РубрикиБез рубрики

Сучасне мистецтво й Ута Кільтер

Із виставки, присвяченої творчості арт-критика Ути Кільтер (ретроспектива діяльності за 30 років) у Музеї сучасного мистецтва Одеси (вул. Леонтовича, 5)

Пані Ута — знакова фігура для нашого міста, для країни загалом. На жаль, ми не усвідомлюємо всю значущість цієї постаті.

Відомо, що впродовж ХХ ст. у мистецтві відбулася низка фундаментальних зрушень, які призвели до появи нових форм вираження. Перформанс, акціонізм, гепенінг. У нашій архаїчній, постколоніальній країні такі види мистецтва, на жаль, не знаходять гідної поваги. Ми не вміємо швидко зчитувати інформацію, яку надає нам сучасне мистецтво, і тому не мо-

жемо вчасно й адекватно відрефлекcовувати нашу дійсність. Ута Кільтер — провокативна постать. Її жести, мова, стиль поведінки часто сприймаються як виклик усталеним нормам. Іноді вона шокує. Та за різкістю й категоричністю криється глибокий, чутливий знавець сучасного мистецтва. За фахом вона — філософ, а ще — журналістка, актриса, перфомерка, людина з дуже тонкою організацією душі. Це знала і режисерка Кіра Муратова (Ута знялася у восьми стрічках відомої на весь світ кінорежисерки, про це йдеться в експозиції виставки). Це знають композиторка Кармелла Ципколенко, письменник Юрко Іздрик, багато інших шанованих представників української культури. Її добре знають у мистецьких колах Європи.

У наших цінностях, на жаль, утвердилося уявлення, що мистецтво — це щось монументальне, гармонійне, витончене, те що живе у віках. Його поважають, але мало хто по-справжньому розбирається в ньому…

Сучасне мистецтво — це зовсім інша субстанція. Це концептуальне вираження проблематики взаємовідносин особистості та суспільства. Перформанс перебуває у певному місці, у певний час і є художнім жестом, дією, акцію. Українці, як на мене, занадто занурені у буденні справи нашого турбулентного сьогодення. А ще ж існують і глибокі постколоніальні травми: ми ніяк не можемо випірнути з культивованої радянщиною у всіх республіках етнокультури та етномистецтва до модерних і пост-модерних напрямків та форм у мистецтві. Різкі, незвичні акції викликають у нас нерозуміння, чи й взагалі дратують, породжують негативні емоції.

«Специфіка моєї роботи, — підкреслює Ута Кільтер, — полягає в тому, що арт-критика є насправді сферою соціальної психології. Де мистецький твір розглядається, трактується як об’єкт, у якому концентровано висловлена якась проблема суспільства».

Вважаю, Ута Кільтер — окраса нашого міста, і я дуже ціную її допомогу мені особисто, санаторію «Куяльник», учасникам АТО, і вірю, що завдяки їй наше сучасне мистецтво посяде гідне місце в європейській культурній мозаїці.

Ута складна, неординарна натура. Але ця її «несхожість» на виховану десятиліттями юрбу конформістів і пристосуванців робить її яскравим прикладом того, що в цій країні можна жити насиченим, повним мистецьких подій життям.

Арсенія ВЕЛИКА.

Переглядів: 82
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua