РубрикиПроблема

Мертвий сезон

Липнева спека, пандемія і пора відпусток, здавалося б, не залишають часу для великої політики. На перших шпальтах українських друкованих видань та у фокусі інформаційних сайтів як новини почала з’являтися «свіжа інформація» про день народження слонихи у Київському зоопарку (22 роки) та річницю падіння «Тунгуського метеорита» (1908-й). Але так тривало недовго.

Незвичайний злочинець

Уперше за багато років в Україні сталася подія, яку можна охарактеризувати як терористичний акт, описаний у підручниках для фахівців. Відповідність того, що трапилося в Луцьку 21 липня, зі сценарієм «класичного» теракту була такою повною, що нагадувала театральну постановку. Якщо зважити, що на чолі нашої держави більше року перебуває колишній артист і команда менеджерів шоу-бізнесу, у таких міркувань підстави є. Але не варто поспішати з висновками.

Сюжет із захопленням автобуса і звільненням заручників навіть за першого аналізу розпадається на кілька історій, слабко пов’язаних між собою або не пов’язаних взагалі. Починаючи з біографії самого «терориста», висунутих ним вимог і закінчуючи поведінкою Максима Кривоша під час теракту в автобусі разом з тринадцятьма заручниками.

За час перебування під вартою (загалом одинадцять років) у багатьох ув’язнених після звільнення з’являються проблеми з психікою. Але якщо такі й були у Кривоша, то, за свідченням людей, які з ним спілкувалися, ознак агресії Максим не виявляв. Навпаки, як волонтер п’ять років поспіль лікував і виходжував бездомних собак.

Цікаво, що під час підготовки до теракту він запасся не тільки зброєю, а й закупив воду і таблетки на випадок, якщо комусь із заручників стане погано. А коли одній із заручниць справді стало погано, постарався її заспокоїти. Після звільнення це підтвердили всі, хто перебував в автобусі.

Не менш дивною, ніж поведінка Кривоша, були й заявлені ним умови звільнення заручників. У пресі та в ефірі вже з’явилася інформація, що вимогу подивитися всією країною американський фільм «Земляни» про безжальну експлуатацію тварин людиною, а також вимогу, щоб провідні українські олігархи і політики визнали себе терористами, придумав не Максим, а його спільник. Який, нібито, більш освічений.

Це, м’яко кажучи, не відповідає дійсності. У Маніфесті «Філософія злочинця», опублікованому як книга Кривошем у 2014 році (видана в кількості 400 примірників), чи не половину тексту складають цитати з творів філософів і публіцистів усіх часів та народів. Від античності до наших днів. Мета — довести, що головним терористом завжди є влада, а головною зброєю проти терору — правда. Хотів написати, що ця думка примітивна, але остерігся. Згадав гасла нинішніх борців за расову рівноправність у Сполучених Штатах Америки.

Як би там не було, з початку 2014-го Максим Кривош ніс подібну правду людям у рамках закону, але саме зараз йому треба було переступити межу. Чому зараз? Розібратися в цьому необхідно, хоча навряд чи це зробить слідство або суд. І навряд чи захочуть це зробити.

Підсадна щука?

Зараз в інтересах слідства — якщо не засекретити, то різко обмежити доступ до інформації, пов’язаної з незвичайним терактом. Якщо 22 липня всі українські ЗМІ навперебій викладали відео спецоперації зі звільнення заручників у Луцьку та коментарі на цю тему, то 23 липня тема теракту практично зникла з інформаційних стрічок. Не помилюся, якщо припущу, що це пов’язано з участю в операції особисто президента Зеленського.

Нагадаю, що глава держави протягом десяти хвилин розмовляв по телефону з терористом, який захопив людей, і пообіцяв виконати низку його вимог. Після того як Максим Кривош упевнився (перевірив у Фейсбуці), що його вимоги виконані, відпустив спочатку трьох заручників, а через деякий час і сам здався спецназівцям, які його оточили.

На відміну від коментаторів, котрі вважають, що з терористами за жодних обставин розмовляти не можна, думаю, Володимир Зеленський у даному конкретному випадку вчинив правильно. Але водночас мені, і не тільки мені, здається, що в будь-якому випадку ситуація завершилася б безкровно, незважаючи на демонстративну стрілянину і спробу кинути гранату, яка «випадково» не вибухнула.

Невідомо, чи використовували Кривоша «в темну», чи ні. Важко сказати, чи був присвячений Зеленський, чи ні у «спецкомбінацію», але загальна картина нагадує відому «обманку». Коли охоронець-аквалангіст насаджує своєму шефу на гачок щуку або підсовує амфору на дні моря. У підсумку: президент-герой, охоронець — із ще однією зірочкою на погонах. І всі задоволені. Спровокувати людину з нестійкою психікою на підготовку теракту міг, природно, не звичайний охоронець, а підготовлений фахівець. Ініціювати розмову президента з Кривошем для менеджерів шоу-бізнесу в кооперації з таким фахівцем виявилося взагалі дрібницею. А хто ж буде задоволений у результаті? Як розгорнуться події, якщо випливе, що виконавець теракту — підсадна щука, а на гачку — сам рятівник заручників?

Московські пропагандисти вже зреагували на спілкування Президента України з Максимом Кривошем. І пред’явили козирну карту. Якщо глава держави може розмовляти з терористом по телефону, то що заважає йому зателефонувати бойовикам у Донецьку і Луганську? На кону там не тринадцять життів, а долі мільйонів. З логіки подібної пропаганди випадає, щоправда, втручання Росії. Але її «там нет», а чого не зробиш задля блага людей…

«Просто перестати стріляти» і закінчити війну за рік з гаком не вдалося. Вдалося, щоправда, зазирнути в очі Путіну в Парижі. Але без толку. На сході по наших військовослужбовцях стріляють із ще більшою жорстокістю, а в Кремлі наполягають на терміновому внесенні змін до української Конституції та проведенні місцевих виборів на Донбасі вже цього року. Для відволікання уваги від повного і беззастережного провалу «зеленої влади» на східному напрямку раніше використовували повідомлення про успішну боротьбу з корупцією по всій країні.

Тепер до успіхів влади додасться ще й боротьба з тероризмом.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Переглядів: 85
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua