Рубрики : Здоров’я

Голіруч проти ботулізму

Ця інформація шокувала всіх. 52-річний чоловік в одному із супермаркетів Одещини придбав в’ялену рибу. Поївши її, чоловік почувався недобре, однак по медичну допомогу звернувся лише через три дні. На п’ятий день нездужання він помер. Риба, як тепер установлено, була заражена ботулізмом.

Необхідні ліки хворий отримав у медичному закладі, ос-кільки на Одещині збереглися залишки анатоксину, але порятунок прийшов занадто пізно.

Це вже четверте втрачене життя за останній місяць, причиною чого стала тяжка хвороба — ботулізм. Її жертвами стали жителі із Сумщини, Полтавщини та Києва. Вони також їли заражену рибу.

Проблема досить серйозна. Тим більше, що МОЗ України цими днями (9 червня) поширив інформацію про те, що сьогодні в країні нема препаратів для специфічного лікування ботулізму. Така ситуація, мовляв, пов’язана з тим, що в 2014 році закінчилася дія сертифікату про державну реєстрацію сироватки протиботулінічної типів А, В, E кінської очищеної концентрованої рідкої, і до цього часу від заявника — юридичної або фізичної особи, яка відповідає за ефективність, якість та безпеку лікарського засобу, не надходили документи для процедури реєстрації/перереєстрації цього лікарського засобу.

МОЗ неодноразово зверталося, йдеться в офіційній інформації, до потенційних заявників та виробників згаданих препаратів щодо можливості ініціації державної реєстрації препаратів на території України. Однак, відповідно до чинного законодавства, ні міністерство, ні структурні підрозділи з питань охорони здоров’я не можуть закуповувати ці лікарські засоби, допоки вони не будуть зареєстровані.

З огляду на загострення епідемічної ситуації та відсутність зареєстрованих лікарських засобів для здійснення невідкладних заходів з профілактики та лікування ботулізму МОЗ звернулося до міжнародних організацій з проханням надати гуманітарну допомогу в медичних імунобіологічних препаратах.

Тепер розумієте, що в разі розгулу ботулізму на Одещині, а це, не приведи, Господи, абсолютно можливо, куцих запасів рятівних ліків з минулих років може на всіх не вистачити. Єдиний порятунок — вберегтися від зараження. Зробити це дуже просто, якщо, даруйте, включити голову.

Власне, про це і йшлося на прес-конференції, організованій обласним центром здоров’я, лікаря-епідеміолога вищої категорії, головного позаштатного епідеміолога департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Людмили Красницької (на знімку).

Досвідчений фахівець розповіла, що ботулізм — це хвороба, яка виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму й характеризується важким ураженням центральної та вегетативної нервової системи. Збудник широко поширений у природі з постійним місцем існування в ґрунті, утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння впродовж 5 годин, а при 1200С гинуть лише через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут — ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає лише 0,3 мкг.

Зараження людини ботулізмом відбувається при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених бактеріями фруктів та овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену чи в’ялену рибу. В останні роки у виникненні ботулізму не останню роль грають консервовані в домашніх умовах гриби. Хвора людина небезпечна для оточуючих через виділення в зовнішнє середовище бактерій з фекаліями, блювотними масами. Потрапляючи до травного тракту, ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, «осідаючи» у різних відділах нервової системи. Результат — парези і паралічі м’язів гортані, глотки та дихальних м’язів. Порушення дихання та ковтання призводить до аспираційної (через потрапляння вмісту шлунку до легень) пневмонії. Може розвинутися сепсис (зараження крові).

Інкубаційний період (від моменту проникнення збудника в організм до клінічних виявів хвороби) триває від кількох годин до 2-5 діб. Відомо, що чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, в середньому, близько доби.

Як правило, хвороба починається так: людину виснажують нудота, блювання, характерний біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок. Це триває 20 — 24 години. Надалі з’являється неврологічна симптоматика: порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Недужі скаржаться на відчуття «грудки» в горлі або його подразнення, на біль під час ковтання — ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів. Іноді в таких хворих помилково діагностують ангіну.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках, при враженні дихальних м’язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, яка спричиняє загибель людини.

За найменшої підозри на ботулізм хворого необхідно якнайшвидше відправити в спеціалізоване відділення, тому що тільки там йому зможуть надати належну медичну допомогу, спрямовану на нейтралізацію, зв’язування та виведення токсинів з організму.

Оскільки основна причина виникнення ботулізму — вживання в їжу неякісно приготовлених, зіпсованих продуктів, найголовнішою у профілактиці цього захворювання є роз’яснювальна робота серед населення щодо правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м’яса, необхідності ретельного дотримання технології.

У жодному разі не можна вживати м’ясні та рибні консерви, якщо залізна банка чи кришка на слоїку роздуті, деформовані.

Не їжте в’яленої риби, не вживайте ковбас чи інших рибних та м’ясних готових страв, особливо тих, які продають з рук, на базарах, на трасах, на станціях. Без них можна прожити, не наражаючи себе на смертельну небезпеку. До цього закликає досвідчений лікар.

Підготувала
Яна СТАСІНА.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 18 грн.
  • на 3 місяці — 54 грн.
  • на 6 місяців — 108 грн.
  • на 12 місяців — 216 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 13 грн.
  • на 3 місяці — 39 грн.
  • на 6 місяців — 78 грн.
  • на 12 місяців — 156 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

ПАТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» інформує
Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.