РубрикиБез рубрики

Шанс на виправлення

«Романтичний» вчинок міг завершитися вироком, якби не відновне правосуддя

Однією з моделей відновного правосуддя є програми примирення потерпілих і правопорушників. Медіація використовується у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», що реалізується на базі системи Безоплатної правової допомоги. Крім процедури примирення, кожен неповнолітній проходить індивідуальну програму ресоціалізації. Якщо неповнолітній примириться з потерпілим і відшкодує збитки, пройде заходи ресоціалізації, він може бути звільнений від кримінальної відповідальності за рішенням суду.

Ця історія трапилася в одному з квіткових магазинів Одеси. 16-річний Дмитро викрав 78 тюльпанів, чим спричинив потерпілій матеріальну шкоду на загальну суму трохи більше тисячі гривень. Хлопець обвинувачувався у вчиненні злочину, що передбачений ч. 1 ст. 186 Кримінального кодексу України, — відкрите викрадення чужого майна (грабіж). Максимальне покарання за цей злочин передбачає позбавлення волі на строк до чотирьох років.

Дмитро навчається в 10-у класі, у нього є старший брат, але той живе окремо. Мати хлопця часто хворіє, тому батько змушений багато працювати вночі на заводі та в службі таксі, щоб утримувати сім’ю. Іноді він бере Дмитра із собою на завод, щоб той допомагав йому та вчився самостійності.

Через напружений ритм життя у батьків не вистачає часу, щоб приділити більше уваги синові. Успіхами у навчанні хлопець не може похвалитися, змінив уже кілька шкіл. Дмитро досить сором’язливий та закритий у собі, друзів серед однолітків не має. Єдина, з ким може поділитися новинами та переживаннями, — його подруга Наталка. Якось хлопець вирішив здивувати дівчину подарунком. Побачивши у вітрині магазину рожеві тюльпани, улюблені квіти своєї подружки, не зміг втриматися та поцупив їх.

Під час досудового розслідування прокурор запропонував підліткові взяти участь у пілотному проєкті з відновного правосуддя. Регіональний центр з надання БВПД в Одеській області прийняв рішення про застосування програми та дав відповідне доручення для проведення медіації адвокатові, який співпрацює із системою БПД. Дмитро відшкодував потерпілій збитки в пов-ному обсязі, визнав завдану шкоду та вибачився перед нею за свій вчинок. Хлопець пройшов кілька занять з психологом. Його батьки кажуть, що підліток став відкритішим та доброзичливішим, охоче йде на контакт із членами родини. Навчився прогнозувати наслідки своїх вчинків, розуміти різницю між бажанням та потребою.

У судовому засіданні захисник Дмитра заявив клопотання про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності. Адвокат зазначив, що його підзахисний вчинив злочин без попереднього умислу, перебуваючи у виснаженому стані та через психологічну і фізичну втому. Від потерпілої також надійшла заява про закриття кримінального провадження, оскільки матеріальні і моральні збитки їй відшкодовані, а сам обвинувачений загрози для суспільства не становить.

Програма відновлення завершилася успішно: ухвалою суду неповнолітній був звільнений від кримінальної відповідальності, сторони досягли примирення між собою.

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області:

вул. Льва Толстого, 6, м. Одеса, 65023, контактний телефон: (048) 726-22-23.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-21-31-03.

Електронна адреса: office. odesa.legalaid@gmail.com, office. odesa@legalaid.od.ua.

Переглядів: 139
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 25 грн.
  • на 3 місяці — 75 грн.
  • на 6 місяців — 150 грн.
  • на 12 місяців — 300 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua