Рубрики : Без рубрики

Дослідження

Полярне сяйво вже не таємниця

Американські астрофізики університету Колорадо вперше змогли зафіксувати зародження частинок високих енергій, які потрапляють у магнітну пастку в поясах ван Аллена. Саме ці частинки створюють полярні сяйва на Землі, інформує Nature.

У магнітних поясах планети зосереджена безліч заряджених протонів й електронів, однак астрофізики тривалий період не могли зрозуміти, яким чином формуються космічні частинки у магнітній пастці Землі. Вважалося, що ці частинки породжують космічні промені, спричинені вибухами наднових зірок або життєдіяльністю пульсарів, але однозначних доказів такої гіпотези не існувало.

Відтак дослідники спрямували супутник CSSWE на нижню межу магнітних поясів Землі, де й повинні з’являтися заряджені частинки. Виявилося, космічні пучки справді зіштовхуються з атомами планетної атмосфери, породжуючи електрони, які згодом і формують сяйва на полюсах.

Рослина, що нагодує світ

Зміна клімату і голод — одні з головних загроз існуванню людства. Сільське господарство прискорює глобальне потепління, а це в свою чергу знижує ефективність виробництва їжі. Однак розробка каліфорнійської дослідниці може допомогти знайти вихід із цього замкнутого кола. Йдеться про новий вид рослин, який нагодує світ і врятує його від кліматичних катаклізмів.

У Кремнієвій долині щорічно вручають премію у галузі наук про життя, з фундаментальної фізики та математики. Одним з лауреатів 2017-го стала ботанік Джоан Чорі. Вона отримала приз за дослідження, якому присвятила три десятиліття, — пошук нових способів підвищення врожайності та стійкості рослин.

Тепер Чорі готується почати роботу над новим, ще амбітнішим, проектом — створенням рослини, яка не тільки нагодує всю планету, але й стримає наслідки змін клімату, всмоктуючи з повітря вуглекислий газ. Дослідниця сподівається, що в один прекрасний день ця стійка до посух і повеней культура стане джерелом їжі й поглинатиме у 20 разів більше вуглецю, ніж звичні багаторічні трави. За смаком суперрослина нагадуватиме нут.

Основою успіху має стати речовина під назвою суберин — різновид пробки. Вона здатна утримувати вуглець упродовж сотень і, можливо, тисяч років. Багаторічна рослина, що міститиме суберин, ефективно очищатиме повітря й виділятиме більше кисню, а її коріння буде стійким до повеней і посух. 

У природі ця речовина міститься у багатьох прибережних травах.

За підрахунками Джоан Чорі, на створення суперрослини буде потрібно близько десяти років і 50 мільйонів доларів. І вченим слід поспішати: до кінця цього століття температура на Землі може піднятися на 3,6 градуса вище за доіндустріальний рівень. Світ перебуває на роздоріжжі, і щоб запобігти катастрофічному нагріванню планети, необхідно вживати заходів уже зараз.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.