РубрикиБез рубрики

У кожної громади – своє обличчя

Можна довго сперечатися про те, чи потрібні реформи і які, та конкретні приклади — важливіші, ніж слова. Ми, журналісти з різних областей України, що відгукнулися на запрошення Харківського пресклубу, з цікавістю їхали познайомитися із досвідом тамтешніх об’єднаних територіальних громад.

Й ось прямуємо трасою у селище Нова Водолага, адміністративний центр однойменної ОТГ. Ця громада, за оцінкою експертів порталу «Децентралі-зація», — одна з найуспішніших в нашій країні. За фінансовими показниками бюджетів, вона посіла сьоме місце у групі із 95 ОТГ, де чисельність населення перевищує 15 тисяч жителів. Площа громади, створеної 24 січня 2017 року шляхом об’є-днання Нововодолазької селищної та семи сільських рад, — 351,61 км?, населення, за статистикою, — 16852 особи, хоча, за словами селищного голови Сергія Єсіна, та статистика трохи застаріла, бо реально тут проживає 18511 осіб. 23 населених пункти згуртовані у сім старостинських округів, у кожному з яких надаються адміністративні послуги, щоб люди без потреби не їздили до центру. Наразі це єдина в Харківській області громада, де вже обрали старост.

Незважаючи на сучасну назву (так і хочеться запитати: а де ж тут у вас нові водолази?), Нова Водолага й навколишні села мають давню історію. До речі, сама назва не має нічого спільного з водолазами і походить від тюркського «адал-ага» — господар чистої ріки. Слобода розташовувалася на Муравському шляху, тож її жителі часто потерпали від татарських набігів. Офіційно поселення у 1675 році заснував харківський полковник Григорій Донець. З другої половини XVIII століття Нова Водолага стала центром розвитку шовківництва: там збудували завод, який мав приміщення для розведення шовкопрядів та устаткування для мотання шовку. І хоча з часом шовківництво занепало, слобода продовжувала розвиватися. На нинішньому гербі ОТГ — листочок шовковиці, метелик-шовкопряд, птахи, глиняні горщики, колоски — символи, що дають зрозуміти, чим спрадавна багата ця земля…

Олександр Єсін, Нововодолазький селищний голова, охоче і щиро розповідає про невеликий за часом, але бурхливий за змістом шлях об’єднаної громади:

— Самостійний шлях ми почали, як то кажуть, з чистого аркуша — з навчання. Їздили, знайомилися з досвідом інших, писали стратегію розвитку громади. Провівши широке анкетування мещканців, визначили наші проблеми й можливості. Головний для нас документ — це «План соці-ально-економічного розвитку на 2018 — 2020 роки», план «хотілок», як називають його між собою люди. Цей план щороку вдосконалюємо, доповнюємо, бо частину пунктів уже виконали.

Справжнє ноу-хау Нововодолазької ОТГ — відділ житлово-комунального господарства, створений у структурі громади як окрема юридична особа, на балансі якої перебувають усі будівлі, вуличні об’єкти, тротуари, освітлення і т.д.

— Ми дотримуємося думки, що працівники освіти повинні навчати, медицини — лікувати, а культурної сфери — створювати культурні можливості, — зазначає Сергій Єсін. І керівники цих закладів не мають займатися ні поточними, ні капітальними ремонтами. Утриманням будівель, що на балансі громади, опікується відділ ЖКГ. Із 2017 року ми прийняли рішення про заборону добровільних внесків у школах. Дуже важко було змінювати свідомість їх директорів. Бо ж до того навчальні заклади фінансувалися з районних бюджетів за залишковим принципом, а відтак — утримувати їх доводилося за рахунок батьківських внесків. Ми ж фінансуємо за фактом: скільки школа витратила — стільки й закладаємо у бюджет. За три роки ці установи повірили в те, що влада про них дбає. Впродовж тих же трьох років безкоштовно працюють і школи мистецтв. Відділ ЖКГ, маючи на балансі власні автобуси, займається також підвезенням учнів. Таким чином ми оптимізували роботу житлово-комунального господарства.

У громаді створена «летюча бригада» прибиральників. Укомплектована мотовилами, косами, пилами, спеціальна машина об’їжджає всі округи, і за день-два у кожному бригада наводить порядок. Постійно ж стежить за цим призначений у кожному окрузі місцевий працівник.

У всіх селах впроваджене безкоштовне вивезення сміття з приватного сектора. Забирають його комунальники раз на тиждень.

