«Америка любить Польщу»

Візит президента США Дональда Трампа до Варшави від початку називали історичним: один із перших офіційних закордонних візитів, перша відкрита промова в Європі. І все це — в столиці Польщі. Не випадково польський президент Анджей Дуда ще перед зустріччю з Трампом заявив, що такий вибір «посилює позицію Польщі в ЄС».

Для України важливе також інше — відразу після Варшави Трамп полетів до Гамбурга на зустріч «Великої двадцятки»: в рамках цього форуму запланована його перша зустріч із Володимиром Путіним. Заяви у Польщі мали значною мірою відповісти на питання про те, чого чекати від зустрічі Трамп-Путін, на які поступки готовий піти президент США або навпаки — чи є у нього готовність до жорсткого діалогу.

Цей візит мав, серед іншого, дати відповідь і на питання, чи готовий Трамп виконувати зобов’язання у рамках НАТО, захищаючи східноєвропейські країни у випадку російської агресії. Під час президентської кампанії він поставив ці зобов’язання під сумнів і досі його не розвіяв.

І нарешті — непересічним цей візит мав бути й для ЄС. Непрості відносини Трампа з керів-ництвом Євросоюзу, а також з Ангелою Меркель (а тепер — і з Еммануелем Макроном) дозволяли припустити, що США спробують використати Польщу, граючи на її амбіціях, як інструмент впливу на ЄС.

Цього ж побоювалася й польська опозиція. «Тісніше співробітництво зі Сполученими Штатами буде вигідне і корисне для Польщі. Гірше, якщо ми намагатимемося стати в опозицію до всіх інших країн ЄС», — зауважує екс-міністр закордонних справ Радослав Сікорський.

Перші новини налаштовували на позитив.

Ще до офіційних заходів стало відомо, що міністерства оборони Польщі та США підписали угоду про постачання американських комплексів протиракетної оборони Patriot. Купівля восьми нових комплексів на додачу до десяти, придбаних у 2008 році, має стати відповіддю на розміщення російських комплексів «Іскандер» у Калінін-градській області.

Офіційна частина візиту почалася з переговорів з польським президентом Анджеем Дудою у Королівському замку Варшави.

Під замком американського президента чекали кілька десятків мітингувальників. Вони тримали плакати, що мали розповісти про смерть президента Леха Качинського під Смоленськом: «Наш президент був убитий у Росії», «Путін — терорист». «Навіщо ви таке пишете?» — запитала росіянка пенсійного віку, очевидно, туристка, що проходила повз. «А навіщо ви вбили нашого президента?» — відповів їй один із мітингувальників.

За словами Анджея Дуди, президенти встигли обговорити питання безпеки, ситуацію в Україні та Сирії, а також можливості купівлі американського скрапленого газу. Польський LNG-термінал у Свиноуйсьце вже розпочав прийом такого газу із США — Польща зацікавлена у довгострокових контрактах.

У відповідь Трамп подякував Польщі за гостинність, зокрема для американських солдатів, що розміщені у країні, заявив, що високо цінує участь польських військових в операціях НАТО, а також те, що Польща повною мірою виконує свої зобов’язання з фінансування військових витрат (шпилька в бік Німеччини).

Щодо довгострокових контрактів на поставки скрапленого газу, то Трамп напівжартома заявив, що з американського боку на підписання цієї угоди «достатньо 15 хвилин», додавши, що такі поставки забезпечать енергетичну безпеку Польщі. Втім, контракти досі не підписані — далеко не все залежить від президента США.

І, нарешті, Дональд Трамп підтвердив, що США виконуватимуть свої зобов’язання перед союзниками у випадку агресії РФ: «Наш сильний альянс з Польщею і НАТО має гарантувати, що війна між двома наддержавами вже ніколи не вдарить по Європі. Америка готова гарантувати безпеку в Центрально-Східній Європі».

Після брифінгу, взявши участь у відкритті самі-ту «Тримор’я», Трамп поїхав на найбільш анонсовану частину своєї польської програми — публічний виступ біля Монументу жертв варшавського повстання.

Послухати промову американського президента прийшли як мешканці міста, так й активісти правлячої партії «ПіС», яких привезли з різних куточків країни. На виступ також спробували прийти представники лівих партій, що несли антитрампівські плакати. Це ледь не призводило до бійок.

...Велика юрба зустріла Трампа гучним скандуванням його імені. У відповідь американський лідер близько 40 хвилин виголошував дифірамби на адресу Польщі та поляків.

«Америка любить Польщу. Америка любить поляків», — розпочав президент США, додавши, що американці польського походження на президент-ських виборах голосували саме за нього. Він встиг детально переказати трагічні сторінки історії «тисячолітнього народу», приділивши особливу увагу гітлерівській та радянській окупації, а також Варшавському повстанню, заявивши, серед іншого, що нікому не вдалося зламати польський дух, а поляки давно стали взірцем боротьби за свободу для інших народів.

Важливий для нас момент — Трамп згадав і нашу державу, закликавши Росію «припинити дестабілізацію України та інших країн».

(Друкується зі скороченнями)

Юрій ПАНЧЕНКО.
«Європейська правда».

Замість післяслова. Слова Дональда Трампа, сказані у Варшаві на адресу РФ, у Москві почули. Як це позначиться на перемовинах господарів Білого Дому і Кремля, що відбулися учора, — про це в наступному номері газети.

«ЧН».

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 18 грн.
  • на 3 місяці — 54 грн.
  • на 6 місяців — 108 грн.
  • на 12 місяців — 216 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 13 грн.
  • на 3 місяці — 39 грн.
  • на 6 місяців — 78 грн.
  • на 12 місяців — 156 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.