РубрикиТочка зору

Антидержавна самодіяльність

На Донбасі — війна, а «ОПЗЖ» — у Кремлі

10 березня делегація «Опозиційної платформи — За життя» в складі Віктора Медведчука, Вадима Рабиновича, Тараса Козака, Олександра Колтуновича, Рената Кузьміна і Тетяни Плачкової провела зустріч зі «своїми російськими колегами». Співголова партії «ОПЗЖ» Вадим Рабинович назвав цей візит до Москви і чергову зустріч «кумів» — президента РФ Володимира Путіна і Віктора Медведчука — та переговори з депутатами Держдуми «встановленням миру».

З боку Росії у переговорах взяли також участь голова комітету з питань СНД, євразійської інтеграції і зв’язків зі співвітчизниками Леонід Калашников, член комітету Держдуми з інформаційної політики Вадим Дєньгін та інші. Пресслужба Кремля повідомила, що на зустрічі, зокрема, обговорювалася ідея створення міжпарламентського виміру «нормандського формату» — ініціатива Медведчука і КО, гаряче підтримувана Путіним. Попри всю абсурдність будь-яких представницьких візитів до агресора та «поза державних» домовленостей з ним, досі ніхто в Україні не дав належної оцінки цим провокативним діям місцевих проросі-йських обранців. Чому й чого чекають?

РубрикиБез рубрики

Темні часи

За підсумками засідання українського уряду 11 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль зробив низку заяв, які, м’яко кажучи, спантеличили тих, хто стежить за політичною та економічною ситуацією в Україні і в світі. Виявляється, наша країна зустрічає світову фінансово-економічну кризу «більш готовою, ніж, наприклад, в 2008 році».

Віч-на-віч з пандемією

Свій оптимізм прем’єр аргументував наявністю великих золотовалютних запасів у країні, більшою ліквідністю у банках, позитивним діалогом з МВФ і подібними фактами. Насамкінець порадував громадян прихованою цитатою з Вінстона Черчілля про те, що будь-яка криза — це нові можливості. Зокрема, для україн-ських експортерів та українських виробників. Очільник уряду, щоправда, не був категоричним. І повідомив: наразі не говоритиме, що ми від кризи виграємо.

Дениса Шмигаля до призначення прем’єр-міністром вважали ефективним менеджером на тій підставі, що майже рік він працював в ахметівському холдингу ДТЕК «Західенерго» і в керівництві Бурштинської ТЕС. На цьому місці він, ймовірно, був ефективний. Але прем’єр — посада політична, і за допомогою лише економі-чних інструментів управляти державою не можна. Особливо під час нинішньої світової кризи, яка зовсім не схожа на фінансово-економічну кризу 2008 року.

РубрикиБез рубрики

День нашої ідентичности

Щорічні Шевченківські дні, що початком березня пробуджують наші національні почування та продовжуються травневим спомином про його — вже довічне — повернення в Україну, властиво, не закінчуються ніколи. Бо завжди принагідно зійде на згадку якийсь рядок з його поезії, чи й цілий вірш; нерідко можна почути щось на кшталт: «Як сказав наш Тарас…»; ми згадуємо його, ступивши до парку чи на вулицю його імени…

І є прекрасна патріотична традиція в одеських художників, яку зініціював кілька років тому заслужений художник України Сергій Савченко: щороку у ці березневі дні влаштовувати велику святкову виставку. Здається, такої традиції нема в жодній іншій обласній організації Національної спілки художників. І то не так собі вернісаж, а виставка-конференція.

РубрикиБез рубрики

Окупантське табу на українську

Так звана «народна рада ДНР» ухвалила рішення про «конституційні зміни», згідно з яким українська мова перестала бути однією з «державних мов республіки». Тепер «державною мовою» буде тільки одна — російська. Не буде на окупованих територіях й освіти українською мовою, і вивчення української мови. Тепер її можна буде вивчати тільки факультативно, за бажанням батьків.

Зрозуміло, що і раніше «державний статус» української мови на окупованій частині Донбасу був лише фікцією. Однак нове рішення наочно демонструє, яку «народну республіку» хоче побудувати на окупованій території Кремль і яка роль у цій «республіці» відводиться українцям.

