РубрикиБез рубрики

Новий день для двох держав

Посольство України в США вперше очолила жінка

Оксана Маркарова указом Президента України Володимира Зеленського № 75/2021 призначена надзвичайним і повноважним послом України у Сполучених Штатах Америки. Вітаючи пані Маркарову, глава держави зазначив, що її кандидатура має три ключові переваги: патріотизм, високий фаховий рівень та дуже позитивне сприйняття у США.

Для знайомства з новопризначеною пані послом, публікуємо запис її виступу на Київському безпековому форумі 10 березня.

РубрикиБез рубрики

«Референдум» як прикриття агресії

Коментар МЗС України до сьомих роковин проведення Росією незаконного референдуму в Криму

Незаконне «волевиявлення», проведене під прицілом російських військових, суперечило Конституції і законам України, грубо порушило норми міжнародного права, міжнародні зобов’язання Росії згідно з двосторонніми договорами з Україною та Будапештським меморандумом.

Ці грубі правопорушення стали підставою для запровадження санкцій щодо Росії, а також формування міжнародної політики невизнання спроби анексії Криму.

РубрикиРакурс

Під чию парасольку?

13 березня у бізнес-центрі «Парковий» пройшов черговий з’їзд правлячої партії «Слуга народу». Втім, правлячою партією цю організацію тепер можна називати тільки умовно. Є правлячий Президент України Володимир Зеленський і «болото» з народних депутатів, яке за звичкою вважають монобільшістю. Фракція «СН» під час голосувань за важливі закони часто не набирає простої більшості — 226 голосів. І змушена просити підтримки у дружніх і не зовсім дружніх фракцій.

Із зали ніхто
не вийшов

Ситуація у Верховній Раді дев’ятого скликання щодо керованості, певна річ, краща від тієї, що була у ВР восьмого скликання. Але не дуже. Завдяки особистим якостям Петра Порошенка, якого недруги нині називають «гетьманом», Банковій вдавалося гнути свою лінію, вирівнюючи амплітуду коливань. Державним людям було зрозуміло, чого хоче і чого не хоче «гетьман». А нетямущим, включаючи олігархів, пояснювали, чим загрожує для їхнього бізнесу опір президентові.

РубрикиБез рубрики

Високошвидкісна залізниця: проєкт амбітний, та чи здійсненний?

Нещодавно «Укрзалізниця» повідомила про амбітний проєкт швидкісного руху поїздів (300-350 км/год.) до найбільших міст — Києва, Львова, Харкова й Одеси (про це «ЧН» писали у номері за 4–6 березня). За словами Володимира Жмака, голови правління АТ «Укрзалізниця» (учора, 17 березня, звільнений з посади), для його реалізації шукатимуть інвестора, зацікавленого у концесійному підході.

Коротко проаналізуємо, наскільки можливо втілити проєкт високошвидкісного руху в Україні і що означають концесійні умови для інвесторів.

РубрикиБез рубрики

Наш надійний заслін

У понеділок, 15 березня, відбулася церемонія передачі навчально-бойової батареї берегового протикорабельного ракетного комплексу «Нептун» військовій частині ВМС України, що базується у Дачному.

У цій знаковій події, повідомляє пресслужба «Батьківщини» Одещини, взяв участь перший заступник голови обласної ради Олег Радковський. Він привітав військовослужбовців з оновленням озброєння, наголосивши, що в час агресії проти нашої держави належне оснащення, висока боєздатність і підготовка Збройних сил є запорукою миру в Україні.

РубрикиБез рубрики

Туристичний магніт Одещини

Цими днями відбулася онлайн-презентація Офісу туризму Одещини при Агенції регіонального розвитку Одеської області.

Мета Агенції регіонального розвитку, зазначив її директор Андрій Шестаков, — сприяння становленню і розбудові регіональних та районних громад, допомога у залученні інвестицій та грантової підтримки.

РубрикиБез рубрики

Дунайська стратегія: чи скористаємося шансом?

18 лютого цього року Міністерство розвитку громад і територій України та служба віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції повідомили, що національні координатори країн-учасниць Європейської стратегії для Дунайського регіону (ЄСДР) одностайно підтримали заявку нашої держави на головування в ній у 2022-у. Таким чином, Україна стане першою країною без членства в Євросоюзі, що впродовж року головуватиме у цій макрорегіональній ініціативі ЄС, до реалі-зації якої залучено 14 держав Дунайського басейну. (Статтю Любові Непоп, голови Дунайської комісії, надзвичайного та повноважного посла нашої держави в Угорщині «Навіщо Україні головування в Дунайській комісії?» читайте у «ЧН» за 11-13 лютого.)

Це амбітний крок з боку україн-ського уряду, адже головування країни у Дунайській стратегії є відповідальною місією, що потребуватиме значних інтелектуальних, людських і фінансових ресурсів. Не в останню чергу на урядове рішення щодо головування країни в ЄСДР вплинуло запровадження ротаційної моделі щодо його призначення. Згідно з її принципом, до України черга дійшла би тільки через 16 років. Тож український уряд скористався останньою нагодою очолити ЄСДР відповідно до ще чинного принципу, коли держава головування визначається шляхом проведення виборів. З огляду на це рішення Кабміну, безсумнівно, є вчасним та обґрунтованим. Утім, відкритим залишається питання: чим стане головування України у Дунайській стратегії — початком якісно нового етапу участі в цій ініціативі Євросоюзу, чи лише коштовною і ресурсовитратною PR-акцією?

РубрикиБез рубрики

Кульгава прозорість

Постійний моніторинг — запорука відповідальної роботи. Саме так вважають у Міжнародному центрі перспективних досліджень і вже не один рік складають рейтинг прозорості міст та регіонів, оцінюючи, наскільки ефективною, відкритою і доступною для населення є діяльність структур державного управління, місцевого самоврядування та громадського суспільства.

Одещина замикає першу десятку рейтингу, поступившись Волинській, Сумській, Запорізькій, Тернопільській, Чернігівській та Львівській областям. А на призових місцях — Рівненська, Вінницька та Хмельницька.

РубрикиБез рубрики

Юлія НАГАЄЦЬ: «Я вдячна батькам, що відправили мене до інтернату!»

Наша землячка Юлія Юріївна Нагаєць внаслідок травми повністю осліпла ще в ранньому дитинстві. У неї розвинулася невиліковна атрофія зорового нерву. Її люблячі татусь з матусею довго не зважувалися віддати малолітню донечку навчатися в Одеську школу-інтернат №93 для незрячих дітей. Бо що ж, мовляв, подумають люди. Зрештою, дбаючи про майбутнє Юлі, таки прийняли важке, але відповідальне і, як підтвердило життя, мудре рішення.

Там, в інтернаті, дуже допитлива і здібна Юля наполегливо навчалася 12 років, і не лише наукам, а й, найголовніше, як пристосуватися до життя у світі зрячих. Після школи успішно склала іспити на факультет іноземних мов Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова. А 2019-го повернулася у рідні інтернатські пенати дипломованим викладачем. Не зупиняючись на досягнутому, дівчина заочно здобула в Києві ще й другу вищу освіту за фахом тифлопедагог (робота зі слабозорими й тотально незрячими дітьми).

РубрикиБез рубрики

Битва за оперний

1 березня головний режисер Одеського національного академічного театру опери та балету опублікував у Фейсбуку пост, у якому розповів історію свого побиття. Історію про «замах» на його життя доповнювати лячні фото із синцями. За логікою повідомлення, що складалося із п’яти пунктів, його побиття — це одна з ланок у цілій низці подій, пов’язаних із звільненням його з посади головного режисера і наміром брати участь у конкурсі на посаду генерального директора театру.

Що у публічному просторі?

Історія з побиттям уже колишнього головного режисера Одеської опери Євгена Лавренчука не лише набрала всеукраїнського масштабу, а й ви-йшла за межі країни. Навіть страшно подумати, яка величезна кількість людей, поділившись на «за» і «проти», залучені до цього скандалу. Артисти і музикознавці, центральні та місцеві ЗМІ, громадські та культурні діячі, любителі музики, пліток та інтриг читають, пишуть, лайкають, репостять, закликають, співчувають, захоплюються, розвінчують, сваряться, висловлюють думки, припущення і побажання, гнівно критикують та атакують одне одного...

РубрикиБез рубрики

Одноримки дідуся Олекси

Для малюків та школярів, а також для мам і татусів та бабусь і дідусів

Відомий поет і мовознавець Олекса Різників — автор багатьох мудрих книг і лауреат престижних літературних премій. Провідною темою його досліджень є неосяжне багатство укра-їнської мови, глибинні різнобарвні форми словоутворень, які прийшли до нас із сивої давнини.

Багато років він натхненно працює над кореневим словником, який вишукано нарік «Українськими словогронами». А його словник омонімів та схожословів знайшов схвальний відгук серед вчених і вчителів-словесників (О. Різників, Одноримки, Тернопіль, Богдан, 2011, 408 с.).

РубрикиБез рубрики

Подякуй учителеві!

Міністерство освіти і науки України та фінський проєкт підтримки реформи україн-ської школи «Навчаємося разом» проводять кампанію «Подякуй вчителю», яка є завершальним етапом національної кампанії «Класний вчитель».

Із самого початку метою проєкту була промоція наших вчителів як сучасних, компетентних, ерудованих і творчих педагогів, яких люблять учні, яким довіряють батьки та які вміють зацікавити дітей предметом, розкрити їхній потенціал і надихнути на подальші здобутки.

РубрикиБез рубрики

Олекса РІЗНИКІВ

А

Підійшов до козаків турецький аґа,
Подивився і мовив зловісно: ага!

* * *

В листі питала американка:
що за картопля американка?

* * *

Чи не тому, що наші предки анти,
є так багато слів
із початковим анти?

РубрикиБез рубрики

Поза часом

Цього дня, 18 березня, уже далекого 1943-го народився один з найкращих українських прозаїків Олекса Шеренговий. Відтоді минуло 78 зим, 12 з яких — без Олекси Гнатовича…

Та є ті, хто поза часом. І серед них — Олекса Шеренговий. Ось що про це написав відомий критик і літературознавець Євген БАРАН.

РубрикиБез рубрики

Надія МОВЧАН-КАРПУСЬ. Весняні мотиви

Свято Явдохи

Спідницею трясе Явдоха.
На те Юхим бурчить та оха:
«Було і тепло вже, і сухо!
Яка ж нестерпна ти, Явдохо!».
 
Взяла Явдоха кочеріжку,
Пішла у наступ боком трішки:
«Я цю образу не забуду —
Явдошити ще більше буду!
Отож тікай! Залазь на піч!
Сиди там день, сиди там ніч!
Один лиш звук мені навстріч —
Знайду і там! Розвалю й піч!».

РубрикиБез рубрики

Андрофаги, або Від Батурина до Іловайська

Прислів’я неосудне.
Володимир ДАЛЬ.

Про українську мову в Україні слід говорити завжди. А особливо — українською. Бо ж з давніх-давен люди казали, що «від красних слів язик не відсохне», а «у кого рідна мова, в того й душа здорова». Так, принаймні, твердять українські прислів’я, а в них, як відомо, живе безсмертна душа українська, історія, сповнена оборони українцями своєї мови від усіляких горе-сусідів, які постійно намагаються то відкраяти території, то колонізувати нас під виглядом «благодійників», то асимілювати. Воістину кажуть, що «у вічі як лис, а позаочі як біс».

Здавалося б, ще вчора ми були з росіянами «братами», а сьогодні нам від того «братерства» у горлі терпко. І по обидва боки кордону стоять не тільки гармати, а й питання: чому? Й у кожної сторони своя версія, своя відповідь, своя правда, свої аргументи. Як і погляди на досягнення миру та відновлення добрих стосунків — теж у кожного свої.

РубрикиБез рубрики

Про кронштадтський лід, незрячі очі й наше майбутнє

Навряд чи серед представників старшого покоління наших громадян, які вчилися ще в радянській школі, знайдеться багато таких, хто б, будучи шестикласником, не скандував захоплено вірші нашого одесита Едуарда Багрицького:

Нас водила молодость
В сабельный поход,
Нас бросала молодость
На кронштадтский лед.

Боевые лошади
Уносили нас,
На широкой площади
Убивали нас.

Но в крови горячечной
Подымались мы,
Но глаза незрячие
Открывали мы...

Ой-ой, Едуарде Георгійовичу, комсомольський поете!..

Ніхто із того кронштадтського льоду «в крови горячечной» так і не підвівся, а «глаза» наші, на жаль, і досі залишилися незрячими…

РубрикиБез рубрики

Наша гордість і наша тривога — Куяльник

Про екологічний стан та перспективи порятунку справжньої перлини Одещини — Куяльницького лиману — розповів на брифінгу тимчасово виконуючий обов’язки директора департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Олексій Повар.

Ситуація навколо водойми, яка цілком здатна конкурувати з Мертвим морем, а відтак бути Меккою оздоровчого туризму нашого краю, вже не перший рік викликає не просто занепокоєння, а має всі шанси перетворитися на екологічну катастрофу.

РубрикиБез рубрики

«Жайвори»

У моєму дитинстві весна починалася раптово й відразу. Ще вчора почорнілі ніздрюваті замети вперемішку з туманами стійко тримали зиму за поли снігового кожуха, а назавтра світ по самі вінця наповнювався сонцем і гомоном весни. Бабуся прочиняла двері навстіж, і в хату проривалися дзвінкі голоси струмочків, що плюскотіли, обганяючи один одного. У їхньому галасі губилося метушливе цвірінькання горобців, які обтрушувалися, махали крильцями і сповіщали новину: «Зі степу йде весняна вода!».

Вода ця — долинами, балками, баюрами, яругами — стрімголов спішила до річки збурити застиглу кригу. Вона прибувала й прибувала, і міць греблі вже не витримувала переможної сили весняного нурту, і тоді на річці починався льодохід. Хтось мудрий відкривав загати, і вода з галасом летіла на валуни, шуміла, пінилась, сварилась і поспішала. До річки збігалися дядьки і хлопчаки, дехто метикував, як би приставити хватку, може, якась риба трапиться. А жінки заклопотано стягували ряднинки, навішували їх на коромисла — і гайда на річку. Аж до пізнього вечора з берега чулися гулкі шльопання дерев’яного праника, а діти на тачках тягли прання додому.

РубрикиБез рубрики

«Зоряне послання» від Ілона Маска

Компанія Ілона Маска SpaceX планує запуск свого проєкту супутникового Інтернету Starlink на території України. Вже зараз доступне предзамовлення цієї послуги, яка стартує в наступному році.

Що таке Starlink?

Розробка проєкту почалася ще в 2015-у. З англійської Starlink перекладається як «зоряне послання». Його мета — забезпечити високошвидкісним широкосмуговим Інтернетом місцевості, де раніше він був ненадійним, дорогим чи зовсім недоступним.

РубрикиБез рубрики

Гарбузова олія проти гіпертонії

Як відомо, високий кров’яний тиск є передвісником серцевих захворювань, тому його необхідно контролювати. Допомогти впоратися із цим може олія із гарбузового насіння.

Досліджуючи контрольну групу людей, учені додавали їм у раціон щодня по 3 грами олії гарбузового насіння. За шість тижнів це призвело до значного зниження в них систолічного артеріального тиску, який є найважливішим показником, оскільки дає краще уявлення про ризики інсульту або серцевого нападу, пояснюють фахівці.

РубрикиБез рубрики

У стані «рідкого скла»

Щоб виявити новий стан речовини, прихований усередині загадкових перетворень, які відбуваються між рідким і твердим станами скла, група вчених з Німеччини та Нідерландів застосувала технологію, що має назву конфокальна мікроскопія.

«Суспензії колоїдних частинок дуже поширені в природі та техніці й інтенсивно вивчаються більше століття», — зазначив співавтор дослідження, професор Андреас Зумбуш з хімічного факультету Констанцького університету. «Коли щільність таких суспензій збільшується до високих об’ємних часток, часто їхня структурна динаміка, перш ніж вони зможуть сформувати впорядковану структуру, зупиняється в неврегульованому, склоподібному стані. Дотепер такі експерименти проводилися з використанням сферичних колоїдів. Однак підвищений інтерес до синтетичних колоїдів як до будівельних матеріалів привів до розробки безлічі нових методів синтезу колоїдних частинок з певною геометрією і взаємодіями».

РубрикиБез рубрики

Полуничний ринок

В Україні щорічно вирощується понад 130 тисяч тонн ягід, найбільше — полуниці, смородини та малини, повідомляє agronews.ua.

Лідерами з виробництва ягід відкритого ґрунту є: Вінницька область — у середньому 18 тисяч тонн, Одеська — 5 тисяч, Волинська — 4 тисяч, Херсонська — 3,7 тисячі та Львівська — 3,5 тисячі тонн.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 25 грн.
  • на 3 місяці — 75 грн.
  • на 6 місяців — 150 грн.
  • на 12 місяців — 300 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua