Рубрики : Без рубрики

«Голод практично скрізь»

У лютому 2018 року спільними зусиллями кіномитців Польщі, Шотландії, Німеччини, Бельгії та України розпочнуться зйомки художнього фільму «Гарет Джонс» про британського журналіста, який був одним із перших західних кореспондентів, котрі з ризиком для себе намагалися у своїх публікаціях донести світові правду про злочин убивства голодом мільйонів людей в Україні у 1932—1933 роках.

Гарет Джонс (1905—1935) отримав блискучу освіту, вільно володів німецькою, французькою та російською мовами. Був радником прем’єр-міністра Великої Британії Девіда Ллойд Джорджа, писав статті до The Western Mail, The Times, Manchester Guardian, Berliner Tageblatt. Тричі побував у Радянському Союзі.

Як зазначають в Інституті національної пам’яті України, тон перших (1930-й) публікацій Джонса доволі нейтральний, відчувається навіть захоплення планами більшовиків. Востаннє побував у СРСР на початку 1933-го. Порушив заборону ОДПУ на в’їзд іноземним журналістам до охопленої голодом України. У березні того року придбав квиток до одного з великих міст, але вийшов із потяга на півдорозі й далі подорожував Харківщиною пішки залізничними коліями — разом із селянами, які втечею з рідних місць рятувалися від голодної смерті. Їхні розповіді та власні враження від побаченого занотував до маленьких щоденників. Джонса затримала ОДПУ й фактично депортувала з СРСР.

«Голод практично скрізь. І мільйони вмирають від нього, — писав Ґарет Джонс у листі батькам, тільки-но повернувшись із СРСР. — Я бродив кілька днів Україною, і там не було хліба, у дітей боліли животи, всі коні та корови виздихали, й люди також вмирали з голоду. Терор набув нечуваних масштабів».

29 березня 1933-го він скликав у Берліні прес-конференцію, на якій вперше публічно заявив про катастрофічний голод в Україні. 

Невдовзі Джонс публікує близько 20 статей у британських, американських і німецьких газетах. Розголос, якого набули ці публікації, змусили радянське керівництво розпочати проти нього цілу інформаційну війну на сторінках західної преси.

12 серпня 1935 року Гарет Джонс був убитий за загадкових обставин під час подорожі до Маньчжурії. 

Інтерв’ю з режисеркою кінокартини «Гарет Джонс» всесвітньо відомою польською кіно- і театральною режисеркою та сценаристкою Аґнєшкою Голланд читайте у наступних статтях цього номера.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.