Шкідники на баклажанах чи у кабінетах?

Першим питанням, розглянутим на щотижневій апаратній нараді, яку провів голова ОДА Максим Степанов, був стан виконання фітосанітарних заходів контролю на території Одещини. Доповідав виконувач обов’язків начальника обласного управління Держпродспожив-служби Сергій Поповський.

Чиновник, зокрема, запевнив, що фахівці управління відповідально скеровують свою ді-яльність на дотримання такого контролю та на виконання про-фільних міжнародних умов із фітосанітарії та безпеки харчових продуктів. Географія країн-партнерів, за його словами, з кожним роком розширюється, як і асортимент товарів, що завозяться. Торік спеціалісти служби оглянули та проінспектували понад 300 тисяч тонн вантажів, які підлягають фітоконтролю. Це переважно цитрусові, банани та овочі. Доповідач розповів про три виявлені випадки засмічення амброзією полинолистою насіння сої, яке прибуло зі США та 14 випадків попередження завезенню на наші землі європейської плодової мухи і латиноамериканської томатної молі. Говорив він і про проблемні експортні вантажі, зокрема зернові та олійні культури (понад 700 тисяч тонн), частину яких було відправлено на доочищення, адже їх не прийняли б країни, де діє суворий фітосанітарний контроль. Спеціалісти управління, сказав, не лише вибраковують сипучі вантажі, а й надають експертну допомогу при оформленні зерна та насіння на доочищення, а подеколи і на переробку.

Як розповів Сергій Поповський, з 28 по 31 березня в управлінні приймали делегацію з Єгипту, яка знайомилася з процедурами перевірки вантажів у наших портах. Кількома роками раніше працювали з китайською делегацією. Тоді підписали протоколи взаємних фітосанітарних вимог, що відкрило для нашої держави нові ринки збуту: лише торік ми туди продали 2,8 мільйона тонн сільгоспсировини, переважно кукурудзи, сої та ячменю.

Постійно проводиться, доповів чиновник, і фітосанітарний моні-торинг сільгоспугідь області. Так, на перевірених торік 48 тисячах гектарів було виявлено 12 карантинних організмів. На Одещині, виявляється, тільки до 2010 року реалізовувалися програми із знищення амброзії полинолистої. Через брак коштів вони призупинені, спеціалісти лише роблять приписи, тобто фіксують забур’янення шкідливою рослиною. І про те, що ці важливі програми вже сьомий рік не діють, з’ясувалося лише після того, як Максим Степанов попросив доповідача детальніше розповісти про них.

А ще керівник області поцікавився у чиновника, у зв’язку з чим минулого року відбулося відчутне падіння кількості вантажів, які розмитнювалися в Одеському порту? Чому, зокрема, 14,1 тисячі тонн овочів, бананів і цитрусових традиційні наші імпортери повезли розмитнювати на інші пункти, оминувши нашу митницю? Ходову продукцію, мовляв, тепер возять по всій Україні (на Дніпропетровськ, Харків, на Київ), а потім в Одесу привозять її продавати, залишивши митні збори не у нас, а десь в іншому місці. 

Чи не через те, бува, що імпортери стикаються з вашими, дорікнув, працівниками, котрі з якихось причин затягують перевірки, а оскільки продукти такі, що швидко псуються, то власники товару воліють розмитнюватися в іншому місці? І хоча нині максимально відводиться на все 24 години, а не п’ять діб, як було раніше, арбітражна процедура на Одеській митниці іноді затягується і до 48 годин. Така ситуація про-стежується упродовж останніх двох років.

— Що ви стільки часу вишукуєте на тих баклажанах? — звернувся він до чиновника. 

І дав слово детально розібра-тися у тих шкідниках, які сидять на овочах, а, можливо, і в ка-бінетах.

Під час обговорення цього важливого питання з місця узяв слово депутат обласної ради Дмитро Чапір, який зробив заяву про можливі злочини на Одеській митниці, які, мовляв, «Держспоживслужбу перетворили на гаманець, що обслуговує певних посадовців».

Максим Степанов пообіцяв звернутися до правоохоронних органів, які можуть допомогти розібратися у цій досить підозрілій ситуації.

Про хід весняно-польових робіт на апаратній нараді доповідав тимчасово виконуючий обов’язки директора департаменту екології та природних ресурсів ОДА Іван Петрів.

Нинішня весна, сказав він, на 15—20 днів розпочалася раніше звичного, тому селяни не на жарт були стурбовані тим, що наприкінці лютого почали сходити озимі культури. Але побоювання виявилися марними. За даними щотижневого моніторингу, яку проводять фахівці департаменту, аграрії області вже провели підживлення озимих на площі 901,7 тис. га. Загалом 94% цих культур — у доброму стані, тож прогнози на урожай хороші.

На 4 тис. га проведено обрізання садів і на та 20 тис. га виноградників. Ранніми зерновими та зернобобовими засіяно 129 тис. га. Соняшнику Одещина посіяла на 121 тис. га, під сою зайняли 700 га, на 17 тис. га підніметься кукурудза на зерно і на 800 га — кукурудза на силос. Активно сіють льон, гречку, гірчицю, нут, садять картоплю. Загалом вартість проведених польових робіт уже складає орієнтовно 6,6 млрд грн.

Сільгоспвиробники, доповів Іван Петрів, взяли у банках на посівну 650 млн грн. кредитів з річною ставкою від 19 до 25%. Це дуже висока ставка, для багатьох — ледве підйомна, тож розраховують і на підтримку держави, яка внесе свою дещицю в покриття кредитних витрат.

Торкнулися ще одного важливого моменту. Давно розроблена програма виробництва вітчизняної сільськогосподарської техніки, за якою 20% її вартості фермерам компенсуватиме держава. Селяни чекають на таке благо. Програма-то є, однак механізм її реалізації і досі не затверджений. У сусідній Білорусі така програма успішно діє. Сусіди, поки ми зволікаємо, пропонують нашим сільгоспвиробникам купувати свої трактори та іншу сільгосптехніку, всіляко рекламуючи її, зголошуючись навіть на тривалі кредити.

Максим Степанов доручив розробити спеціальне звернення до уряду, з яким він оперативно виїде до Києва, щоб, по можливості, прискорити відпрацювання цього важливого механізму, який наразі пробуксовує.

Під час апаратної наради йшлося і про те, що людям не віддають наобіцяних грошей за забите поголів’я свиней, уражених африканською чумою. Якщо цього держава не зробить, сказав Максим Степанов, то селяни, щоб не мати збитків, приховуватимуть факти захворювання тварин і потайки реалі-зовуватимуть м’ясо та м’ясні продукти. А це нам, наголосив, ні до чого, це може дуже погано закінчитися. Відтак голова ОДА доручив підготувати точні розрахунки з цього питання і пообі-цяв посприяти пришвидшенню грошового відшкодування людям за втрачене поголів’я.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.