Рубрики : Без рубрики

На чолі з брандмайором

27 вересня пожежна охорона Одеси відзначила 215-річчя свого заснування

Із самого початку будівництва гавані і міста за розпорядженням віце-адмірала де Рибаса на кожному будинку були зображені чи то багри, чи відра, чи драбина, чи сокира, чи лопата, тобто ті знаряддя, з якими кожен домовласник повинен був прибувати на гасіння пожежі. Це було щось на зразок вільної домовласницької пожежної дружини.

Благоустроєм міста, в тому числі і його пожежною безпекою, займалися градоначальник і магі-страт. Гласні обиралися в магістратському будинку, що стояв на місці нинішнього міськуправління поліції. Поруч з магістратом у двох найнятих землянках розташувалася поліція. Для спостереження, щоб одразу вгледіти  загорання, біля поліції спорудили високу дерев’яну вишку. Не було при ній ні тривожного сигналу, ні набату. Чергував там солдат (пізніше — полі-цейські службовці) з тріс-качкою у руці. Побачивши заграву пожежі, черговий вертів деренчало вдень, а вночі будив домовласників, які збігалися до пожежі самі чи посилали слуг із закріпленими за господою інструментами. Воду для гасіння черпали відрами з громадських колодязів. Так гуртом і приборкували вогонь.

Щоб уберегтися від загоряння сажі в димоходах, якої накопичувалося предостатньо, бо палили печі бур’яном і соломою, місто мало своїх сажотрусів. Спершу очищення димоходів взяв на себе німець Енгель-Брехт. Але його робітники не встигали виконувати всі замовлення, а відтак жителі скаржилися. Чесний німець, не маючи можливості справитися з узятими на себе обов’язками, відмовився від підряду і запропонував натомість Іоанна Уменера, в якого працювали не випадкові робітники, а четверо його синів.

У циркулярі за лютий 1800 року читаємо: «…при поліції засновується пожежна експедиція, очолювана брандмайором». Він мав вести облік у місті кількості пожежних команд, коней, інструментів, водобійних труб та іншого протипожежного знаряддя. Оскільки в Одесі нічого цього не було, то дума виділила кошти на придбання пожежних коней і водобійної труби. Грошей забракло, а відтак задумане втілили лише 27 вересня 1802-го.

Цього дня поліцмейстер Одеси рапортом повідомив градоначальника про придбання трьох пожежних коней та водобійної труби. Цей день і прийнято вважати датою заснування в нашому місті пожежної охорони.

Відтепер одесити при тривожному сигналі збиралися із закріпленим інструментом у з’їжджому дворі Бульварної поліцейської дільниці. У 1805 році в місті була створена друга — Олександрів-ська — поліцейська дільниця з пожежною частиною (на знімку). За розпорядженням, затвердженим 25 жовтня 1825-го, мала запрацювати Херсонська поліцейська пожежна частина при полі-цейській дільниці, але через нестачу коштів на придбання водобійної труби, бочок та коней створення пожежної команди за зразком Московської та Петербурзької затяглося. Як і раніше, тягар гасіння пожеж покладався на мешканців міста. І лише новий градоначальник Ф.П. Пален вишукав кошти, й пожежна команда з 1 січня 1827 року заступила в Одесі на бойове чергування. Формування команди «з відставних солдатів, до фронтової служби не придатних» звільнило населення від поставки «натурою» пожежних працівників та нічних чергувань.

Федір ЛИТВЯКОВ.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.