Рубрики : Без рубрики

Спогади, підтверджені документами

В Одеському відділенні НСЖУ цими днями презентували громадськості нову книгу-монографію доктора історичних наук Григорія Гончарука, підготовлену у співавторстві з кандидатом історичних наук Лілією Іваніченко (їх ви бачите на фото), під назвою «Ректор від Бога».

У виданні йдеться про талановитого ректора Одеського політехнічного інституту (нині — Одеського національного політехнічного університету), вченого і педагога Костянтина Івановича Заблонського. Окрім невідомих раніше фактів із життя головного героя монографії, книга містить досить скандальну інформацію, оприлюднення якої коштувало вже Григорію Гончаруку чимало нервів.

Писати спогади, стверджує Григорій Іванович, він не збирався, але коли прочитав «Мемуари факультету» одного зі своїх колег з університету Мечникова, дуже обурився непідтверджувальністю написаного і вирішив свою думку змінити. «Там були лише емоції й домисли, жодного документа. Тож я вирішив теж взятися за мемуари, але політеху, і, на противагу своєму колезі, зробити власні спогади «доказовими», — кожне слово підтвердити документами. В цьому нам допомогли Державний архів Одеської області та архів Одеського національного політехнічного університету. Також ми використали публікації з одеських та московських газет, спогади учнів, соратників і сучасників Заблонського», — зазначив Григорій Гончарук. Для професора це вже четверта книга мемуарів. Книга, до речі, як зазначається у ній, «надрукована за рахунок пенсійних заощаджень автора».

«Скажу вам чесно, я допустив великий ризик при публікації цієї книжки — показав, як дерибанився найкращий гуртожиток, який збудував Костянтин Заблонський для аспірантів і сімейних студентів. Проектував він його за європейським зразком: двокімнатні помешкання з усіма зручностями. До 1996 року все було нормально. А от при наступному ректорові Валерію Малахову його оточення придивилося до цього гуртожитку на 608 місць і захотіли забрати собі. Підготували лист у Міністерство освіти, буцімто, студентам до цього гуртожитку далеко добиратися й доцільніше буде віддати його працівникам університету», — зауважив Григорій Іванович. За словами історика, у відомстві ніхто докопуватися до суті справи не став, звідти на-дійшла «дипломатична» від-повідь: статус гуртожитку можна змінити, щоправда, про його приватизацію там не було ні слова. Що сталося далі, кожен зацікавлений може прочитати у самій книзі.

«Ми б цього так і не дізналися, але коли працювали з архівом, звернули увагу на те, що нам не дають документів по цьому гуртожитку. Та коли політехніки часів Заблонського дізналися, що ми працюємо над цією книжкою, допомогли розкопати цю темну історію, підтвердивши її документально», — повідав Григорій Гончарук.

Щойно з’явилася книга (а вона оприлюднювалася спочатку частинами, в електронному варіанті), на адресу автора посипалися дзвінки з погрозами. Та він на них не зважив і від ідеї повноцінного видання мемуарів не відмовився. Для нього, сказав на презентації, правда — понад усе. «Я їм казав: ну, вб’єте ви мене, мені 80 років, але ж книжка залишиться. Треба було мене раніше вбивати. Тоді мені почали натякати, що, мовляв, у вас же ж діти є...», — поділився пережитим Григорій Іванович.

Сьогодні він не виключає ймовірності судових розглядів: «Очевидно, будуть позовні заяви, але я готовий відповідати. Я не всі документи ще оприлюднив... Я за все написане готовий відповісти перед судом».

Книга «Ректор від Бога» вже є в бібліотеках Одеси, а також в електронному форматі на сайті ОНПУ. Ознайомившись з нею можна скласти власну думку як щодо постаті головного героя оповіді — Костянтина Заблонського, так і щодо історії навколо гуртожитку.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.