— Коли люди викидають сміття в лісосмугу і нам доводиться його збирати, то це важче і накладніше, — розповідає селищний голова. — Втім, це не єдина безкоштовна послуга у громаді. У всіх 63 багатоквартирних будинках створені ОСББ. Маємо окрему програму з їх підтримки, виділяємо кошти на капітальні ремонти. Нещодавно на одному з будинків замінили шифер на черепицю. Вартість робіт — мільйон гривень. Таких грошей люди, звісно, самі не могли б зібрати, тим більше, що стеля протікала лише в мешканців останнього, п’ятого, поверху…

Знайомимося зі структурою надходжень до спільної скарбниці ОТГ. До об’є-днання бюджет селища становив 22 млн грн, після об’єднання — 98 млн грн, з трансфертами — 156 млн грн. На перший погляд, це багато. Але питання в тім, скільки було функцій в органу місцевого самоврядування, і скільки стало, і чи вистачить тепер на те, щоб усе утримувати.

— Якщо держава перестане давати субвенцію на зарплату вчителям, цього не витримає жодна громада в Україні, — переконаний Сергій Єсін. — Сьогодні, за законами, держава повинна фінансувати делеговані повноваження. Але що буде далі — незрозуміло, бо закони змінюються.

Найсуттєвішу статтю надходжень — 25,6% — складає податок на доходи фізичних осіб. Наступна вагома стаття — рентна плата за видобуток вуглеводнів —11%. У громаді активно впроваджують бюджет участі — 1,5 млн грн, який розподіляється на проєкти, запропоновані місцевими жителями через голосування. Люди навчилися самостійно писати й захищати проєкти. У 2018 році їх подали аж 32, з яких 11 стали переможцями. Зокрема, два сільських клуби замовили обладнання для кінотеатрів і тепер щотижня показують фільми для дорослих і мультики для малечі.

Чимало уваги приділяють тут розвитку культури та спорту. Збудовано сім мультифункціональних спортивних полів — біля кожної сільської школи. Започатковуються нові фестивалі, змагання, культурні, розважальні події, виходить власне кольорове друковане ЗМІ «Нововодолазький кур’єр».

Ми побували у ЦНАП Нововодолазької ОТГ, який надає до 115 адміністративних послуг. Найпопулярніша з них — оформлення біометричних закордонних паспортів. Тут людно, але черга рухається швидко. Одна із цікавих новинок ЦНАПу — мобільний кейс. Якщо хтось із членів громади не може самостійно добратися до центру для отримання потрібної адмінпослуги, до нього автомобілем виїжджає працівниця з мобільним чемоданчиком, у якому — все необхідне обладнання: і принтер, і сканер, й апарат для зчитування карток. Людей з інвалідністю, похилого віку обслуговують вдома, про що раніше можна було лише мріяти.

Інклюзивно-ресурсний центр, — яким цілком заслужено пишаються в громаді, створили на базі старої шкільної майстерні. У цьому закладі нині виховуються й навчаються близько 30 дітей з особливими освітніми потребами. Є тут зал реабілітації, сучасні сенсорні кімнати, приміщення, в яких надаються корекційно-розвиткові послуги, для психологічного розвантаження...

Дитяча бібліотека завдяки участі в проєкті, перетворилася на багатофункціональний ХАБ, куди із задоволенням приходять і малі, й дорослі. До речі, батьки, поки вибирають книжки чи беруть участь у якомусь заході, можуть залишити дитину під опіку бібліотекарів — працює безкоштовна послуга «бібліоняня». Тут проводяться заняття із сімейними лікарями, навчання комп’ютерній грамоті, цікаві лекції та зустрічі.

В ОТГ працюють десятеро сімейних лікарів. У селі Стара Водолага будується нова амбулаторія.

— Коли прийде молодий лікар, — надамо йому місце роботи з усім обладнанням, службовий автомобіль і житло, — запевняє селищний голова.

І ще — про таку важливу сьогодні діджиталізацію. Громада закупила 104 комп’ютери на кожен клас, а також ламінатори, інтерактивні дошки. У селищі працює чотирисмуговий інтернет. Тобто створено чимало можливостей для повноцінного сучасного життя.

Згадується хіт групи «ТНМК», написаний ще в 2010 році:

Я — бідолага,
що живу не в Чикаго,
А в містечку Нова Водолага…
Прогрес прямує по трасі.
Тут люди висять
ще на Фантомасі,
Не приймає ніяке ТіВі,
У клубі прем’єра
«Летять журавлі»!..

Як бачимо, зміст пісні безнадійно застарів. Нову Водолагу докорінно змінила реформа децентралізації, раціональне управління ресурсами та активність мешканців, які повірили у те, що вони — господарі свого життя…

(Далі буде)

Ольга ФІЛІППОВА.
Одеса — Харків — Одеса.

Світлини авторки
та Галини ЮДІНОЇ.

Переглядів: 275
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua