Рубрики : Без рубрики

Гнізда повесні мостять, або Що за ремонтом у «Ластівці»?

«Якщо ви нам не допоможете, то хто допоможе цим дітям? А цей департамент хоче все продати! Все тут уже продали, і нас усіх!» — такі тривожні слова почули від працівників дитячого протитуберкульозного санаторію «Ластівка» журналісти, яких покликали на термінові збори трудового колективу закладу.

Що насправді там діється — з ходу й не зрозумієш.

Того дня люди зібралися в їдальні, де їм зачитали наказ департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради про те, що з 11 листопада дитячий протитуберкульозний санаторій закривають на капітальний ремонт. Відтак робота закладу призупиняється на невизначений час.

Головний лікар «Ластівки» Ольга Панченко зачитала колективу протокол перевірки протипожежної безпеки, в якому зазначається, що система перебуває у вкрай жалюгідному стані, й це загрожує життю співробітників та дітей.

У колективу — свої аргументи: не в ремонті, мовляв, і не в несправних гідрантах суть.

Про це тут перешіптувалися давно: закриють, припускали, санаторій на ремонт, затягнуть його, дочекаються, поки все стихне, люди потихеньку змиряться і знайдуть іншу роботу, а вкрай розорені приміщення та курортну землю легко передадуть у приватні руки.

Не на голому місці зійшли такі побоювання. Скільки санаторіїв уже позакривали і тепер на тих територіях постали багатоповерхівки на продаж! Були часи, коли й до земель «Ластівки» (район Дачі Ковалевського!) аж надто пильно приглядалися приватні забудовники. Не раз громадські активісти за сприяння місцевих ЗМІ разом із колективом закладу відстоювали цілісність території. Нині, кажуть, знову комусь муляє очі санаторій, і хтось уже почав рішуче діяти, щоб прибрати ласу курортну місцинку, справжня вартість якої — мільйони доларів, а можна, якщо отак — хитрістю та нахрапом, — обій-тися порівняно невеликими гріш-ми. За випробуваною схемою.

Санаторій, зрозуміли люди, збираються закривати тимчасово, тільки на ремонт. Але за які гроші і як довго триватиме той ремонт — не уточнюють. Це й насторожило колектив.

— Ось ви ремонтуєте власний будинок. Ви ж наперед знаєте, що будете його ремонтувати, підрахували, скільки для цього маєте грошей, де ночуватимете. Ви ж не починаєте просто так ремонт, бо захотілося?! А в нас ремонт починається з наказів, розумієте, — з гіркотою в голосі проказала завідувачка лікувально-діагностичним відділенням «Ластівки» Наталія Бєлякова.

Люди збурені: перспективи такого «ремонту», мовляв, добре відомі, а майже сотня працівників перед зимою залишається без роботи!

— Нам усім дають копняка! А куди вони подінуть цих нещасних дітей?! Вони ж нагло загинуть! — обурювалася медична сестра Тетяна Шевченко.

Сьогодні колектив «Ластівки» (санаторій відкрили в 1954 році) — це 100 осіб персоналу і 34 дитини, а влітку, як і щороку, дітей буде не менше 160. Мало не всі вони — із малозабезпечених і неблагополучних сімей, де рідні хворіють на відкриті форми туберкульозу.

П’ятиразове харчування, навчання впродовж усього року, лікування і курортна реабілітація, цікаве й змістовне дозвілля. Тисячі дітей Одещини отримували безоплатні путівки й оздоровлювалися в «Ластівці». Траплялося, що дехто залишався в санаторії навіть до року, бо за ним ніхто не приїздив, а хтось і сам не хотів повертатися додому, де часто нічого їсти, де холодно й завжди п’яні батьки.

Заклад і справді тривалий час був показовим. Чомусь згадалося, як влітку минулого року американські військові моряки, які брали участь у спільних навчаннях «Сі бриз-2016», відвідали «Ластівку», облаштували для її вихованців огорожу дитячого майданчика, пофарбували баскетбольний майданчик. Санаторій постійно приймає на оздоровлення дітей із зони АТО. Наша газета не раз писала про цікаві заходи, які проводилися в ньому. Про «Ластівку» добре знають в усій області, а медики з районів охоче рекомендували місцевій владі завчасно подбати про путівки до цього закладу, які родинам діставалися безоплатно.

