РубрикиБез рубрики

«Жайвори»

У моєму дитинстві весна починалася раптово й відразу. Ще вчора почорнілі ніздрюваті замети вперемішку з туманами стійко тримали зиму за поли снігового кожуха, а назавтра світ по самі вінця наповнювався сонцем і гомоном весни. Бабуся прочиняла двері навстіж, і в хату проривалися дзвінкі голоси струмочків, що плюскотіли, обганяючи один одного. У їхньому галасі губилося метушливе цвірінькання горобців, які обтрушувалися, махали крильцями і сповіщали новину: «Зі степу йде весняна вода!».

Вода ця — долинами, балками, баюрами, яругами — стрімголов спішила до річки збурити застиглу кригу. Вона прибувала й прибувала, і міць греблі вже не витримувала переможної сили весняного нурту, і тоді на річці починався льодохід. Хтось мудрий відкривав загати, і вода з галасом летіла на валуни, шуміла, пінилась, сварилась і поспішала. До річки збігалися дядьки і хлопчаки, дехто метикував, як би приставити хватку, може, якась риба трапиться. А жінки заклопотано стягували ряднинки, навішували їх на коромисла — і гайда на річку. Аж до пізнього вечора з берега чулися гулкі шльопання дерев’яного праника, а діти на тачках тягли прання додому.

Бабусі діставали із припічків-запічків клунки з насінням, перебирали його, сортували, а як земля трохи протряхала, рихтувалися до са-діння городини. А поки ще вона посадиться і виросте, командирували малечу на той бік річки у пошуках щавлю до «зеленого» борщу, бо «зимова» цибуля вже повикидала зелені стрілочки. Крім щавлю можна було нарвати товстенькі стебельця молочаю, прокачати їх у долонях, примовляючи: «Чай-чай, молочай, у руці укачай, а з руки — у вино, щоб смачніше було!». Тоді стебла втрачали свою гіркуватість і ставали принадливим їством. По селу протоптувалися стежки, в один слід, вузенькі, м’які і пружні. Пахло свіжою землею, вітром, степом, чимось неповторним, що наповнювало моє дитяче єство невимовною радістю.

А там наставали свята. Мені здавалося, що бабуся їх просто вигадує, аби мене потішити. Найяскравіше називалося «жайвори». Воно мало дату: 21 березня (день весняного рівнодення). Якось так виходило, що разом із буханками хліба бабця витягувала з печі маленькі хлібчики у вигляді пташок і називала їх «жайвори». А в хаті над вікнами вже махали крильцями «жайвори» паперові, зроблені із шкаралупи курячого яйця. Вони висіли на ниточках і колихалися від поруху повітря.

По полудню до хати навідувалися гості — сусідські дівчатка. Кожна в руці тримала свіжоспеченого «жайвора». Бабусі, що їх поприводили, всідалися біля вікна і починали свої нескінченні розмови. Ми ж вилітали на по-двір’я «закликати весну». Віночки з паперових квітів і різнокольорові «лєнти» прикрашали наші голівки, і ми, високо піднімаючи «жайвора», промовляли: «Прийди-прийди, весно, прийди-прийди, красна!». Якщо весна бувала ранньою, то на руку садили «божу корівку» і співали: «Сонечко, сонечко, виглянь у віконечко!». Бралися за ручки й водили «Подоляночку»:

Десь тут була подоляночка,
Десь тут була молодесенька.
Тут вона впала,
До землі припала,
Личка не вмивала,
Бо води не мала.
 
Устань, устань, подоляночко,
Устань-устань, ясна панночко,
Піди до кринички,
Умий своє личко!

Якась із дівчаток у центрі кола рухами відтворювала весь зміст співаночки. Я ніяк не могла второпати, чому замість «панночка» у нас було «ясна скляночка». Але так співали.

На Теплого Олекси бігали дивитися, чи прилетіли ластівки. Але, борони Боже, не можна було залазити і руйнувати їхні гнізда. «Бо будеш рябою і конопаткою», — лякали бабусі. Тоді багато було дітей з негарними рудими плямами, які звалися «веснянками», та їх причиною були аж ніяк не ластівки, а банальний авітаміноз. І коли ми влітали до хати, з великою радістю повідомляючи: «Є! Прилетіли!» — це означало, що у наші краї прийшла справжня весна.

Ми дивилися в небо, а тим часом на землі весна просушувала ґрунт і починалися забави у «класики». Накреслювали квадратики певної конфігурації, до яких треба було спершу влучити камінцем, а потім проскакати по тих «класиках» на одній нозі, на двох, з вивертом і перескоком. Усе це вимагало спритності та вправності — от вам й ігри, що розвивають.

Весна проступала все далі, й у дітлахів починалися забави на толоці за селом: у  «схованки», «навипередки», «скакалки». Збиралися відразу ж після закін-чення уроків і гралися до

пізнього вечора, що, бувало, якась із мам чи бабусь приходила за нами з лозиною, погрожуючи: завтра, поки не зробиш уроки, — нікуди ані ногою! Ми поверталися додому похнюплені, бо на нас ще чекали незроблені уроки, невиконані якісь домашні справи, вже й не кажучи про те, що страшенно хотілося їсти.

…Як давно це було? І чи було взагалі? Мабуть, було, бо коли ненароком у місті раптом подує вітер зі степу, щось перехоплює подих і на очі навертаються непрохані сльози від того дивовижного запаху зораної ріллі, торішнього полину і ще Бог знає чого, призабутого і дорогого.

Мої діти «жайворів» не знали, але хочу, щоб 21 березня моя внучка рано-раненько вибігла на вулицю, високо піднімаючи догори сонячну пташку, і заспівала ту ж таки «веснянку», яку колись співала я.

Світлана КАРЛІЧУК.

Переглядів: 490
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 25 грн.
  • на 3 місяці — 75 грн.
  • на 6 місяців — 150 грн.
  • на 12 місяців — 300 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua