РубрикиБез рубрики

Зміни до Конституції: а ви про них чули?

Нова влада ініціювала конституційну реформу, але про це мало говорять публічно. Відтак несподівано для себе ми можемо отримати новий Основний Закон і навіть нову форму правління у державі. На цьому наголосили учасники пресконференції, що відбулася у «Паритеті», представники громадських організацій, сфокусованих на означеній темі.

Юлія Кириченко, експертка, Центр політико-правових реформ (ЦППР):

— У перший день роботи нового парламенту Президент України вніс сім точкових законопроєктів щодо змін до Конституції, при цьому нічого не пояснивши суспільству.

Конституція — це той засадничий документ, який укладають між собою громадяни. Не хотілося б, аби чергова влада розглядала Основний Закон як інструмент для посилення власних позицій. Це вже було за часів Януковича і в результаті призвело до революційних подій.

Якщо аналізувати ці сім законопроєктів, ми бачимо, що президент хоче посилити свою владу і водночас зменшити роль парламенту через послаблення статусу народного депутата.

На часі — реформа децентралізації, спрямована на створення спроможного місцевого самоврядування. Але вона й досі не завершена, бо цьому заважали положення Конституції, що перейшли від колишнього Радянського Союзу. Зміни необхідно вносити, але вони мають бути підтримані на місцевому рівні, в регіонах. Асоціація мерів міст критично поставилася до змін, запропонованих у президентських законопроєктах, які готувалися невеличкою групою людей у закритому режимі.

На пресконференції були оприлюднені результати дослідження, яке проводив Центр полі-тико-правових реформ разом з Інститутом Горшеніна серед фахівців (експертів, правників) щодо ідеальної форми правління в Україні.

Так-от, 61% опитаних висловився за парламентсько-президентську республіку. Найменше голосів отримала президентська форма правління — 11,6%.

— Фахова спільнота твердить, що нам потрібно рухатися у бік зміцнення парламенту, — зазначила Юлія Кириченко, — Конституція не повинна стати інструментом політичної боротьби. Зміни до Основного Закону мають вноситися винятково в аспекті вирішення загальнодержавних проблем і в інтересах всього суспільства. Ми бачимо, що влада приносить до парламенту зміни до Конституції, але не розповідає про це громадськості. У нас може відбутися конституційна реформа без нашого відома.

Дмитро Терлецький, кандидат юридичних наук, викладач Національного університету «Одеська юридична академія»:

— Багатьма політиками Конституція подається як перепона, мовляв, давайте змінимо Конституцію — і все буде в порядку. Але таке ставлення до Основного Закону неприйнятне у країні, що вибрала демократичний шлях розвитку.

Складається стійке враження, що у нас відбувається не-оголошена зміна правління з парламентсько-президентської на іншу. Формується сильна президентська вертикаль, щоб Україна стала президент-сько-парламентською республікою. Як на мене, слід звернути увагу й на зміни щодо запровадження іншої форми виборів до парламенту — пропорційної системи.

Ці, як і інші зміни, з юридичної точки зору є непродуманими, розбалансовують правові підвалини у виборчій, соціально-економічній, політичній площинах.

Вікторія Усова, аналітик ГО «Республіка»:

— Ми зіштовхнулися з тим, що переважна більшість громадян нічого не чула про конституційні зміни, які провадяться в Україні. Проблема не лише у легальності, а й у легітимності того, що ухвалюється за зачиненими дверима. Конституція — це суспільний договір, і вона має бути консенсусом для всіх громадян.

Важливо, щоб громадськість не ігнорувала процесів, які відбуваються на законодавчому рівні, а влада не нехтувала своїм обов’язком належного роз’яснення змін, які вона пропонує.

Ольга ФІЛІППОВА.

Переглядів: 324
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua