Рубрики : Без рубрики

Сталінський курс російського права

93 роки тому, 17 червня 1924-го, в будівлі, яку сьогодні займає Московська державна юридична академія (Москва, Садово-Кудрин-ська, 9), виступив Йосип Сталін. Це була доповідь про підсумки XIII з’їзду РКП(б) на курсах секретарів укомів при ЦК РКП(б).

Ця подія настільки запала в душу ректора МДЮА Віктора Блажеєва, що він велів завгоспу юракадемії негайно спуститися в підвал і відшукати там меморіальну табличку, яка припадала пилом у цьому підвалі понад 60 років. Відтоді, коли колишній господар цієї будівлі, ректор ВПШ при ЦК КПРС наказав своєму завгоспові віддерти цю табличку відповідно до рішень ХХ з’їзду КПРС. Рішення ці найточніше сформульовані поетом Галичем у «Поемі про Сталіна»: «Оказался наш Отец, не отцом, а сукою». Завгосп ВПШ був людиною досвідченою і кмітливою (інших не тримали), а тому вирішив табличку не викидати, а приховати. Раптом стане в нагоді. Знадобилася. Через 61 рік, коли партії тієї не стало, і замість ВПШ в будівлі на Садово-Кудринській, 9 облаштувалася юридична академія.

Віктор Володимирович Блажеєв велів табличку почистити і повісити на старе місце, на стінку перед головною аудиторією головного юридичного вишу Росії. Щоб майбутні юристи розуміли, який вектор юридичної науки і практики обраний нинішньою російською владою і чутливо схоплений керівництвом академії.

Коли про цю подію дізнався адвокат Генрі Рєзнік, він написав такий текст: «Ні, даруйте. Це край. З числа професорів МДЮА вибуваю». І Віктор Володимирович Блажеєв, і Генрі Маркович Рєзнік вважаються юристами. Різниця між ними в тому, що Генрі Маркович служить праву, а Віктор Володимирович — начальству. Начальство випускає цілком недвозначні сигнали. Путін ось тільки-но випустив: «Не треба демонізувати Сталіна». «А ми і не демонізуємо, ось, будь ласка, табличка!» — негайно відгукнувся ректор Блажеєв.

Доповідь Сталіна від 17.06.1924, пам’ять про яку вирішив увічнити ректор Блажеєв, досить співзвучна нинішній риториці керівництва Росії й тому, що говорить і показує телевізор. У Європі народжується нацизм. Але для Сталіна він не ворог, а, швидше, родич. А для нацизму Радянський Союз у той час здавався мало не дороговказною зіркою. Ось що пише у своєму щоденнику у 1924 році Геббельс: «У державного соціалізму є майбутнє. Я вірю в Росію. Хто знає, для чого потрібно, щоб ця свята країна пройшла через більшовизм... Зі сходу йде ідея нової державності, ідея зв’язку і відповідальності дисципліни перед державою... Я — націонал-більшовик». Кінець цитати.

Сталін відповідав нацистам стриманою взаємністю. У тій доповіді, пам’ять про яку ректор Блажеєв вирі-шив увічнити, Сталін лає фашизм, але приписує його Англії та Франції, а про Німеччину не каже жодного поганого слова. Червоне і коричневе відчули одне в одному споріднені душі і почали зустрічне зближення саме в той час. І не заслуга Сталіна та Гітлера в тому, що обійми вийшли не любовними, а смертельними. У доповіді Сталіна, яка так полюбилася ректору Блажеєву, йдеться про те, що «спроби з боку войовничих імперіалістів Англії і Франції ізолювати нашу країну, зазнали поразки». «Замість ізоляції Радянського Союзу вийшла ізоляція ізоляторів!» — оголосив Сталін 93 роки тому. Якщо замінити назву країни, цілком можна вставляти в промову Путіна або в кричалку будь-якого «експерта» в телевізорі.

Генрі Маркович Рєзнік не може читати лекції в аудиторії, перед входом до якої висить табличка в пам’ять про Сталіна. Оскільки Сталін це антиправо. Це Гулаг і тортури. Це страти без суду. Це «зізнання як цариця доказів». Це оголошення цілих народів злочинними та їх депортація. Втіленням сталінської юстиції був Вишинський. Мабуть, саме Андрій Януарійович повинен служити зразком для студентів юридичної академії. Ось лише один епізод із життя головного сталінського юриста: «29 грудня 1937 року Єжов і Вишинський, розглянувши списки на 1000 осіб латиської національності, засудили до розстрілу 992 людини». Це з доповіді комісії ЦК КПРС, президії ЦК КПРС, зробленої в ті часи, коли кері-вництво країни вирішило трошки розгребти сталінське лайно і надати соціалізмові видимість людського обличчя.

Зараз країні знову намагаються зробити сталінське щеплення. У сфері права його результати видно неозброєним оком. Басманне правосуддя стало символом знущання над законом. Частка виправдувальних вироків у російських судах у 0,2% означає, що захисту в судах просто нема. Голова Конституційного суду Зорькін, який жалкує за скасованим кріпосним правом і заявляє, що рішення Страсбурзького суду Росія виконуватиме тільки тоді, коли захоче, — це ще одна ганьба російської юриспруденції. Випускники юридичної академії повинні засвоїти, що в країні, де документи про власність глава столичного регіону називає «папірцями» і готує насильницьке переселення півтора мільйонів громадян, право в принципі стає зайвим.

Рішення адвоката Генрі Рєзніка абсолютно правильне. Віруючий не повинен входити до храму, на стіні якого висить портрет диявола. Людина, яка поважає право, не повинна входити в будівлю, на стіні якої висить табличка, що увічнює Сталіна.

Ігор ЯКОВЕНКО.

Джерело:
http://ej.ru/?a=note&id=31267.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 18 грн.
  • на 3 місяці — 54 грн.
  • на 6 місяців — 108 грн.
  • на 12 місяців — 216 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 13 грн.
  • на 3 місяці — 39 грн.
  • на 6 місяців — 78 грн.
  • на 12 місяців — 156 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.