Рубрики : Без рубрики

Де тут справедливість?


Хроніка гарячого понеділка

Упродовж двох останніх років в Одесі не вщухають громадські протести проти незаконних дій міської влади. Йдеться про забудову історичної частини та прибережних схилів. Органи влади та правоохоронці вже звикли «не помічати» незаконність того чи іншого будівництва, а подекуди й активно сприяли будівельному свавіллю та розкраданню комунальної власності.

У понеділок (а він видався багатим на події) зранку у прес-центрі «Paritet» відбулася прес-конференція під назвою «Арешт захисників Міського саду». Адвокат Вадим Оксюта, громадський діяч Михайло Кузаконь та юрист Артем Карташов інформували про ситуацію довкола Літнього театру у Міськсаду.

Завдяки гучному та масовому протестові небайдужих містян у владних кабінетах заговорили про відновлення історичних меж Міського саду як пам’ятки. Знайшлися й офіційні документи, які свідчать про неможливість забудови цієї території. Нагадаємо, ще за день до цього міська влада, підконтрольні їй «активісти» та забудовник запевняли, що з документами все гаразд.

Недавній протест об’єднав разом як системних борців за справедливість, так і звичайних городян, людей з різними політичними вподобаннями та різного соціального статусу, які вийшли довести, що історичне надбання Одеси — це власність всієї громади, а не близьких до мера ділків. Він показав, що в Одесі існує велика кількість людей, готових безкомпромісно відстоювати історичну спадщину, незважаючи на будь-які домовленості між владою та правоохоронцями.

Як зазначали учасники прес-конференції, під час протесаної акції, на жаль, не обійшлося без заворушень. Їх спровокували особи, зовні схожі на працівників спецпідрозділів Нацполіції, але без передбачених законодавством ідентифікаторів. Та за ґратами опинилися не вони, а відомі громадські активісти.

Так, 24 листопада було проведено обшуки та затримано Дем’яна Ганула, якому вручили підозру за ч. 1 ст. 294 КК України «Масові заворушення» та одразу ж обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб без права внесення застави. Наступного дня вручили підозру й обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави у сумі понад 600000 гривень ще одному учасникові акції — Сергію Стерненкові. Тоді ж, у неділю, вручили підозру й Ігореві Бею, призначивши судове засідання з обрання запобіжного заходу на понеділок.

Згадані особи, згідно з процесуальними документами, підозрюються в організації та активній участі у масових заворушеннях, внаслідок яких, за версією слідства, постраждали 28 правоохоронців і… жодного активіста. Вказано, що ці активісти, разом з іншими невстановленими особами, попередньо зорганізувалися для вчинення масових заворушень, підготували заздалегідь предмети з метою використання в якості зброї та впродовж акції всіляко підбурювали й провокували натовп для протистояння з по-ліцейськими. Окрему увагу в клопотанні про обрання запобіжного заходу приділено тому, що названі особи мають активну громадянську позицію, а це, на думку прокуратури, становить (увага!) особливий ризик і може вплинути на хід слідства. І саме тому, мовляв, учасникам акції в Міському саду варто обрати тримання під вартою, а не більш гуманний запобіжний захід.

Учасники прес-конференції наголосили, що впродовж останнього 1,5 року в Одесі відбулася низка не менш резонансних подій, які, однак, залишися без такої ж швидкої і безкомпромісної реакції поліції та прокуратури. Це, зокрема, розгін мирної акції «Одеса без Труханова» 1 вересня 2016-го, побиття поліцейськими представників патріотичних організацій 10  квітня 2017-го, побиття поліцейськими Сергія Стерненка 8 червня 2017-го, побиття та стрілянина в опозиційних чинній владі активістів улітку цього року, захоплення частини території аеродрому «Шкільний» 29 жовтня тощо. У цих випадках, попри наявність відеозаписів та участь у низці подій самих правоохоронців, нікому не вручено підозр та не обрано запобіжного заходу. Більше того, поліція переважно виступає «адвокатом» винуватців подій або ж усіляко їх покриває, ініціюючи численні службові перевірки чи просто затягуючи слідство.

На думку учасників прес-конференції, усе свідчить про намагання правоохоронної та судової систем придушити громадянський протест, використовуючи власні повноваження. «Це спонукало нас скликати прес-конференцію, щоб іще раз привернути увагу до згаданих фактів та публічно дати оцінку ситуації, що склалася», — пояснили вони.

На той момент уже була відома позиція голови облдержадміністрації Максима Степанова, який своє бачення проблеми виклав на сторінці у Фейсбуці:

«Щойно я вніс заставу за Сергія Стерненка. Я хочу, щоб моя позиція була зрозумілою і прозорою», — написав він. За словами пана Степанова, це його реакція на «несправедливість». «600 тис. грн застави для того, хто кидався на поліцію, і 128 тис. грн застави для того, на чиїй совісті загублені життя дітей у таборі «Вікторія». Де тут справедливість?», запитує очільник ОДА. Водночас він підкреслив, що не підтримує радикалізм у цій акції протесту і додав: «Але чудово розумію, що було приводом для таких дій. Привід — обурливий, протест — адекватний, форма протесту — неприпустима!».

Максим Степанов запевнив: «Я, зі свого боку роблю все необхідне, щоб Літній театр став невід’ємною частиною Міського саду. Засновники Одеси дарували містові сад не для наживи безчесних ділків. Вони створювали прекрасне місто. І місто має залишатися прекрасним».

Уже в понеділок увечері головною одеською новиною стало те, що активіст Сергій Стерненко вийшов на волю після того, як удень за нього вніс заставу 600 тисяч гривень голова Одеської ОДА Максим Степанов. Звільнений активіст попрямував на мітинг біля обласної прокуратури, де провів пряму трансляцію у мережі Фейсбук. Він висловив солідарність з людьми, які мітингують на «прокурорському майдані», розповів, що сподівається і на звільнення із СІЗО Дем’яна Ганула після подання апеляції. Сергій Стерненко також зауважив, що свідчення поліцейських у суді проти нього постійно змінювалися, самі свідки плуталися, їхні версії суттєво відрізнялися. Активіст вважає, що звинувачення проти нього сфабриковані. 

Того ж вечора суд обирав запобіжний захід захисникові Літнього театру Ігореві Бею. Взяти того на поруки і гарантувати особисто його явку до суду зголосилися народний депутат від ВО «Свобода» Юрій Левченко, депутат міської ради Ольга Квасницька, активісти Владислав Балинський та Сергій Гуцалюк. Попри це суддя виніс рішення про обрання Ігореві Бею запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту на 54 доби «за активну участь у масових заворушеннях». Захист підозрюваного має намір оскаржити це рішення. 

Володимир ГЕНИК.
Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.