Рубрики : Без рубрики

З вірою в одужання і з відчуттям опіки

Україна належить до держав, де на національному рівні відсутня політика щодо надання паліативної допомоги населенню, оскільки вона й досі не інтегрована в чинну систему охорони здоров’я. А відтак — не фінансується. На плечах лише громадських ініціатив та старань її не втримаєш, як не старайся.

Паліативна допомога — це комплекс медичних послуг для позбавлення від болю та полегшення інших тяжких проявів недуги, утримання якості життя невиліковно хворої людини на належному рівні. Вона також передбачає психологічну підтримку родичів хворого, допомогу йому у формуванні адекватного ставлення до своєї недуги, у вирішенні соціальних та юридичних питань, а також у задоволенні духовних потреб у цей непростий для людини період.

І хоча медики мало не в один голос підтвердять, що поняття «невиліковно хворий» — досить відносне, бо недужі дуже часто вибираються з таких станів, що й не вигадаєш, тисячам людей щодня необхідна специфічна допомога. У нас в Україні кількість населення, яке її потребує, добирається до 600 тисяч осіб щорічно. Якщо охопити ще й родичів недужих, які переживають стреси і також потребують підтримки, то й усі півтора мільйона.

Паліативна допомога надається і пацієнтам, які мають всі шанси одужати (наприклад, після тяжкого інсульту), повернутися до нормального життя, але тривалий час потребують інтенсивного фахового супроводу і психологічної підтримки.

Сьогодні, на жаль, ми маємо лише елементи паліативної допомоги, які надаються, як правило, у неспеціалізованих медико-соціальних закладах.

Центри паліативної та хоспісної допомоги є вже в Івано-Франківську та Харкові. Загалом у країні працює сім хоспісів та близько 60 відділень (палат) паліативної та хоспісної допомоги.

На Одещині ж це питання й досі практично не вирішене, попри те, що вже була одна обнадійлива спроба інституалізації цієї вкрай важливої сфери. Йдеться про програму соці-ально-економічного та культурного розвитку області на 2015 рік, яка передбачала формування мережі закладів охорони здоров’я, куди входили б і лікарні (відділення, палати) паліативної та хоспісної допомоги. Але все обмежилося винятково гучними намірами чиновників.

Цьогоріч департамент охорони здоров’я ОДА ініціював напрацювання цільових програм із забезпечення потреби населення в паліативній допомозі на рівні районів області. Зважаючи на географічні особливості Одещини, пілотними визначили Лиманський, Великомихайлівський та Балтський райони.

Після ретельного аналізу місцевих потреб та реальних  можливостей, після чотирьох місяців пошуку адекватних рішень, а також знайомства з досвідом 20-літньої роботи центру паліативної допомоги в Івано-Франківську, ці райони нарешті презентували власні програми  на 2018—2020 роки.

Балтську районну програму з надання паліативної допомоги презентував начальник відділу охорони здоров’я тамтешньої міської ради Станіслав Чорний. Він, зокрема, повідомив, що половину від суми фінансування програми бере на себе міська територіальна громада. Загалом, за попередніми розрахунками, за три роки формування такої служби в Балті планують освоїти не менше 15,5 мільйона гривень.

Приміщення на дев’ять ліжко-місць уже знайшли, але потрібне обладнання: і для стаціонару, і для виїзних бригад, які надаватимуть допомогу пацієнтам у них вдома (планове охоплення — до 50 осіб). Допоки не вирішене й питання щодо навчання персоналу, адже така досить специ-фічна робота передбачає особливе ставлення медичних і технічних працівників до пацієнтів. До кінця також не прописана процедура закупівлі чи централізованого постачання ліків і видаткових матеріалів для такого відділення. Як і підстави та законність утримання пацієнтів у стінах закладу.

При розробці програми балтяни не врахували факт перебування порізно пацієнтів різної статі, що було підмічено.