Міська влада оперативно прокоментувала чутки про плановане закриття закладу. Так, у департаменті інформації офіційно заявили, що «відпо-відно до розпорядження Київського районного відділу ГУ ДСНС в Одеській області, а також з огляду на результати перевірки департаменту охорони здоров’я Одеської міськради дотримання правил цілодобового перебування дітей у дитячому протитуберкульозному санаторії «Ластівка» з 11 листопада буде тимчасово призупинено роботу цього санаторію».

У департаменті пояснили, що санаторій розрахований на перебування в ньому 110 дітей. На момент же прийняття рішення про його закриття на капітальний ремонт там було 30 дітей, з яких 9 — жителі Одеси, решта — з Одеської області. Серед них нема хворих з активною формою туберкульозу: переважно це діти, які контактували з недужими на сухоти або з віражем туберкулінової проби. Для подальшого лікування дітей з «Ластівки» переведуть у розташовані на території Одеси оздоровчі установи аналогічного профілю: тих, кому 4 — 7 років, — до відділення «Малюк» санаторію «Зелена гірка», а від 8 до 17 — у санаторій «Степове повітря».

Заробітну плату на період вимушеного простою співробітникам «Ластівки» виплачуватимуть відповідно до законодавства.

А ще в департаменті інформації міськради додали, що за результатами перевірок санаторію «Ластівка» була встановлена необхідність монтажу системи пожежного оповіщення у всіх його корпусах з виведенням на пульт ДСНС. Належить і капітально відремонтувати пожежну водойму місткістю 50 куб. м, а дерев’яні конструкції обробити вогнетривкими речовинами.

Зафіксовано також просідання даху та ґрунту майданчика для прогулянок, що загрожує безпеці дітей. Крім того, по території «Ластівки» — від вулиці Дача Ковалевського в напрямку до будинків, розташованих ближче до моря, — проходить газова труба, яка прикріплена до паркану санаторію і знаходиться в зсувній зоні. З огляду на просідання майданчика, що за 15 метрів від паркану, існує загроза просідання ґрунту під парканом з можливим пошкодженням газової труби.

Задля безпеки дітей розміщений на території зкладу дизель-генератор автономного електроживлення слід захистити суцільною сіткою. Потребують капітального ремонту і деякі корпуси санаторію.

Терміни проведення капітального ремонту, йдеться у тому коментарі, будуть визначені відповідними службами і фахівцями.

Нашу уславлену «Ластівку» й справді треба спішно рятувати. Від плісняви, від технічного зношення споруд і комунікацій, від небезпеки можливих пожеж, які вже забрали не одне дитяче життя… І дуже добре, що за це береться влада, обіцяючи виділити на такі важливі роботи чималі кошти. Та найперше, видається, санаторій слід рятувати від чиновників із профільного департаменту, які, справно отримуючи заробітну плату з бюджету міської громади, ніяк не навчаться по-людськи розмовляти зі своїми підлеглими, щоб не зчинялася паніка, щоб з відчаю не розбігався колектив кваліфікованих медиків і персоналу уні-кального оздоровчого закладу, куди черга за путівками — на роки, щоб люди не втрачали сон від того, що можуть залишитися без роботи...

Ми відстежуватимемо ситуацію довкруж цього ще й не розпочатого, а вже скандального ремонту.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

Наші партнери

Cайт Національної спілки журналістів України

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

Збільшити шрифт Зменшити шрифт

Єдина країна

Приєднуйся до нас!

Пам’ятка
Спілки читачів газети
«Чорноморські новини»

Якщо для тебе слова Батьківщина і її воля, демократія і свобода слова, гідність людини і гідність нації – не порожні звуки, а справжні цінності, якщо вважаєш себе громадянином, то ти – наш спільник.   Читати далі.

Бажаєш допомогти?

Кошти на підтримку єдиної обласної української газети Одещини можна переказувати на такі банківські реквізити: поточний рахунок 26006000041996, в ПАТ «Укрсоцбанк», МФО 300023, код ОКПО 20990766 (обов’язково слід зробити примітку «На підтримку газети»).
Дякуємо всім, хто у ці нелегкі часи разом з нами.