РубрикиБез рубрики

Окупантське табу на українську

Так звана «народна рада ДНР» ухвалила рішення про «конституційні зміни», згідно з яким українська мова перестала бути однією з «державних мов республіки». Тепер «державною мовою» буде тільки одна — російська. Не буде на окупованих територіях й освіти українською мовою, і вивчення української мови. Тепер її можна буде вивчати тільки факультативно, за бажанням батьків.

Зрозуміло, що і раніше «державний статус» української мови на окупованій частині Донбасу був лише фікцією. Однак нове рішення наочно демонструє, яку «народну республіку» хоче побудувати на окупованій території Кремль і яка роль у цій «республіці» відводиться українцям.

Рішення «народної ради» остаточно знищує міф про «переслідування» росі-йської мови на Донбасі. І до окупації в Донецьку та інших містах Донецької області школи з українською мовою навчання були рідкістю, як і викладання українською мовою у вищих навчальних закладах. Навіть безневинні, на перший погляд, спроби нагадати про українську культурну спадщину регіону стикалися із запеклим опором. Нагадаю хоча б гучний скандал з ініціативою про надання Донецькому національному уні-верситету імені поета Василя Стуса (університет отримав це ім’я тільки після вигнання з Донецька).

Однак насаджувалися міфи про «героїчне регіональне минуле». Головним з них був міф про створення на окупованій радянською Росією території «Донецько-Криворізької республіки», на чолі якої поставили одного з головних українофобів і шовіністів того часу, кривавого більшовика Артема. Цей міф насаджувався і російською пропагандою, і місцевими шовіністами, які отримували підтримку начальства. І, як бачимо, саме цей міф про право окупанта на привласнення чужої землі і «зачистку» цієї землі від культурної спадщини народу, який проживав на ній століттями, сьогодні на Донбасі торжествує.

Російські маріонетки просто відчайдушно не хочуть визнавати того, що Донбас — це Україна, а не Росія. І в цьому сенсі дії Кремля на Донбасі відрізняються і від того, що відбувається в національних республіках самої Росії, і від того, що відбувається навіть на окупованих Росією територіях.

У національних республіках Росії — навіть там, де корінні народи складають меншість населення — є і викладання мовами цих народів, і можливість вивчати рідну мову у вищих навчальних закладах. У законодавстві самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки як державні визнаються російська, українська і молдавська мови і цими мовами ведеться навчання. Навіть у «конституції» анексованого Криму — при всьому нехтуванні окупанта і місцевої маріонеткової влади українською і кримськотатарською мовами — вони мають рівний статус з російською. Практично всюди — тільки не на Донбасі!

Тому що Донбас — це зона воєнних дій, а не самопроголошена республіка. Це зона війни проти України і проти українців. Гарячої — коли обстрілюють. І холодної, культурної — коли виганяють з української землі українську мову. І цю війну Володимир Путін не закінчить ані через рік, як про це мріє Володимир Зеленський, ані через п’ять років.

У Путіна в цій війні нема термінів, у нього є мета — знищення України, перетворення її в провінцію Росії. А якими будуть порядки в цій провінції, нам продемонструвала своїм рішенням про українську мову «народна рада ДНР».

Віталій ПОРТНИКОВ,
журналіст і політичний коментатор, оглядач «Радіо Свобода» і «Крим.Реалії».

Переглядів: 283
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua