Рубрики : Без рубрики

Старт у друге століття

(Продовження. Початок у номерах за 22, 27 та 29 липня.)

Строкату журналістську братію найбільше єднає — що? — її творча спілка. НСЖУ. Національна спілка журналістів України та її Одеська регіональна організація, звісна річ, не могли не вшанувати одне з найстаріших у вітчизняному медійному просторі видань.

Утім, справа, як мені здається, не тільки в поважному ювілеї. Це, так би мовити, інформаційний привід. Стосунки між «Чорноморськими новинами» та спілкою і глибші, і ширші.


Колись не було стільки ЗМІ, як зараз. Якщо казати про обласний рівень, то це з десяток, включно із заводськими та вишівськими багатотиражками, газет, державні радіо й телебачення — от, по суті, й увесь інформаційний арсенал. Зрозуміло, що значно меншою, не порівняти з нинішньою, була й обслуга того арсеналу. Якщо сьогодні в медійній сфері зайняті тисячі «акул пера, мікрофона та комп’ютерної «мишки», то в 1960—1980-х ішлося лише про кількасот представників цієї професії. Тоді журналісти знали одне одного в обличчя, як і знали фахову вагу кожного. Так-от, у ті часи наша газета, що виходила під назвою «Чорноморська комуна», була свого роду школою чи університетом з підготовки, шліфування та апробації журналістських кадрів. Ту школу пройшли десятки з тих, хто, набравшись у «Чорноморці» базових навичок, досвіду, потім упевнено почувався в інших виданнях, здобував визнання і серед колег, і серед читацького загалу.

Школа «Чорноморки» постала не сама по собі. Її своєю фаховою майстерністю, своїм авторитетом створили тодішні «чорноморці». Це багато славних для одеської журналістики імен, частину з яких згадали у своїх споминах під рубриками «Чорноморка у моєму житті» та «Нетлінний слід колег моїх...» ветерани газети Б.І. Дубров, О.М. Поліщук, а також їхні молодші колеги. Усе це веду до того, що журналісти тодішньої «Чорноморської комуни» були серед тих, хто в середині 1960-х найактивніше долучився до створення нашої творчої спілки — нинішньої Одеської регіональної організації НСЖУ. Й передусім — згаданий вище «вічний «чорноморець», як він сам себе відрекомендовує, учасник партизанського руху під час Другої світової війни, кавалер ордена «За мужність» ІІІ ступеня, лауреат багатьох літературних і публіцистичних премій Б.І. Дубров.

У Золотій залі Літературного музею, який, нагадаю, був переповнений, Борисові Івановичу дісталося, мабуть, не найпочесніше місце, як і не найпочесніша відзнака (їх у нього, як і написаних ним книжок, — десятки), але кожен, хто був на святі, міг побачити живу легенду одеської журналістики. Дай Боже здоров’я та мужності вам, шановний наш учителю, ще на багато-багато років!

Люди-легенди, наставники, вчителі... Зокрема і мої. Щира дяка від усіх молодих «чорноморців» присутнім на святі заслуженим журналістам України Йосипові Олександровичу Бурчо, Романові Тарасовичу Кракалії, Оксані Миколаївні Поліщук, Анатолієві Івановичу Руденку і Борисові Івановичу Устименку, справжнім майстрам пера Анатолієві Степановичу Глущаку, Володимирові Яковичу Крижанівському, Геннадієві Олександровичу Проніну, Тамілі Борисівні Чернецькій і Валентину Петровичу Щегленку. Велика дяка за науку тим «чорноморцям», які через недуги не змогли вшанувати 100-річний ювілей рідної газети у дружньому редакційному колі: заслуженій журналістці України Катерині Миколаївні Савчук, літературним редакторам, вищого ґатунку мовознавцям Ждані Іванівній Зінченко і Галині Федотівні Островській, докторові філологічних наук, професорові Ноні Михайлівні Шляховій (дружині світлої пам’яті «чорноморця» Володимира Григоровича Шляхововго, мого першого вчителя і наставника), знаній публіцистці, колишньому власкору республіканської газети «Радянська Україна», а нині активній авторці «ЧН» Майї Володимирівні Фідчуновій. І така ж велика дяка всім тим, хто, виконавши світлу місію на землі, відійшов у засвіти, назавжди залишивши на шпальтах «Чорноморки» свої прізвища та псевдоніми і, що не менш важливо, старанних та вдячних учнів.

Очільникові нашої регіональної журналістської організації Ю.А. Работіну хочу подякувати від усього нашого редакційного колективу особливо. І за моральну та матеріальну підтримку в лихі для «ЧН» 2010—2013 роки, і за сприяння в проведенні ювілейного свята, і за подарунки (чого вартий лишень найновіший академічний «Словник україн-ської мови», який містить 165000 слів), і, звісно ж, за гідне пошанування спілкою як ветеранів, так і нинішніх працівників «Чорноморських новин». Почесними грамотами НСЖУ, зокрема, нагороджені кореспондент Івана Дерев’янко, оператор комп’ютерної верстки Олександр Кошелєв та адміністратор веб-сайта газети Сергій Цема. Мені ж, зізнаюся, приємно було отримати почесну відзнаку організаційного комітету загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання», бо і газета, й окремі журналісти є чи не щорічними його учасниками, неодноразовими переможцями та лауреатами.

Переконаний, нагороди, відзнаки — це не стільки визнання зробленого, досягнутого, скільки заохочення людини до подальших зусиль, а заодно й стимул-подразник для інших: старайтеся — і вас також оцінять. Бо добрий вчинок слугує, принаймні мав би слугувати, прикладом для наслідування. Уточнення «мав би» зробив недарма. У реальному житті часто, на жаль, буває інакше, коли такі високі почуття, як патріотизм, милосердя, дружба, на якомусь етапі обмежуються голосом ізсередини: «А що з того матиму я?». І вже кінець і патріотизму, й милосердю, й дружбі, бо глибину почуттів заступила глибина кишені.

Військовий отаман Чорноморського козацького з’єд-нання генерал-осавул УК В.В. Пукліч 17 липня видав наказ, перший пункт якого звучить так: «Виділити особисті кошти в сумі 1000 гривень на оформлення передплати 10 примірників газети для осіб із числа малозабезпечених верств населення...». І далі — список із десяти конкретних прізвищ одеситів, які із серпня отримуватимуть на домашні адреси «Чорноморські новини». 

Гарний дарунок і газеті, і людям. Вартий наслідування.

Іван МЕЛЬНИК.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 18 грн.
  • на 3 місяці — 54 грн.
  • на 6 місяців — 108 грн.
  • на 12 місяців — 216 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 13 грн.
  • на 3 місяці — 39 грн.
  • на 6 місяців — 78 грн.
  • на 12 місяців — 156 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.