Рубрики : Без рубрики

У семи рядках — ціла епоха

Мармурову гробницю I століття нашої ери, яку оперізує епітафія завдовжки понад чотири метри (найдовша з усіх збережених в античних містах) італійські археологи виявили в Помпеях, повідомляють світові інформагентства, посилаючись на La Repubblica і The History Blog.

Під час реставрації будинку XIX століття, розчищаючи фундамент, це поховання будівельники виявили фактично випадково. За Стабіанськими воротами на південному кордоні Помпей вони розкопали мармурові плити, які виявилися гробницею, щоправда, без верхньої частини. Можливо, перекриття знищили під час спорудження самого будинку. Гробницю оперізує епітафія довжиною понад чотири метри, текст на якій написаний у сім рядків. Як стверджують автори The History Blog, це найдовша епітафія з усіх знайдених під час розкопок античних міст.

У написі перераховані звання та етапи життя покійного. Коли йому було 15—17 років, у святкуванні його повноліття взяли участь кілька тисяч осіб, для яких приготували 416 банкетних залів. Пізніше він влаштовував пишний банкет з нагоди свого весілля. Небіжчик займався політичною діяльністю: він був дуумвіром квінквенналом — так називали одного з двох голів міської адміністрації, яких вибирали раз на п’ять років.

З епітафії стало відомо, що, крім політичної діяльності, покійний регулярно організовував гладіаторські бої і цькування звірів. У звичайних боях брало участь не менше 30 пар гладіаторів, а під час великих ігор їх могло бути кілька сотень. За словами Массімо Осанна, генерального директора музею, деталі біографії померлого, розкіш гробниці та її розташування поруч з усипальницями інших Алліїв вказують на те, що в ній похований Гней Аллій Нигидій Май.

Він був сином вільновідпущеника (відпущеного на свободу раба), зробив карколомну кар’є-ру і став особистим другом імператора Нерона. У 55—56 роках Аллія Нигидія обрали головою міської адміністрації Помпей. Крім того, він був надзвичайно багатим й успішним імпресаріо гладіаторських боїв. Його ім’я з’являється в 17 написах, графіті та едиктах, висічених на стінах Помпей. Мабуть, помер за рік до виверження Везувію в 79-у, яке знищило місто.

Аллій Нигидій Май був причетний до скандально відомого побоїща між громадянами Помпей і сусіднього міста Нуцерії. Воно відбулося в 59 році під час гладіаторських боїв. У тому побоїщі було багато загиблих і поранених. Імператор наказав провести розслідування інциденту. Як наслідок: гладіаторські бої і цькування тварин заборонили в Помпеях на 10 років, а їх організаторів вислали з міста. до речі, це побоїще описав і римський історик Тацит.

Массімо Осанна називає гробницю найзначнішою знахідкою за останні десятиліття. Але й крім неї, у Помпеях знайдено чимало цікавого. Так, два роки тому археологи виявили доримське поховання племені самнитів і за станом зубів змогли відновити раціон жителів міста. А ще вчені реконструювали будинок багатого помпейского лихваря.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 18 грн.
  • на 3 місяці — 54 грн.
  • на 6 місяців — 108 грн.
  • на 12 місяців — 216 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 13 грн.
  • на 3 місяці — 39 грн.
  • на 6 місяців — 78 грн.
  • на 12 місяців — 156 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.