Рішення «народної ради» остаточно знищує міф про «переслідування» росі-йської мови на Донбасі. І до окупації в Донецьку та інших містах Донецької області школи з українською мовою навчання були рідкістю, як і викладання українською мовою у вищих навчальних закладах. Навіть безневинні, на перший погляд, спроби нагадати про українську культурну спадщину регіону стикалися із запеклим опором. Нагадаю хоча б гучний скандал з ініціативою про надання Донецькому національному уні-верситету імені поета Василя Стуса (університет отримав це ім’я тільки після вигнання з Донецька).

РубрикиБез рубрики

Тарас КОМПАНІЧЕНКО: «Хорея Козацька» — те, що вивищує наш дух»

Багато хто з одеситів знайомий з творчістю ансамблю з такою хитромудрою назвою — «Хорея Козацька», адже це, щонайменше, вже його четвертий виступ у нашому місті. Гурт виконує музику різних епох: Руси-України — раннього і пізнього Середньовіччя, Ренесансу, бароко, класицизму, романтизму, твори часів Української революції ХХ століття, авторські пісні, представляючи різні пам’ятки української культури.

Київський колектив «Хорея Козацька» заснований 2005 року. Назва запозичена з музичної пам’ятки «Chorea Kozacky», яку знайшли у клавірній табулатурі 1640 року музичного архіву Братислави (Словаччина). В репертуарі пріоритетними є український героїчний епос, давня автентична традиція. Значне місце посідає лицарська інтелектуальна національна культура. «Хорея Козацька» виконує пісні, знайдені в архівах, рукописних та друкованих збірниках.

РубрикиБез рубрики

У кожної громади – своє обличчя

Можна довго сперечатися про те, чи потрібні реформи і які, та конкретні приклади — важливіші, ніж слова. Ми, журналісти з різних областей України, що відгукнулися на запрошення Харківського пресклубу, з цікавістю їхали познайомитися із досвідом тамтешніх об’єднаних територіальних громад.

Й ось прямуємо трасою у селище Нова Водолага, адміністративний центр однойменної ОТГ. Ця громада, за оцінкою експертів порталу «Децентралі-зація», — одна з найуспішніших в нашій країні. За фінансовими показниками бюджетів, вона посіла сьоме місце у групі із 95 ОТГ, де чисельність населення перевищує 15 тисяч жителів. Площа громади, створеної 24 січня 2017 року шляхом об’є-днання Нововодолазької селищної та семи сільських рад, — 351,61 км?, населення, за статистикою, — 16852 особи, хоча, за словами селищного голови Сергія Єсіна, та статистика трохи застаріла, бо реально тут проживає 18511 осіб. 23 населених пункти згуртовані у сім старостинських округів, у кожному з яких надаються адміністративні послуги, щоб люди без потреби не їздили до центру. Наразі це єдина в Харківській області громада, де вже обрали старост.

РубрикиБез рубрики

Хто — копійкою, хто — молитвою...

Побажання міцного здоров’я людині — то, на мою думку, найкраще із побажань.

Подумав: скільки молодих і дужих сьогодні гублять своє здоров’я, а часто й життя, алкоголем і наркотиками, бездумно ризикуючи ганяють на мотоциклах та автівках. Якби вони бодай раз побували у стінах онкологічних диспансерів чи відділень, побачили очі діточок, які щохвилини борються з тяжкою недугою, та їхніх батьків, що вимолюють для них оту кожну хвилину життя, то, напевно, задумалися б і берегли своє здоров’я, своє життя, єдине та неповторне.

РубрикиБез рубрики

Автівки й «валізки» для сільських медиків

Цими днями керівники облдержадміністрації й облради Максим Куций і Сергій Паращенко передали лікарям Одещини 22 автомобілі та 33 «валізки» для телемедицини, придбані в рамках президентської програми «Доступна медицина».

