Рубрики : Без рубрики

Старт у друге століття


(Продовження. Початок у номерах за 22, 27, 29 липня та 3 серпня).

У вас є іменні поштові марки? А в нас тепер є! З нагоди сторіччя «Чорноморських новин» такий подарунок редакції зробили дві колеги-журналістки, дві прекрасні жінки — Людмила Авраменко і Лариса Булло.

Спершу подумав: для клясеру, як сувенір. Аж ні, не тільки. Марки — справжнісінькі, з усіма належними атрибутами та без обмежень у використанні. Їх запросто можна клеїти на конверти і посилати хоч знайомому, хоч президентові. Про філателістів уже й не кажу: для тематичних колекцій ці поштові знаки — очевидні знахідки. Але, звісно, ні клеїти, ні пропонувати комусь ті марки ми не збираємося. Як перші номери газети, як світлини наших попередників з далекого минулого, як медаль «За оборону Одеси», як створені талановитими руками символічні фігурки «Першої читачки «Чорноморки» та «Козака-оборонця» і все-все інше, що стосується історії «ЧН», вони супроводжуватимуть колектив і в другому столітті. Бо це непроминущі цінності, обереги.

Такими оберегами вже стали для нас і подаровані — не сумніваємося, від щирого серця — твори мистецтва. Полотна «Жар-птиця» і «Та не однаково мені...» Лариси Дем’янишиної (дарунок авторки й української громади Южного), «Квіти літа» Андрія Коваленка (від Софії Шеренгової та Любові Ісаєнко з «Інтелектуального форуму Одеси»), морські пейзажі від голови постійної депутатської комісії обласної ради з питань прав людини, свободи слова та інформації Олексія Кобильнікова, колег-редакторів газет «Лучаферул» і «Черноморский маяк» Анатолія Фєтєску та Богдана Панаса, порцелянова композиція на національну тематику від НСЖУ — все це займе гідне місце в майбутній редакційній галереї.

До речі, зовсім скоро, про що ми повідомимо додатково, у приміщенні «ЧН» експонуватиметься пересувна виставка про славного козака Мамая. Цим якраз нині опікуються наші друзі-однодумці Олександр Явдокимович Циркун та Ярослав Дмитрович Прокопишин.

Якщо Мамай ще тільки збирається в дорогу, то виставка малярства, графіки та скульптури одеських митців, яка експонувалася в Літературному музеї й приурочувалася до ювілею «Чорноморських новин», стала вже яскравою сторінкою і в історії обласної організації НСХУ, і в історії нашої газети. Найкращі роботи як знаних, так і молодих май-стрів змогли оглянути і численні гості свята, і ті, хто, знаючи ціну справжньому мистецтву, просто не пропускає таких знакових подій. І найперша дяка за підготовку експозиції давньому другові «Чорноморки», заслуженому художнику України Сергієві Савченку та художниці Марині Яндоленко. Саме завдяки їхнім ініціативі й старанням ми, та й усі шанувальники прекрасного, отримали цей дарунок від одеських живописців, графіків та скульпторів. Спасибі всім!

Окреме «велике спасибі» докторові історичних наук, професорові кафедри історії України Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Тарасові Гончаруку, магістрантці історичного факультету цього вишу Ксенії Сорокіній та відомому колекціонерові, заслуженому працівникові культури України Тарасові Максим’юку за експозицію, підготовлену в рамках відзначення 100-річчя «ЧН», з минувшини української одесики та газети-ювілярки. Пожовклі, вицвілі від часу сторінки, бравурні, закличні чи розвінчувальні заголовки, що відповідали тому чи іншому періодові розвитку нашого суспільства, фото людей, відомих й отих шурупчиків-гвинтиків, які трудом своїм, кров’ю й життями своїми живили ненажерливого Молоха, поваленого, але й досі небезпечного, книжки тих, хто зростав із «Чорноморкою», і книжки-спомини про тих, хто згас, залишивши в її літопису нетлінний слід... Імена, імена, імена...

Пригадую, як, знайомлячись з депутатом Одеської облради, олімпійським чемпіоном у десятиборстві Миколою Вікторвичем Авиловим, показав йому номер «Чорноморської комуни» за далекий уже 1972 рік із світлиною чи на чверть шпальти наших земляків-олімпійців на рідних Потьомкін-ських сходах після повернення з Мюнхена та їхніми ще свіжими коментарями-враженнями. «Аякже, пам’ятаю, — сказав знаменитий спортсмен. — Молоді тоді були, сильні, красиві... Це ж майже півстоліття минуло. Постаріли всі, а когось уже й нема...».

Ось що таке факт і що таке спогад. Старий газетний знімок — і ти там, у минулому. Такий, яким був тоді, 45 літ тому, з розкішною шевелюрою і почуттями, що розривали серце: «Я — чемпіон!». І знов повернення у сьогодні. Не краще чи гірше — інше. Бо ж двічі увійти в ту саму річку не дано нікому. А того, що було і, як вода, спливло, можна доторкнутися лише пам’яттю. І найліпший подразник для пам’яті — конкретна річ: те ж таки фото, невибаглива чорнильна ручка, якою писав у повоєнній «Чорноморці» свої статті Максим Кудря, габаритна вивіска із ще радянською назвою, непідйомна друкарська машинка «Ятрань», свинцеві кліше та гранки, що зрідка, бувало, мали здатність падати з рук лінотипіста й розсипатися, телетайпні «комбайни», ордени, медалі, грамоти... Й імена, імена, імена...

Іван МЕЛЬНИК.
Фото Аліси КУЛАКОВОЇ 
та Галини ЮДІНОЇ.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 18 грн.
  • на 3 місяці — 54 грн.
  • на 6 місяців — 108 грн.
  • на 12 місяців — 216 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 13 грн.
  • на 3 місяці — 39 грн.
  • на 6 місяців — 78 грн.
  • на 12 місяців — 156 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.