РубрикиБез рубрики

Західний квітковий трипс

Західний квітковий трипс (ЗКТ) — найнебезпечніший шкідник овочевих, декоративних і квіткових культур закритого ґрунту. При комерційному вирощуванні рослин його присутність призводить до значних економічних втрат.

Високий рівень шкодочинності ЗКТ обумовлений його багатоїдністю, здатністю переносити на рослини вірусні хвороби, а також складністю боротьби з ним. Це — широкий поліфаг: харчується на 244 видах рослин із 62 сімейств.

У відкритому ґрунті пошкоджує, в основному, квіти таких культур, як абрикоси, персики, нектарини, сливи, виноград, троянди, гарбузові, томати, а також моркву, бавовну, квасолю, цибулю.

У Європі, як правило, зустрічається тільки на тепличних культурах, найчастіше — на хризантемах, герберах і трояндах. Дещо з вирощеного, як-от зрізані квіти, полуниця, перець, огірки, при ураженні трипсами практично повністю втрачають ринкову цінність. На інших культурах ушкодження більше проявляється через зараження тосповірусами, в тому числі вірусами плямистого в’янення томатів та смугастості тютюну. Хімічна боротьба із ЗКТ ускладнена через прихований спосіб його життя — оселяється у квіткових бруньках, пуп’янках, квітах, пазухах листків.

У тепличних умовах трипс розмножується впродовж усього року, відтворюючи за цей час 12—15 поколінь. Кожна самка відкладає в клітини паренхіми листя, квітів та плодів від 20 до 40 яєць, які дозрівають за 4 дні при температурі 270С, і 13 днів — 150С. Яйця можуть бути відкладені і на відкриту поверхню листка — у цьому разі вони дуже сприйнятливі до висихання й гинуть. З незапліднених яєць з’являються лише самці, із запліднених — самки. Із яйця виходить личинка і починає живлення, проколюючи епідерміс і висмоктуючи сік з клітин паренхіми.

Яйця непрозорі, бобоподібні, розміром 200 мкм. Личинки: перша стадія — прозорі, друга — золотисто-жовтого кольору. Імаго: крихітна, менше 2 мм, комаха з вузькими бахромчатими крилами. Самці менші, ніж самки. Самець блідо-жовтого, самка — від жовтого до бурого забарвлення.

Основний симптом зараження ЗКТ — зміна кольору поверхні листя та місць пошкодження. На листках декоративних рослин спостерігається також сріблястість, деформація, слабкий ріст та коричневі шишки. Живлячись, трипси спричиняють знебарвлення і рубцювання квітів та пелюстків, деформацію бутонів. Ще один симптом пошкодження — «плямистість з ореолом», яка складається з дрібних темних рубців, оточених білуватою паволокою.

Дорослі комахи здатні літати і стрибати, таким чином поширюючись у середині теплиці і від заражених теплиць до сусідніх. Вони легко розсіюються вітром, переносяться на одязі, волоссі, з інвентарем. На великі відстані шкідник дістається з посадковим матеріалом, свіжими овочами.

З карантинних заходів головним є фітосанітарний контроль імпортних рослинних вантажів: зрізаних квітів, горщикових культур, овочів, свіжої зелені тощо. Щодо теплиць, то тут ідеться про видалення пошкоджених рослин, стерилізацію ґрунту, знезараження інвентарю, знищення бур’янів, застосування інсектицидів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Можливі й біологічні методи боротьби, зокрема з допомогою ентомофагів.

Ольга БУБЛИК,
головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки, контролю
в сфері насінництва
і розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Переглядів: 75
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua