Рубрики : Без рубрики

Пробудження античності

Вперше за останні десять років в Одеському музеї західного і східного мистецтва «прокинувся від сну» Античний зал. Відтак уся музейна експозиція набула завершеності і нині презентує період двох з половиною тисяч років розвитку західноєвропейського мистецтва. 

Про те, що ця подія має велике значення для культурного життя Одеси, засвідчує й присутність на урочистому відкритті залу (21 грудня) благодійників, дипломатів, інтелігенції. З вітальними словами до присутніх звернулися голова опікунської ради музею, депутат облради Юрій Маслов, голова «Фонду Бумбураса» Пантелеймон Бумбурас, генеральний консул Республіки Греція в Одесі Деніна Кукулопулу, представник МЗС України в Одесі Костянтин Ржепішевський та інші. Пані Кукулопулу, зокрема, наголосила на значному внеску греків у поширенні середземноморської цивілізації в Причорномор’ї і розвитку Одеси як торговельного і культурного центру.

«Ми надзвичайно гордимося тим, що нині наша маленька колекція є в числі найяскравіших і найрепрезентативніших колекцій античного мистецтва в нашій країні, — зазначив Юрій Маслов. — Ми пишаємося гіпсовими зліпками, яким уже 150 років і які свого часу професор Федір Струве, засновник і директор Музею красних мистецтв Новоро-сійського університету, доставив до Одеси. Представлена також кераміка, яка ні-коли раніше не була в постійній експозиції. Так сталося, що сьогоднішнє відкриття присвячене 10-річчю опікунської ради музею, яка сприяє розвитку високого мистецтва». 

Зі слів вдячності розпочала свій виступ заступник директора з наукової роботи Музею західного і східного мистецтва Ірина Глєбова: «Повірте, десять років, упродовж яких був закритий відділ античного мистецтва, — це значний термін. Так, наші науковці вивчали колекцію, і тепер ви побачите плоди цих досліджень. Ми надзвичайно вдячні за підтримку члену опікунської ради, меценату пану Бумбурасу, Юрієві Маслову — голові опікунської ради, усім, хто прийшов сьогодні розділити нашу радість. Відділ античного мистецтва є базовим, адже це мистецтво є основою класичного. Вся хронологія і логіка побудови експозиції зали не можуть бути повними без чіткого розуміння того, що з античним мистецтвом, так чи інакше, пов’язані найрізноманітніші напрямки, течії і стилі, які переосмислювали його форми: ренесанс, маньєризм, бароко, ампір. Експозиція відновлена повністю. Тут знову працюватимуть студенти і художники, діти з музейного клубу «Маленький Леонардо», читатимуться лекції з античного мистецтва».

Кожна велика справа вимагає людей компе-тентних і заповзятих, здатних брати основний тягар на свої плечі, довести її до кінця і на цій основі створити нові проекти. До таких належить Тетяна Бикадорова, завідувачка відділу античного мистецтва. 

У своєму виступі старший науковий співробітник музею Володимир Островський віддав належне колегам: «Перш ніж ми підемо у світлі зали, я не можу не згадати про трьох осіб, які, крім уже названих, дуже багато зробили для цієї справи. Це співробітники Одеського археологічного музею Володимир Щербов, Сергій Маєвський і світлої пам’яті Алік Мерзоєв (художник-ре-ставратор. — В.К.). Вони ці зліпки пальчиками перебрали, вклали в них душу, бо за століття експонати вже потребували оновлення». Свій емоційний виступ мистецтвознавець закінчив такими словами: «Це моя власна думка, але, гадаю, якби не було такого завідувача відділом античного мистецтва, як Тетяна Бикадорова, то в сферах не було б належного резонансу: вона прийшла і почала піднімати відділ, який ледь животів, — й ось тоді з’явився спонсор… Віват, музей, відвіт, античний відділ!».

Потік перших відвідувачів неквапно попрямував в Античний зал, стіни якого мають колір найшанованішого в давнину пурпуру. Ось покровитель мистецтв, знаменитий Аполлон Бельведерський Леохара, Венера Мілоська Агесандра, твори Мирона, «Гермес з немовлям» Праксителя, бюст із групи «Лаокоон», голова гіганта з Пергамського вівтаря, ось роботи кола Фідія з фризу Парфенону, «Борці», «Боєць» Агасія Ефеського, бюст Перикла роботи Кресілая… Скульптури доповнюють рельєфи надгробків, вази Великої Греції — твори IV—II ст. до н.е. Як уже зазначалося, вперше представлена кераміка Аттики і Коринфу VI—I ст. до н.е., мармуровий рельєф та римське скло I—III ст. н.е. Останнє — з приватних колекцій, передане з Ермітажу у 1949 році, а також з одеської колекції родини Буковецьких. Для творів малих форм були виготовлені спеціальні скляні вітрини та обладнане штучне освітлення. 

Нагадаємо, зал античного мистецтва був заснований 1924 року, коли постав сам музей. Об’єк-тивні та суб’єктивні причини, які за браком місця не конкретизуватимемо тут, унеможливили його тривале існування. Лише наприкінці 1960-х зусиллями мистецтвознавця, на той час заступника директора з наукової роботи музею Василя Даниловича Власова (1923—2003) та його однодум-ців Античний зал відновили (директором закладу тоді був І.І. Козирод). Експозицію формувала скульптура і фрагменти горельєфів. Зал став улюбленим місцем малювання антиків для учнів Одеського художнього училища. Якийсь час у середині 1990-х тут проводилися заняття приватної Одеської міжнародної художньої академії імені Леонардо да Вінчі. Ім’я Василя Власова — широко освіченої, скромної, інтелігентної людини, педагога, колишнього фронтовика — нині майже забуте. Працювати в музей приходять нові люди. На превеликий жаль, не завжди віддають належне своїм попередникам...

Володимир КУДЛАЧ.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.