Як зазначив очільник облради Сергій Паращенко, рішення про передачу службових авто депутати ухвалили на минулій сесії. Нові автомобілі та обладнання отримали сільські амбулаторії Авангардівської та Дальницької об’єднаних територіальних громад, Балтського, Подільського, Ізмаїльського, Лиманського, Любашівського, Окнянського, Саратського, Тарутинського, Татарбунарського районів.

РубрикиБез рубрики

До всіх бід ще й маловоддя

За 120 років Україна вперше опинилася у ситуації, коли гідрометеорологічні умови можуть спричинити обмеження прав користувачів у споживанні води. Причина — аномально сухі осінь та зима 2019 — 2020 років.

Для такого обмеження у Держводагентства є всі законодавчі підстави. Так, стаття 45 Водного кодексу України прописує, що за настання маловоддя права водокористувачів можуть бути обмежені або змінені умови водокористування, в тому числі скиди води через греблі ГЕС. Водночас слід зазначити: якщо до таких заходів доведеться вдатися, то пріоритетність надаватиметься забезпеченню питних і побутових потреб українців.

РубрикиБез рубрики

До Одеси... на «Лючію»

Одеський національний театр опери та балету щоразу радує своїх прихильників новими враженнями. От і цими днями відбулася прем’єра оновленої постановки опери Гаетано Доніцетті «Лючія ді Ламмемур», у якій співали зірки світового рівня Сусанна Чіхоян (Лючія) і Віталій Білий (Едгар).

Легендарний спектакль, написаний за мотивами роману Вальтера Скотта, входить до десятки найкращих і найскладніших опер, відтак його присутність у репертуарі свідчить про високий клас трупи.

Автори нової версії зберегли певні класичні аспекти попередньої постановки і навіть деякі деталі. Зокрема, перо, яким Лючія підписує свою згоду на шлюб, «грає» на сцені оперного вже більше двох десятиліть.

РубрикиБез рубрики

Відтерміноване пробне ЗНО

Пробне незалежне оцінювання, яке мало відбутися 21 та 28 березня, з огляду на оголошений в Україні карантин перенесене на 4 та 11 квітня, повідомляє Український центр оцінювання якості освіти.

«Із метою запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19, на виконання постанови Кабінету Міністрів №211 від 11 березня було ухвалене рішення про перенесення дат проведення пробного зовнішнього незалежного оці-нювання. Тестування з української мови й літератури проходитиме 4 квітня, з інших навчальних предметів (історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, а також іноземних мов — англійської, іспанської, німецької та французької) — 11 квітня», — йдеться у повідомленні.

РубрикиБез рубрики

Прості відповіді на складні питання

Нещодавно в Одеському національному університеті імені I.I. Мечникова відбулася відкрита лекція на тему «Коронавірус: прості відповіді на важливі питання». Зі студентами спілкувалася лікар-інфекціоніст вищої категорії, завідувачка відділення «Клініка, дружня до молоді» Людмила Радіївна Кучеренко (на знімку).

Цей захід організували насамперед для студентів, аби поширити серед них достовірну інформацію про нову інфекцію й надати можливість поставити питання, які їх хвилюють, хоча прий-шли на неї й викладачі та представники профкому університету.

РубрикиБез рубрики

Відійшов у засвіти Олесь ОСТАПЕНКО (1948 – 2020).

Член НСХУ, мистецтвознавець, непересічний культуролог.

Мистець, поет, філософ, есеїст.

Особистість широкого діапазону інтересів…

Засновник товариства української культури під час перебування на Алтаї.

Він був активним учасником громадсько-політичного життя Одеси, Помаранчевої революції, Революції Гідності в Одесі та Києві.

Світла пам’ять патріотові України!

Друзі, побратими.

РубрикиБез рубрики

Відпустка на час карантину

Як ми вже повідомляли, 12 березня уряд запровадив на всій території України протиепідеміологічні заходи, спрямовані на недопущення поширення коронавірусу.

До 3 квітня зачинені садки і школи, театри й кінотеатри, скасовані спортивні змагання, більшість масових заходів перенесені ближче до літа. Через вимушений карантин, оголошений цього року вже вдруге, чимало батьків зіткнулися з проблемою: з ким залишати дитину?

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua