Рубрики : Без рубрики

Кантилена українського степу

Будучи ще студентом одного з художньо-педагогічних закладів Одеси, якось запитав у свого вчителя: у художній творчості потрібно себе примушувати до роботи? «Що ви, це ж як співаєш!» — була відповідь.

Виставка живопису Федора Кравчика (1951—2016), яка відкрилася у виставковій залі правління Одеської обласної організації НСХУ (вул. Грецька, 20), яскраве тому підтвердження. Вона приурочена до роковин із дня смерті митця, який у такі ось осінні дні трагічно покинув цей світ.

Народився Федір в українському селі Бандрів Нижньо-Устрицького району на Львівщині (нині територія Польщі). Навчався на художньо-графічному факультеті Одеського педінституту у ті роки, коли недавно утворений факультет набирав силу, приваблював досвідчених педагогів-художників (закінчив 1973-го). Серед таких і його навчителі: Д. Беккер, С. Гамідзе, С. Голованов, М. Єременко, І. Логвін.

Працював художником-оформлювачем Одеського художньо-виробничого комбінату Худфонду (1975—2000), художником-декоратором в Одесь-кій опері та в Музкомедії. Входив до Спілки театральних діячів України (2008) та Національної спілки художників України (2010).

Виставка, ініційована родиною і друзями художника, дозволяє оцінити його внесок у розвиток сучасного українського малярства. Експозиція включає близько п’ятдесяти творів. Жанрово переважають натюрморти, представлені також окремі пейзажі. Вони безпосередні щодо сприйняття натури, емоційні, невибагливі в сенсі композиції, виражають радість життя — це своєрідна ода природі. У них своя мелодія. Якщо далі вдаватися до метафор, то це пісня у фарбах, кантилена українського степу.

Із живописної точки зору роботи мистця колористично витончені, насичені, гармонійні і є зразком оптимального узагальнення у форматі станкової реалістичної картини. На користь Кравчика-колориста свідчить і його уміння написати біле на білому — одна з найскладніших живописних задач, яка була під силу таким іменитим майстрам, як Огюст Ренуар, Поль Сезан, Олександр Головін, Олексій Шовкуненко, Микола Фешин та інші. Камерні за своїм характером роботи Кравчика сповнені світла. Для досягнення його вібрації художник уміло використовував зернисту фактуру полотна. Усе просто і мудро, без надмірних ефектів. В основі цієї живописної практики — ґрунтовна школа, заснована на пленері.

Хочу звернути увагу ще на одну якість, передусім натюрмортів, — їх «оркестровку»: тут колористичні плями організовані за принципом спадання — від акценту на першому плані до переходу у фон. Заднє тло — не доповнення, а органічна частина цілого. Творча робота починалася ще на етапі постановки. До речі, Федір Кравчик успішно працював у галузі театрально-декораційного мистецтва, де був затребуваним.

У мистецтві так важливо виробити свою формулу, знайти ключ до розуміння світу, бути в творчості гранично щирим. Не можливо охопити неозоре, потрібно уміти себе обмежувати. Цю якість наочно демонструє нинішня виставка. У заняттях живописом був сенс його життя. У майстерні живописця на мольберті залишилося незавершене полотно — натюрморт із жовтими, прощальними осін-німи квітами. Він прагнув творити, поспішав до себе… Це прощальний привіт від митця.

Володимир КУДЛАЧ.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.