РубрикиБез рубрики

Довгограюча новина

Вчора це обговорювали на всіх інформаційних майданчиках, а сьогодні — тиша, наче нічого й не сталося. І цьому є причина. Ми досі не навчилися рахувати до десяти, перш ніж реагувати на несподівану і суперечливу подію.

Виняток з безправ’я

Знайти спільну точку опори у викладі того, що відбувається в телеефірі, навряд чи можливо. Але варто спробувати. Почнемо з того, що окремого сюжету — рішення Ради національної безпеки і оборони України про блокування мовлення телеканалів «112 Україна», ZIK і NewsOne — не існує.

Є рішення РНБО України про застосування санкцій в рамках опору агресії. Санкції діють із 2014 року, коли ця агресія почалася, і застосовні до тих, хто з-за кордону її здійснює. До українських організацій та фізичних осіб положення про такі санкції не стосуються. Але є виняток. Цей виняток — тероризм і сприяння терористичній діяльності на території нашої держави в інтересах ворога.

Чи можна вважати терористичною діяльністю поширення ворожої пропаганди через засоби масової інформації? Очевидно, так. Така пропаганда деморалізує армію і населення, завдає навіть більшої шкоди, ніж обстріли з людськими втратами на лінії фронту. Але є одне «але». Для юридичної чистоти аргументів слід офіційно визнати, що Україна перебуває в стані війни з Росією, а громадяни України, які співпрацюють з окупантами, підлягають суду як колабораціоністи.

Уявляєте, яку кількість підозр за тяжкими статтями Кримінального кодексу належало б оголосити вищим посадовим особам, обранцям народу і найбагатшим людям країни в цьому випадку? Калькулятор зламається. Одне слово, як і в боротьбі з корупцією, підозрюваних доводиться висмикувати навмання і призначати винних, гадаючи на кавовій гущі. Санкції до формального власника компаній (куди, в тому числі, входять телеканали) народного депутата Тараса Козака застосовані, з одного боку, обґрунтовано, з іншого боку — довільно. І через причини, що мають відношення до тероризму тільки на перший погляд.

На трьох майданчиках ТБ, пов’язаних, як тепер висловлюються, з Віктором Медведчуком, у великих дозах справді була присутня ідеологічно забарвлена кремлівська пропаганда. Через це NewsOne і «112.Україна» (ZIK раніше не входив до медіаімперії) на Банковій хотіли прикрити ще за Порошенка перед президентськими виборами. Але, уникаючи звинувачень у зазіханнях на свободу слова і не бажаючи сваритися з електоратом Медведчука, бій з «терористами» відклали.

А потім на виборах переміг Зеленський. З політичним порідком денним «просто перестати стріляти». Це на перших порах цілком влаштовувало кремлівських пропагандистів. На трьох «терористичних» телеканалах із задоволенням і за повного схвалення представників «зеленої влади» півтора року «мочили» Петра Порошенка та «Європейську солідарність». Але шляхи Банкової і гвардії Медведчука потім розійшлися. Почасти тому, що Зеленський не зважився на капітуляцію перед агресором, почасти тому, що в «ОПЗЖ», де повно бізнесменів, багаті люди не могли змиритися з некомпетентністю «зелених» економістів.

Відлуння «свободи слова»

Одне слово, коли рейтинг Зеленського почав танути, спе-ціально навчені пропагандис-

ти приєдналися до спільного хору критиків президента і «Слуг народу». Це, на думку частини політтехнологів, стало приводом, щоб у РНБОУ за підказкою Банкової знову поцікавилися — звідки у Тараса Козака величезні гроші на утримання телеканалів. Версія РНБОУ і СБУ полягає в тому, що за участі і за сприяння низки фізичних осіб та українських компаній в Україну надходили великі обсяги вугілля, видобутого на окупованих українських територіях. Частина грошей від поставок вугілля йшла на підтримку терористів, частина — на утримання телеканалів, яких у Тараса Козака не три, а вісім.

Документів, які підтверджують версію РНБОУ, поки що не пред’явили, а до суду на згаданих осіб і компанії ніхто не подавав. Більше того, генеральна прокурорка Венедіктова нібито відмовилася оголошувати підозри компаніям та особам, що попали під санкції. Тобто історія з «вимиканням» телеканалів далеко не закінчена, а її продовження може вплинути на політичний ландшафт України.

Маса співвітчизників-патріотів зі схваленням та ентузіазмом зустріли факт припинення мовлення прокремлівських телеканалів. А частина йде далі і вимагає закриття всіх телеканалів, запідозрених у недостатньому патріотизмі. Починаючи з «Інтера» і «Нашого». Підставою для подібних вимог є попередження та зауваження, винесені Національною радою з питань телебачення і радіомовлення. Але, знову ж таки, йдеться про примусові заходи в позасудовому порядку.

При цьому до суду і навіть незалежно від його рішення мовлення електронних засобів масової інформації, що підпали під санкції чи позбавлені ліцензій, не відновиться. У такій ситуації представники чинної влади зможуть виграти парламентські або президентські вибори фактично без конкурентної боротьби. Тобто іншими методами, але з тим же результатом Україна прийде до того, що сталося вже в Росії.

Патріоти таку небезпеку ігнорують. Зате детально обговорюють «зміну курсу» Зеленського та оголошення ним реальної війни агресору. Якщо переглянути інтерв’ю Володимира Олександровича, дані останнім часом закордонним ЗМІ, і відкинути словесне лушпиння, то про жодні конкретні дії, спрямовані на боротьбу з російською агресією, у висловлюваннях президента не йдеться. А закриття прокремлівських телеканалів, як і вся радикальна риторика, використовується ним як інструмент для підняття рейтингу.

Після «закриття» телеканалів політичні акції Банкової в ціні на внутрішньому ринку справді зросли. Але зросли в ціні й акції так званих захисників свободи слова, серед яких почесне місце займають прихильники Віктора Медведчука і Тараса Козака. Клієнти Кремля із задоволенням це використовують, додаючи в програму політичного цирку ініціативу імпічменту президента та випускаючи на манеж Вадима Рабіновича.

Втім, на зовнішньому ринку «ОПЗЖ» застосовує інші, сер-йозніші методи. Дзвінок Віктора Медведчука заступникові голови російського Радбезу Дмитру Медведєву, без сумніву, в Москві почули. Й «атака на свободу слова в Україні» відгукнулася відновленням боїв на Донбасі.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 467
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 25 грн.
  • на 3 місяці — 75 грн.
  • на 6 місяців — 150 грн.
  • на 12 місяців — 300 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua