Рубрики : Без рубрики

Земля сама себе не захистить

В обласній державній адміністрації відбулося засідання штабу з питань боротьби з аграрним рейдерством. Захід проходив під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації Олександра Терещука. Представники ОДА, поліції, управління Держгеокадастру та прокуратури обговорили проблемні питання щодо земель сільськогосподарського призначення.

«В Україні чимало земель перебувають у невизначеному стані: наразі невідомо, чи, наприклад, їх будуть віддавати воїнам АТО, чи продавати на аукціонах, або щось інше. Такі землі обробляються — в багатьох випадках існують так звані «тимчасові угоди». Але якщо говорити про законність таких угод, то треба відзначити: вони не є підставою для підтвердження права оренди. Це іноді стає площиною для можливого рейдерства», — наголосив Олександр Терещук.

Під час наради обговорили саме такий приклад щодо ви-значення права на обробіток однієї з ділянок землі у Роздільнянському районі. У селі Яков-лівка місцева рада скасувала тимчасову угоду на оренду землі одного фермерського господарства, яке обробляє її багато років, і тут же видала тимчасову угоду для іншого, начебто пов’язаного з місцевими правоохоронцями. Наразі розпочато кримінальне провадження. Олександр Терещук розпорядився, щоб члени комісії негайно виїхали до місцевої сільської ради і встановили, на якій підставі на землі працює техніка і чому було укладено нову тимчасову угоду вже з іншим суб’єктом господарювання. До цього заходу планується долучити і представників Держгеокадастру. «Комісія підготує матеріали і відправить їх до органів поліції. Ми хотіли б бачити, аби в таких питаннях оголошувалися підозри», — додав перший заступник голови ОДА.


Нагадаємо, лише за місяць роботи штабу боротьби з аграрним рейдерством вдалося зупинити десятки спроб захоплення врожаю та земельних ділянок на території Одещини.

Про болючу проблему розпитую Юрія Мандрика, головного спеціаліста відділу оперативного реагування з підтримання національного законодавства Управління контролю охорони земель Одеської області.

— Які найпоширеніші схеми «віджимання» землі, як це відбувається?

— За схеми я вам не скажу, але під час виконання своїх функцій державного інспектора стикаюся з фактами зловживання службовим становищем з боку органів місцевого самоврядування. Це тимчасові угоди, угоди на добровільне внесення орендної плати, це латентні договори оренди, які укладаються органами місцевого самоврядування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, розташовані за межами населеного пункту. 

Це порушення земельного законодавства. Держгеокадастр має право розпорядження землями, розташованими за межами населеного пункту, через аукціон. Тобто місцеві органи влади зловживають, укладаючи тимчасові угоди.

Ми здійснюємо заходи державного контролю задля дотримання законодавства. Якщо вбачаються ознаки порушення, особа притягається до адміністративної відповідальності, виноситься припис щодо звільнення незаконно зайнятої земельної ділянки. А стосовно посадової особи (голови сільської ради) матеріали передаються до органів Нацполіції.

— Поясніть, будь ласка, ситуацію. Тимчасова угода укладається на короткий термін. Наприкінці цього терміну людина повинна збирати врожай, а він уже їй не належить?

— Тимчасова угода, як правило, укладається на один рік. Це є порушенням, бо в Законі України «Про оренду землі» сказано, що в оренду ділянка сільськогосподарського призначення повинна надаватися на термін від семи до сорока дев’яти років. Щодо збирання врожаю, то позиція штабу така: законний користувач земельної ділянки має законне право зібрати врожай ним же посіяного.

— Виходить, що основні порушники — органи місцевого самоврядування, які, оминаючи закон, здають цю землю...

— Це певна категорія порушників. Але є особи, які справді самовільно займають земельні ділянки, користуються ними без належних документів, без відповідних договорів або права власності на ці ділянки.

— Скільки випадків рейдерства зафіксовано?

— Ми стикаємося з таким явищем досить часто. Статистики вам не назву, але більшість випадків, коли порушується земельне законодавство, — це коли певні особи самовільно захоплюють земельні ділянки.

— Чи можете оприлюднити у відсотковому співвідношенні, скільки було таких випадків і на скільки відреагували?

— Ми працюємо не на показник, а на якість. Трапляється, коли особи не з’являються до нас, відтак ми залучаємо до співпраці правоохоронні органи. Але якщо говорити у процентному співвідношенні, то самовільні захоплення становлять близько 70%, а решта порушень скоєні посадовими особами місцевого самоврядування.

— Скільки осіб було покарано за рейдерство цього року чи минулого?

— Штаб оперативного реагування створений нещодавно. Насправді нема такого поняття, як рейдерське захоплення. У законодавстві, якщо почитаєте, такого не знайдете. Самовільне зайняття — так, але не рейдерство. У Верховній Раді обговорюється питання про внесення змін до законодавства, але наразі самого поняття ви не знайдете, тому ми кажемо про самовільне зайняття. До відповідальності притягаються 85—90% осіб-порушників. Решта — або переховуються, або спливають такі факти, коли є якісь нереалізовані рішення, а відповідно до закону «Про державний контроль за використанням та охороною земель» порушенням вважається відсутність будь-якого рішення щодо передачі у власність або користування землею. Коли ж документи є, тоді нема підстав до притягнення до відповідальності.

— А ті, хто був притягнутий, це адміністративна відповідальність чи кримінальна?

— Адміністративна. Кримінальна відповідальність настає, якщо завдана матеріальна шкода на понад 80 тисяч гривень.

— А як з випадками захоплення врожаю?

— Об’єктом перевірки нашого управління є земельні ділянки і тільки, але не врожай. Якщо ж забирають і вивозять врожай, то це не наша сфера дії, це вже сфера цивільно-правових відносин і стаття Кримінального кодексу.

Володимир ГЕНИК.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.