Програму Лиманського району презентував заступник головного лікаря з медичної частини ЦРЛ Віктор Старикович. Там упродовж найближчих трьох років передбачають освоїти аж 29 мільйонів гривень, адже в цьому районі дозволяється обслуговувати пацієнтів з Одеси (за міжнародними стандартами, такий вид допомоги надають також за межами великих міст).

Велику увагу у Лиманській ЦРЛ, за словами фахівця, приділили напрацюванню методів підтримки пацієнтів вдома. На даний час у районі до 80% хворих, які мають тяжкі діагнози і тривожні перспективи, потребують медико-соціального супроводу. Таку кількість неможливо утримувати в стаціонарі, та в цьому й нема великої необхідності. Планують організувати роботу кількох виїзних бригад, до складу яких  увійдуть медики, психологи, соціальні працівники. До фінансових розрахунків внесли також допомогу рідним і близьким недужих, адже ці люди через біду у сім’ї не мають можливості повноцінно жити й працювати, потерпають від депресії.

Для стаціонару збираються виділити одне з відділень ЦРЛ, яке повністю реконструюють, аби відповідало всім належним стандартам надання паліативної допомоги. Йдеться про пандуси, систему клімат-контролю тощо. У 2018 році лиманці планують задіяти шість ліжок, у 2019-у — 12, у 2020-у — 25. Послугами вдома до того ж 2020-го будуть охоплені 200 пацієнтів. Передбачено також створення телефонної «гарячої лінії», за допомогою якої недужі чи їхні рідні зможуть оперативно отримати пораду з питань догляду або застосування медичних препаратів, повідомити про необхідність соціальної допомоги тощо.

Головний лікар Великомихайлівського районного центру первинної медико-соціальної допомоги Тетяна Венжик, презентуючи відповідну програму, повідомила, що їхні потреби на створення служби паліативної допомоги попередньо оцінено у 9 мільйонів гривень. Сьогодні, визнала, вона надається на вкрай низькому рівні. Для початку на базі Великомихайлівського лікувально-профілактичного закладу планують відкрити невеличке відділення на шість ліжко-місць. Медичну, психологічну та соці-альну допомогу надаватимуть людям і в них удома (передбачається охопити до 50 осіб).

Доповідачі  запевняли, що команди, які готували проектні пропозиції, детально проаналізували вимоги міжнародних стандартів та місцеві можливості задля досягнення конкретного результату — якісного надання всіх необхідних послуг паліативним пацієнтам. Фінансування, казали, можливе з районного та обласного бюджетів, з коштів медичної субвенції та інших джерел. Серед першочергових завдань, підкреслювали, — затвердження протоколів надання паліативної допомоги та штатних розкладів, обґрунтування фінансового забезпечення кожного ліжко-місця. Проблема, над вирішенням якої треба добре подумати, — утримання у від-діленнях чи палатах паліативної допомоги дітей, адже за законом поряд з ними мають перебувати батьки.

Хочеться вірити, що ця перша зустріч — лише початок важливої  масштабної роботи зі створення на Одещині мережі закладів такого профілю, що вона піде далі, а не зупиниться на добрих намірах і звітах про виконання спущених з управління планів, бо таке вже було.

Добре було б почути і голос територіальних громад, особливо об’єднаних, чи готові вони, живучи на власно зароблені гроші, дбати про всіх своїх мешканців, зокрема й тих, хто потребує поліативного супроводу.

Своє слово повинні сказати і юристи, адже входження до міжнародних організацій з надання паліативної та хоспісної допомоги — це реальний шанс на матеріальну й фінансову підтримку при становленні такої служби у нас.

На мою думку, не слід також оминати увагою й перспективу залучення різних фондів та інших інституцій, можливостей громадського сектору, участі в цій справі навчальних медичних закладів… Ресурсів сьогодні не бракує. Потрібне лише велике бажання думати, зважувати і діяти.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.