РубрикиІмена

Слово про вчителя

До 100-річчя від дня народження професора Д.І. Поліщука (1920 — 2002)

Випускникам Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова добре відоме ім’я професора Дмитра Івановича Поліщука. Доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри загальної фізики, декан фізичного факультету, проректор з навчальної роботи, талановитий учений, учасник Другої світової війни, кавалер багатьох нагород.

Народився Дмитро Іванович 22 лютого 1920 року в селі Адамівка Любашівського району в родині сільського лікаря та простої селянки. Невдовзі сім’я переїхала до центру волості — Любашівки, де запрацювала амбулаторія й була робота для батька. У сім літ пішов до семирічної школи, яка відкрилася на території колишнього панського маєтку Любинських і в 1934-у отримала статус середньої. Час навчання у ній припав на тяжкі роки Голодомору, коли більшовицька влада планомірно винищувала українців. По Любашівському району було офіційно зареєстровано більше двох тисяч випадків опухання від голоду і 737 смертей від нього. Ця трагедія назавжди закарбувалася в пам’яті юнака.

У 1937-у відбувся перший випуск десятикласників, серед яких був і Дмитро Поліщук. Того ж року став студентом фізико-математичного факультету Одеського державного університету. Вступні іспити збіглися в часі з роботою Всесоюзної конференції з фотоефекту, на яку приїхали відомі фізики А.Ф. Йоффе, Я.І. Френкель та багато інших. Це міг бути один з перших контактів Дмитра з великою наукою.

Про передвоєнні студентські будні згадував парторг університету Леон Хачикович Калустян, який тоді мешкав у гуртожитку на вулиці Пастера, 29: «У кімнаті проживали від 6 до 9 хлопців, харчувалися в складчину, ділилися продуктами, привезеними з дому. «Спільними» були деякі частини гардеробу — штани та туфлі, хто й коли їх одягатиме, домовлялися заздалегідь».

Але навчання в університеті перервало 22 червня 1941 року. Склавши заліки та іспити Дмитро Поліщук, як і більшість одеських студентів, добровільно пішов до військкомату. Як старшокурсника його направили в Полтавське автотракторне військове училище. Та з наближенням ворога до Дніпра училище евакуювали на Північний Кавказ, у П’ятигорськ. У серпні 1942-го частину його курсантів, у тому числі й Поліщука, кинули захищати містечко Прохладний. 26 серпня у бою за це місто зазнав тяжкого поранення. Підібрали його місцеві жителі й аж до нового року доглядали й переховували, не тільки від ворога, а й від сторонніх очей. 5 січня місто звільнили від загарбників, і Дмитра відправили на лікування до шпиталю. Одужавши, закінчив навчання у військовому училищі і з квітня 1944-го брав участь у боях за визволення рідної України, Молдови, Чехословаччини, Польщі, Німеччини.

У жовтні 1945-го повернувся до Одеси й продовжив навчання в університеті. Через два роки з відзнакою закінчив фізико-математичний факультет і вступив до аспірантури. Одночасно працював молодшим науковим співробітником науково-дослідного інституту фізики ОДУ. В 1951-у захистив кандидатську дисертацію і всю подальшу діяльність пов’язав з фізичним факультетом та університетом.

У 1953 році Дмитро Іванович став старшим викладачем кафедри загальної фізики, із 1956-го по 1960-й — заступник декана фізико-математичного факультету, того ж 1960-го обраний доцентом кафедри загальної фізики і першим деканом фізичного факультету, із 1963-го впродовж півтора десятка літ очолював кафедру загальної фізики, у 1970 — 1982 роках — проректор з навчальної частини ОДУ. У 1973-у захистив докторську дисертацію й отримав звання професора кафедри загальної фізики. На цій посаді працював до останніх днів свого життя.

З теплотою згадував декана фізичного факультету Д.І. Поліщука колишній його студент, друг «Чорноморських новин» Євген Васильович Боровик (вічна йому пам’ять), якому за відмову відповідати викладачам російською мовою загрожувало відрахування з університету. Дмитро Іванович порадив Євгенові перевестися на вечірнє відділення, а заодно влаштуватися в українську школу, й тоді ніхто не зможе нічого заподіяти. І тих, кому за схожих обставин проректор допоміг, було чимало. Потім вони стали знаними фахівцями і з вдячністю згадували свого професора.

Дмитро Поліщук був одним із засновників одеської школи фізики горіння. Вивчав фізику аеродисперсних систем, займався проблемами вдосконалення викладання фізики у середніх та вищих навчальних закладах. Автор понад 200 наукових праць, двох монографій та дев’яти навчальних посібників, а також багатьох статей у закритих виданнях.

Нагороджений орденами Слави III ступеня, Червоної Зірки, Вітчизняної війни ІІ ступеня та майже 15 медалями. У 1990-у удостоєний звання «Заслужений працівник освіти України».

Помер Дмитро Іванович Поліщук 6 серпня 2002 року. Пам’ять про педагога, вченого і прекрасну людину назавжди залишилася у серцях його учнів.

Василь ВЕЛЬМОЖКО,
вчитель фізики Одеської ЗОШ № 105, випускник фізичного факультету
ОДУ ім. І.І. Мечникова 1982 року.

Переглядів: 329
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua