарати, що містять протеолі-тичні ферменти.

Для боротьби із судомним синдромом використовуються седативні та наркотичні засоби й міорелаксанти. При розладах дихання проводиться штучна вентиляція легенів. За необхідності встановлюється катетер у сечовий міхур і газовідвідна трубка в пряму кишку. Профі-лактика бактеріальних ускладнень та їх лікування здійснюється за допомогою антибіотиків. Для боротьби із зневодненням та інтоксикацією проводиться дезінтоксикаційна терапія.

— Чи існує дієва профілактика правця?

— Неспецифічна профілактика захворювання полягає у попередженні травматизму в побуті та на виробництві, дотриманні правил асептики та антисептики в операційних, пологових залах, при обробці ран.

Специфічна профілактика правця проводиться у плановому або екстреному порядку.

Згідно з національним календарем щеплень вакцинація проводиться у дітей з трьох місяців триразово вакциною АКДП (або АДС), перша ревакцинація — через рік—півтора з наступними ревакцинаціями кожні 10 років.

Екстрена профілактика проводиться при будь-яких травмах, коли є порушення цілісності шкіри і слизових оболонок, відмороженнях та опіках II—IV ступенів, укусах тварин, при проникаючих пораненнях кишковика, позалікарняних абортів і пологів, гангрені тощо. Крім введення препаратів для вакцинації, ретельно обробляють рану. Екстрена профілактика проводиться до 20-го дня від моменту передбачуваного інфікування, але чим раніше потерпілий звернеться за медичною допомогою, тим вищою буде її ефективність.

Усі, хто перехворів на правець, перебувають на диспансерному спостереженні впродовж двох років.

Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.